Logistika a sklady

Linde MH: Nový manipulátor na sudy pro explozivní prostředí

Společnost Linde Material Handling (Linde MH), přední evropský dodavatel manipulační techniky a skladových řešení, uvádí na trh nové modely speciálních vysokozdvižných vozíků s označením EX 1172 vyvinutých pro použití v chemickém a farmaceutickém průmyslu.

Neustále se zvyšující poptávka po specifických řešeních přímo na míru zákazníkům se projevila i v nabídce speciálních manipulačních vozíků Linde EX s ochranou proti výbuchu. Nový elektrický vysokozdvižný vozík vyvinutý ve dvou různých modelech pro chemický
a farmaceutický průmysl reflektuje požadavky trhu a může být použit k uchopení a otočení otevřeného nebo zavřeného sudu o hmotnosti až 300 kilogramů.
 
Základem pro obě speciální řešení pro provozy s nebezpečím výbuchu je ručně vedený vysokozdvižný vozík Linde řady 1172 se zkráceným rozvorem. Vozík lze kombinovat s různými přídavnými zařízeními tak, aby mohl snadno a bezpečně uchopit a otáčet sudy.
 
V takových případech jsou vysokozdvižný vozík a přídavné zařízení dodávány jako celek. Díky specifickému řešení Linde EX manipulátoru na sudy mohou být otevřené sudy uchopeny a lze do nich naplnit nebo odměřit potřebné množství suroviny. Manipulace je usnadněna dálkovým řízením, které obsluha ovládá z bezpečnostních důvodů oběma rukama.
 
Vývojáři Linde MH navrhli pro chemické společnosti základní verzi tohoto EX vozíku pro použití v ochranném pásmu zóna 1 s kombinací přídavných zařízení pro uchycení a otáčení sudů. Úkolem vozíku je zvednout, transportovat a polohovat uzavřené sudy s otevíracím víkem o průměru 300 až 600 milimetrů. Úhel otáčení sudu je od 0° až do 180° tak, aby bylo možné nalít obsah sudu do jiného zařízení. Vysokozdvižný vozík je ovládán pomocí dostatečně dlouhé řídicí oje, takže se obsluha nachází vždy v dostatečně bezpečné vzdálenosti od vozíku. Horní část řídicí oje je uzpůsobena k ochraně rukou obsluhy před zraněním a umožňuje řízení vozíku z levé nebo pravé strany.
 
Všechny hydraulické funkce manipulátoru, jakými jsou uchopení, zvedání nebo otáčení, jsou citlivě řízeny snadno dosažitelnou ruční pákou umístěnou na krytu baterie. Dokonce i sudy, které nejsou umístěné na paletě, mohou být přemísťovány a lze s nimi bezpečně manipulovat. Krátká konstrukce vozíku nepřesahující 900 milimetrů  zajištuje výbornou manévrovatelnost.
 
Velká kola poskytují dostatečnou světlou výšku podvozku, takže vozík může pohodlně přejíždět přes prahy a nerovnosti podlahy. Pro vyloučení chybné manipulace je pro všechny funkce, které mohou mít vliv na bezpečnost, zapotřebí ovládání oběma rukama. V závislosti na poloze řídicí oje upravuje bezpečnostní funkce „Safety speed“ automaticky rychlost jízdy a zajišťuje tak ještě vyšší bezpečnost provozu.
 
Druhý Linde EX model s možností otáčení břemene byl vyvinut pro farmaceutický průmysl. Vozík je určen pro nasazení v ochranné zóně 2, kde lze manipulátor použít pro uchopení otevřených sudů a následně provádět plnění nebo odměřování surovin. Obsluha je schopna pohodlně sledovat průběh plnění a v případě potřeby může rychle reagovat na vzniklou situaci.
 
Tento speciální vozík je o 100 milimetrů delší než předchozí model pro chemické společnosti, má nosnost 300 kilogramů a v tomto případě nedisponuje ruční pákou pro ovládání pracovní hydrauliky. Místo ní je vybaven dálkovým ovládáním pomocí dvoustupňových tlačítek. Z bezpečnostních důvodů je i u tohoto vozíku použito dálkové ovládání hydraulických funkcí oběma rukama obsluhy.
 

Přečtěte si také

Back to top button