Logistika a sklady

Nový cargo terminál

Nový cargo terminál. Nákladní přeprava na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v posledních letech výrazně roste. Spolu se zvyšující se poptávkou v tomto odvětví dochází také k nárůstu počtu tun odbaveného nákladu.

Za posledních pět let se objem odbaveného leteckého nákladu téměř ztrojnásobil. Podíl poplatků za odbavení leteckého nákladu na výnosech letiště se neustále zvyšuje.            

Jelikož současné prostory se z hlediska kapacity blíží limitu, rozhodlo vedení letiště o výstavbě cargo terminálu. Díky nové moderní infrastruktuře tak budou vytvořeny podmínky pro další rozvoj a příchod nových velkých společností v oblasti letecké logistiky.

„Nový cargo terminál o výměře více než 4 500 m2 bude napojen přímo na odbavovací plochu a bude disponovat dostatečnou manipulační plochou pro příjezd a vykládku kamionů a dodávek.  Součástí výstavby jsou i příslušné letištní manipulační plochy i plochy ve veřejné části letiště. Terminál bude také disponovat technologiemi umožňující kompletaci nákladu na letecké palety a kontejnery,“ řekl generální ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava Jaromír Radkovský. 

Střecha terminálu bude osazena fotovoltaickými panely s celkovým výkonem cca 300 kW, které sníží energetickou závislost letiště na vnějších zdrojích i celkové emise letiště. 

Náklady na výstavbu terminálu v hodnotě cca 137 mil. Kč budou kryty úvěrem a vkladem Moravskoslezského kraje, který je vlastníkem letiště. „Pro rozvoj našeho regionu je mošnovské letiště nepostradatelné. Jeho umístění v dosahu krajského města je důležité pro investory a developery, kteří hledají nová místa pro svůj obchod. Proto Moravskoslezský kraj letiště a jeho záměry podporuje, konkrétně na nový terminál přispěje 85 milionů korun, a to zvýšením základního kapitálu letiště. Jsou to zodpovědně investované peníze, zájem o nákladní leteckou přepravu roste a rozšíření kapacit pro tyto účely je pro rozvoj letiště zásadní,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a připomněl, že minulý rok byl pro Letiště Ostrava zlomový, po dlouhém období dosáhlo kladného hospodářského výsledku.

Realizátorem stavby je firma HSF Systém, a.s. Předpokládané ukončení výstavby je plánováno na podzim 2023.

V současné době jsou z ostravského letiště provozovány pravidelné cargo spoje společnostmi DHL do Lipska, UPS do Kolína nad Rýnem. Důležité spojení s Asií zajišťuje společnost EGT Express, která využívá letadla společností Uzbekistan Airways. 

Zdroj
Tisková zpráva

Přečtěte si také

Back to top button