Logistika a sklady

Z Opavy do celého světa

Logistické a dopravní společnosti čeká v následujícím období řada výzev. Události uplynulého roku ukázaly, že tyto oblasti patří mezi kritickou infrastrukturu každé krajiny. Zajištění plynulého zásobování, nepřetržité přepravy a skladování je pro firmy i jednotlivce nevyhnutelné k udržení jejich byznysu. Opavská společnost TQM – holding s.r.o. má za sebou náročný, ale na druhou stranu úspěšný rok 2020. Implementace systému WMS v jejich Logistickém centru výrazně zefektivnila proces skladování a otevřela možnosti nové spolupráce.

TQM – holding s.r.o. je ryze česká dopravní společnost, která má více než 70letou tradici a téměř 400 zaměstnanců. Specializuje se na osobní autobusovou dopravu, nákladní dopravu, logistiku a servisní činnost. Skladba portfolia společnosti, její vozový park, rozsáhly logistický areál, patřičné zázemí a získaný kredit na dopravním a logistickém trhu jí umožňuje zajistit pro obchodní partnery komplexní řešení plně respektující jejich potřeby a požadavky, včetně doprovodných služeb.

Přečtěte si také

Centrála společnosti, i jeho Logistické centrum, se nachází v Opavě, ve městě v těsné blízkosti polských hranic, ve městě s vynikajícím dopravním napojením na Ostravu i na mezinárodní dopravní uzly a síť TEN-T (dálniční síť, železniční koridory nebo mezinárodní letiště). Logistické centrum disponuje skladovou plochou o rozloze 19 000 m2 ve standardu A, splňující striktní podmínky skladování produktů pro farmaceutický průmysl. Převážná část skladu je v regálovém uspořádání, menší plocha umožňuje volné skladování s větší variabilitou. Klimatizované haly, které tvoří Logistické centrum, jsou opatřené protipožárním zabezpečením a všechny mají řízený teplotní režim. „V roce 2020 jsme v našem Logistickém centru implementovali nový skladový systém WMS (Warehouse Management Software), který nám umožnil optimalizovat jednotlivé skladové procesy s důrazem na efektivitu, přesnost a dohledatelnost jednotlivých skladových operací. Našim zákazníkům tímto krokem nabízíme přehled jejich skladových zásob v reálném čase, a společně tak můžeme okamžitě reagovat na podněty trhu. “, říká Ing. Jiří Mainuš ml., ředitel logistiky TQM – holding s.r.o. Struktura zákazníků Logistického centra TQM je různorodá.

Interiér skladu TQM v Opavě (FOTO: TQM)

Dominantou je B2B segment, kde převažuje skladování obalového materiálu, obchodního zboží a skladování potravin. Každodenní výzvou je co nejlépe zajistit plynulou koordinaci logistiky sezónních zakázek s těmi celoročními. I k tomu firmě výrazně pomohla implementace nového systému WMS, který napomáhá optimalizovat layout skladu a využít maximální kapacitu Logistického centra s ohledem na požadavky klienta a charakter zakázky. WMS analyzuje obrátkovost palet a výsledkem je finální definice skladovacích pozic. Po analýze zpravidla následuje uzpůsobení výšek regálového systému a následná optimalizace všech souvisejících aktivit. Sezónní skladování tvoří téměř pětinu obratu Logistického centra TQM. Vybavení a dispozice Logistického centra TQM jsou nejvíce vhodné pro distribuční a výrobní logistiku, zejména pro potravinářský a farmaceutický průmysl. Denně tento moderní sklad zmanipuluje 50-70 kamionů ve dvou směnách. V této chvíli jsou k dispozici volné skladovací kapacity pro krátkodobé i dlouhodobé skladování.

Více informací je k dispozici na www.tqm.cz.

Back to top button