Logistika a sklady

Zakládací výška přes 18 metrů

Zakládací výška přes 18 metrů. Bruntálská společnost Macco Organiques, světový výrobce minerálních solí na bázi vápníku a hořčíku, prodává své produkty do více než 80 zemí světa.

Tržní úspěch však přinesl i rostoucí nároky na skladové prostory. Macco Organiques proto vybudovala sklad zcela specifických vlastností, pro jehož obsluhu zvolila modulární vysokozdvižné vozíky od Linde Material Handling.

Ze závodu Macco Organiques v Bruntálu se každý rok vyexpeduje okolo 40 tisíc tun různých chemických sloučenin. Z nevelkého moravskoslezského města míří do světových farmaceutických a potravinářských společností, kde se s jejich pomocí vyrábí kojenecká výživa, veterinární přípravky, výživové doplňky a mnoho dalšího. 

Zakládací výška přes 18 metrů

„S rostoucí výrobou rostly v průběhu času i nároky na skladové prostory. Nakonec jsme se proto rozhodli vybudovat sklad s kapacitou 6 500 paletových míst. Vlivem omezeného půdorysu jsme museli přistoupit k úctyhodné zakládací výšce přes 18 metrů. Tím jsme získali potřebnou kapacitu, ovšem poté bylo potřeba najít techniku, která v této výšce dokáže pracovat a zakládat,“ popisuje výzvy nového skladu Jaroslav Zavadil, výrobní ředitel Macco Organiques.

Parametry požadované techniky byly dané. Maximální zakládací výška přes 18 metrů, manipulace s paletami o hmotnosti až 1100 kg v úzkých uličkách, aktivní a účinný systém stabilizace sloupu. Aby bylo vůbec možné takovou techniku najít a bezpečně provozovat, disponuje sklad mimořádně rovnou podlahou.

„Největší výzvou pro nás byl fakt, že řešení nebylo možné vyzkoušet,“ zmiňuje Jaroslav Zavadil a dodává: „Nakonec jsme si vybrali produkty společnosti Linde Material Handling a musím ocenit, že tým Linde MH šel do neznámého s námi a nenechal nás v tom.“

Vozíky pro nejvyšší zakládací výšky v Česku

Volba techniky padla na modulární vysokozdvižný vozík pro velmi úzké uličky Linde K Modular. Výhodou tohoto vozíku je možnost jeho konfigurace pro individuální potřeby konkrétního zákazníka. Upravit lze například motorizaci vozíku, baterie, zvedací sloupy nebo podvozek, individuálně lze nakonfigurovat i kabinu řidiče. Celkem je k dispozici neuvěřitelných 10 milionů konfiguračních variant.

„Macco Organiques postavilo laťku skutečně vysoko – metaforicky i doslova. Výška zdvihu 18,1 metru je jedna z nejvyšších v Česku. Výzvu jsme však přijali. Krom daných technických parametrů jsme kladli důraz také na výkonnost, efektivitu a ergonomii,“ popisuje Libor Lysek, poradce pro intralogistická řešení v Linde MH. 

Vozíky Linde disponují patentovanými řešeními, která pomáhají řidičům pracovat rychle, efektivně, a přitom bezpečně. Patří sem například asistenční systém Linde Active Stability Control, jenž si poradí s nerovnostmi podlahy až do 10 mm, antikolizní systém pro ochranu osob a identifikaci překážek v uličce či bezpečnostní prvek Rescue Alarm, který kontroluje zdravotní stav operátora a v případě nouze automaticky spustí akustický a vizuální signál. 

„Na vozících Linde oceňuji spolehlivost, citlivost a přesnost. Díky plynulému a citlivému ovládání se cítím bezpečně i v 18metrové výšce,“ potvrzuje řidič vozíku Jiří Macrineanu.

Až o 10 % rychlejší zakládání s patentovaným řešením Linde

Výkonná skladová technika od Linde Material Handling přináší společnosti Macco Organiques efektivní a bezpečnou obsluhu skladu, kterou oceňují jak pracovníci, tak vedení společnosti. Díky chytrým technologiím, jako je funkce Dynamic Reach Control, totiž vozíky Linde zvyšují rychlost zakládání až o 10 %, integrovaná skladová navigace zase umožňuje propojení se systémem pro správu skladu (WMS), čímž práci ve skladu dále zefektivňuje.

„Vzhledem ke specifikům našeho skladu jsme potřebovali mimořádně kvalitního dodavatele vysokozdvižných vozíků. Zvolili jsme Linde Material Handling a jak se ukázalo, bylo to velmi dobré rozhodnutí,“ dodává Charis Stambolidis, generální ředitel Macco Organiques.

Zdroj
Linde Material Handling

Přečtěte si také

Back to top button