Logistika a sklady

Stavba nového Panattoni Parku Karlovy Vary

Stavba nového Panattoni Parku Karlovy Vary. Průmyslový developer Panattoni a chemická společnost WACKER ve spolupráci s investiční skupinou Accolade slavnostně zahájili stavbu nového průmyslového areálu Panattoni Park Karlovy Vary.

Nový park o zastavěné ploše přes 23 000 metrů čtverečních se začal stavět na severovýchodním okraji Karlových Varů, přičemž jeho dokončení je plánováno na jaro 2025. Nájemcem bude společnost WACKER, která se zaměřuje na zušlechťování silikonových směsí. Součástí nového výrobního závodu budou také laboratoře a testovací prostory. Nová budova aspiruje na jedno z nejvyšších hodnocení v rámci mezinárodní certifikace udržitelnosti BREEAM New Construction, a to na úrovni Excellent. 

Pro německou společnost WACKER se jedná o druhý provoz v České republice, od roku 2008 už působí v Plzni. Skupina se zaměřuje na výrobu nejmodernějších speciálních výrobků pro použití na celé řadě rychle rostoucích trhů, včetně fotovoltaiky, elektroniky, automobilového průmyslu, stavebnictví, elektrotechniky, obnovitelných zdrojů energie, farmaceutických výrobků či výrobků pro domácnost a osobní hygienu. Plánem je, že v první fázi projektu vytvoří WACKER v novém výrobním, výzkumném a vývojovém závodě až 200 pracovních míst. 

„Karlovy Vary se stanou novým a důležitým pilířem našich aktivit v Evropě a posílí naši pozici předního výrobce silikonových produktů. Dnešním slavnostním položením základního kamene jsme dosáhli prvního milníku,“ řekl člen představenstva společnosti WACKER Christian Kirsten„Po našem silikonovém kaučuku je poptávka na všech klíčových trzích. Hlavními hnacími silami jsou megatrendy jako elektromobilita, obnovitelné zdroje energie a rozšiřování energetických sítí. Abychom byli schopni tuto poptávku dlouhodobě uspokojit, musíme již nyní položit základy pro náš budoucí růst. V Karlových Varech tak nyní otevíráme novou kapitolu v úspěšném příběhu našich silikonů.“

V Karlových Varech se bude společnost WACKER konkrétně zabývat úpravou silikonových směsí pro další zpracování do finálních výrobků, jako jsou izolační prvky pro baterie elektromobilů, těsnicí prvky pro elektronické součástky a také silikony pro lékařské a zdravotnické využití. Zpracováním směsí pro výrobu finálních komponentů ve všech výše uvedených oblastech bude společnost aktivně přispívat k naplňování Net Zero Industry Act průmyslového plánu Evropské unie Green Deal for Europe.

„Mám obrovskou radost, že nový Panattoni Park Karlovy Vary bude jako první nájemce obývat právě společnost WACKER, ktrerá přináší výrobu s přidanou hodnotou, výzkum a 200 pracovních míst většinou pro kvalifikované zaměstnance. Celý projekt dokazuje, že Karlovarský kraj má obrovský potenciál, aby lákal opravdu špičkové investory,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro Česko a Slovensko.

„Karlovarský kraj byl jednou z lokalit, ve kterých jsme začínali s investicemi do výstavby průmyslových areálů. Postupně jsme se zde stali vůbec největším investorem, nicméně přímo v Karlových Varech představuje náš první počin až tento park. Těší mě, že po letech jednání a příprav v úzké spolupráci na úrovni města i kraje nyní projekt vstupuje do fáze realizace. Věřím, že společnost WACKER se svou sofistikovanou výrobou dodá velký ekonomický impulz celému regionu,“ uvedl Jiří Stránský, Head of Development ve skupině Accolade

Projekt také vyniká výborným dopravním napojením. Nachází se nedaleko dálnice D6 u exitu č. 125 a evropské silnice E442, což zajišťuje rychlé spojení s Německem a Slovenskem. Díky tomu se lze z nové haly dostat pouze za 70 minut do Plzně a za 90 minut do Prahy. Blízkost hlavního železničního nádraží Karlovy Vary ve vzdálenosti pouhých dvou kilometrů a strategická poloha vůči okolním městům Sokolov a Cheb jsou dalšími klíčovými benefity. 

„Karlovy Vary jsou otevřené novým podnikatelským příležitostem. Zahájení výstavby nového průmyslového parku Panattoni Park Karlovy Vary s nájemcem WACKER, který přinese nejen výrobu, ale i výzkum a řadu kvalifikovaných pracovních míst, oceňujeme a těšíme se na dokončení projektu již v roce 2025,“ doplňuje Andrea Pfeffer Ferklová (ANO), primátorka města Karlovy Vary.

Zaměstnanci budou mít možnost dopravit se do areálu také pomocí městské hromadné dopravy, jelikož zastávka autobusu se nachází v krátké dochozí vzdálenosti.

Stavba bude vybavena moderními technologiemi, které snižují energetickou náročnost a zajistí vysokou míru šetrnosti k životnímu prostředí. Řadí se mezi ně například tepelná čerpadla, fotovoltaika, rekuperace tepla či šetrné zacházení s dešťovou vodou.

Zdroj
Panattoni

Přečtěte si také

Back to top button