Logistika a sklady
Unikátní stěhování modulové kancelářské budovy od Touaxu: na lodi a vcelku
Společnost Touax, přední evropská firma na trhu modulových staveb, zrealizovala speciální zakázku „na klíč“ pro jednu z nejvýznamnějších světových korporací na těžbu a zpracování ropy a zemního plynu.
Dvacet modulů pro administrativní budovu o celkové užitné ploše 220 m2 vyrobených v českém závodě Touaxu bylo po smontování v holandském depu přestěhováno na lodi ve dvou hotových blocích do zázemí rafinérie v Belgii. Na místo tak dorazila již kompletně postavená kancelářská budova, kterou plovoucí jeřáb zasadil do betonových základů, a technici se postarali o finální práce.
„Tato realizace kompletně vybavené modulové administrativní budovy je skvělou ukázkou variability, flexibility a přizpůsobení se náročným požadavkům zákazníka. Budovy v sousedství rafinérií jsou typickým příkladem, kdy není možné postupovat běžným způsobem jejich výstavby přímo na místě, protože by to trvalo mnoho měsíců. V takových lokalitách totiž platí přísná bezpečnostní pravidla, protože stavby jsou umístěny vedle potrubního systému pro nakládání a vykládání tankerů. Vzhledem k požadavku na co nejrychlejší a nejbezpečnější výstavbu na místě samotném se proto moduly ukazují jako ideální řešení,“ říká Jan Petr, marketingový ředitel společnosti Touax.
Moduly z Česka až do rafinérie v Belgii
Jednotlivých 20 modulů bylo vyrobeno v závodě v českých Supíkovicích a vzhledem ke specifickým nárokům rafinérie již v průběhu výrobního procesu jezdili kvalitáři klienta dohlížet, aby modulová stavba splňovala veškeré stanovené parametry a certifikáty. Vyrobené moduly byly následně převezeny do holandského depa Touaxu v Moerdijku, kde se začaly rýsovat obrysy budoucí dvoupodlažní budovy o půdorysu 25 x 7,5 m a výšce 7 m.
Moduly byly během pouhých dvou týdnů smontovány do dvou bloků (většího o 14 modulech a menšího o 6 modulech) a osazeny lamelovou fasádou. Následovalo naložení hotových bloků na kamiony a převoz do přístavu v belgických Antverpách. Zde byla budova přeložena na pontony a loď ji přes noc převezla po trase dlouhé 35 km na místo určení do doků Marshalldok, kde oba její bloky usadil plovoucí jeřáb s kapacitou zdvihu 800 tun do betonových základů. Oba modulové bloky zde byly následně rychle smontovány do konečné podoby. Budova byla uvedena do provozu v březnu tohoto roku.
S náročnými kritérii si umí modulová výstavba poradit
Tato modulová administrativní budova dostojí náročným požadavkům na bezpečnost, komfort i životní prostředí, důkazem čehož je například téměř bezúdržbová střecha z prvotřídní oceli, použití dvojitých ohnivzdorných sádrokartonových desek, odhlučněná podlaha, komfortní vzduchotechnika s energeticky úsporným větráním či energeticky úsporný systém izolace (součinitel prostupu tepla činí u střechy a u podlahy 0,18 K/m2, u zdí 0,13 K/m2).
Vzduchotechnické instalace a rozvody světel jsou skryty za stropními panely s výbornou protihlukovou izolací. Na podlahách jsou protiskluzové dlažby nebo speciální pryžové podlahové krytiny, které jsou velmi odolné vůči olejům a mazům. Svařované ocelové konstrukce mají ochranu proti korozi, která je při umístění ve vlhkém prostředí u vody zcela nezbytná.
I v Česku a na Slovensku plní modulové stavby specifické požadavky
Specifické požadavky klientů Touax řeší i při dodávkách modulových staveb v Česku a na Slovensku. Výrobce zdravotnických prostředků ELLA-CS v Třebechovicích potřeboval například do modulové budovy umístit přístroj na sterilizaci operačních nástrojů vážící cca 3 000 kg. Podlaha stavby proto byla zesílena formou vylití betonové desky, a to nejen základové.
V případě realizace velínů k lanovkám a vlekům v osmi českých lyžařských centrech Touax zase musel v modulových stavbách řešit speciální podlahové vstupy pro kabely elektrických rozvaděčů. Požadavkem zákazníka byla rovněž instalace odolné protiskluzové hladké kovové podlahy s nosností 1 000 kg/m2 a dveře s výškou 2,2 metrů.