Logistika a sklady

Zásilkovná má 3000 výdejních boxů

Zásilkovná má 3000 výdejních boxů. Zásilkovna, přední česká technologická firma, která patří do holdingu Packeta Group, instalovala již 3 000 Z-BOXů a má tak nejhustší síť automatických výdejních boxů v České republice. Z-BOXy má Packeta také na Slovensku, i zde je s počtem téměř 1 100 Z-BOXů lídrem trhu, a v Maďarsku (více než 400).

Zájem o doručování do Z-BOXů ze strany zákazníků neustále roste a v současné době směřuje více než 11 % veškerých zásilek právě do nich. Z-BOXy ke svému provozu potřebují minimum energie, kterou získávají přes solární panely. Zákazníkům poskytují rychlý výdej zásilek, který trvá několik vteřin, a to bez front, zcela bezkontaktně a v kteroukoliv denní či noční dobu. Fungování a ovládání Z-BOXů je unikátní, nikdo jiný v Česku výdejní boxy na podobném principu nepoužívá. 

Zásilkovná má 3000 výdejních boxů

„Za necelé dva roky jsme vybudovali největší síť automatických výdejních boxů v České republice a na Slovensku. Máme pokrytu většinu vesnic a malých měst v ČR a na Slovensku a v Maďarsku také rychle expandujeme,“ říká Jan Mrózek, produktový manažer Z-BOXů. „Se Z-BOXy cílíme především na menší města a vesnice a velmi nás těší, že jejich zástupci sami žádají o umístění Z-BOXu, aby si jejich obyvatelé mohli pohodlně, rychle a jednoduše vyzvednout zásilku z více než 32 000 e-shopů, se kterými spolupracujeme. My jsme navíc schopni vyhodnotit, jak moc jsou konkrétní Z-BOXy vytížené a posílit pak místo zřízením dalšího Z-BOXu v blízkém okolí. Případně díky modulárnosti umíme přidat další sloupce a navýšit tak kapacitu stávajícího Z-BOXu,” dodává Jan Mrózek. 

Z-BOXy mohou díky svému ekologickému řešení fungovat v podstatě kdekoliv, ke svému provozu potřebují pouze slunné místo. Jsou například na parkovištích, autobusových zastávkách či na náměstích. Stojí také například v areálu jaderných elektráren Temelín a Dukovany, dále například v Nemocnicích Mladá Boleslav a Šumperk, před Univerzitou v Hradci Králové, u Vysoké školy ekonomické v Praze a v řadě obchodních centrech. Doposud největší Z-BOX instalovala Zásilkovna v OC Metropoli Zličín. Z-BOX má 12 sloupců a vejde se do něj 120 zásilek.  

Zásilkovna spolupracuje na instalaci Z-BOXů s řadou partnerů, je to například jeden z největších obchodních řetězců v České republice, společnost Lidl, dále pak největší tuzemský vlastník nemovitostí CPI PropertyGroup nebo jedna z největších developerských skupin FINEP HOLDING. 

Pro zákazníky fungují Z-BOXy 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Jakmile řidič doručí zásilku do Z-BOXu, obdrží zákazník informační e-mail, SMS zprávu nebo notifikaci do aplikace Zásilkovna. V této chvíli je možné si zásilku vyzvednout. K obsluze stačí mít na chytrém telefonu nainstalovanou aplikaci Zásilkovna a zapnuté Bluetooth. Při příchodu k Z-BOXu se aplikace pomocí Bluetooth sama automaticky spáruje a po stisknutí tlačítka otevře schránku s danou zásilkou. Za doručení zásilky se platí online, včetně platby na dobírku. Manipulace se zásilkami je v řádu vteřin, a to jak při procesu umísťování jednotlivých zásilek do Z-BOXu zaměstnancem Zásilkovny, tak i během výdeje zákazníkovi.    

Přečtěte si také

Back to top button