Logistika a sklady

Průzkum: Růst letos očekávají pouze necelé dvě pětiny stavebních firem

Stavební firmy snížily svůj optimismus a pouze 37,9 procenta z nich letos očekává růst (loni v listopadu 43 procent, v březnu 2013 to bylo 38,5 procenta).

Stagnaci nyní hlásí 30,6 procenta (v listopadu 29 procent, 23 procent loni v březnu) a propadu se obává 31,5 procenta (28 procent v listopadu a 38,5 procenta v březnu 2013). Vyplývá to z nejnovější ankety stavebního magazínu Skypaper, ve které od dubna do konce června hlasovalo rekordních 683 subjektů.
 
„Toto je reálný obraz českého stavebnictví. Statistické zprávy o růstu jsou ovlivněny především nebývale teplou zimou a nízkou srovnávací základnou minulého období. Stát by si měl konečně udělat pořádek ve svých plánech a sektoru pomoci z krize, jak se tomu stalo v okolních zemích,“ komentuje výsledky šéfredaktor Skypaperu Petr Bayer.
 
Velkým problémem například zůstává množství zrušených již vypsaných veřejných zakázek, kde hraji významnou roli výstavba dopravní infrastrukrury. „Ze zakázek vyhlášených veřejnými investory v roce 2013 nejsou zadány k realizaci v hodnotě 54,5 miliardy Kč,“ upozorňuje ředitel výzkumné společnosti CEEC Research Jiří Vacek s tím, že polovinu představují zakázky stavební. 
 

Přečtěte si také

Back to top button