Letecká doprava

100% udržitelné letecké palivo

100% udržitelné letecké palivo. Společnost Emirates uskutečnila první ukázkový let letounu Boeing 777-300ER, jehož jeden z motorů byl poháněn 100% palivem SAF (Sustainable Aviation Fuel).

Let odstartoval z mezinárodního letiště v Dubaji a pod velením kapitána Faliho Vajifdara a kapitána Chálida Násira Akrama letěl více než hodinu nad dubajským pobřežím. 

Přečtěte si také

Demonstrační let s pohonem SAF má zvláštní význam v době, kdy Spojené arabské emiráty (SAE) vyhlašují rok 2023 „rokem udržitelnosti“. Tento rok bude ukázkou odhodlání SAE hledat inovativní řešení výzev, jako je energetika, změna klimatu a další otázky související s udržitelností. Let podporuje společné úsilí průmyslu umožnit v budoucnu 100% létání s palivem SAF a přispět k dosažení cílů SAE v oblasti udržitelnosti. 

100% udržitelné letecké palivo

Demonstrační let společnosti Emirates, první na Blízkém východě a v severní Africe, který je poháněn 100% SAF, podporuje širší úsilí o snížení emisí CO2 během životního cyklu. Lety také pomohou zdokonalit návod pro budoucí demonstrace SAF a podpoří budoucí certifikaci, kdy bude pro letadla schváleno 100% palivo SAF. V současné době je SAF schváleno pro použití ve všech letadlech, ale pouze v maximálně 50% směsi s konvenčním leteckým palivem.

Společnost Emirates spolupracovala s partnery GE Aerospace, Boeing, Honeywell, Neste a Virent na nákupu a vývoji směsi SAF, která přesně kopíruje vlastnosti běžného leteckého paliva. U každého směsného poměru byla provedena řada měření chemických a fyzikálních vlastností paliva. Po mnoha laboratorních testech a přísných zkouškách dospěli k poměru směsi, který odrážel vlastnosti leteckého paliva. Směs se skládala z osmnácti tun SAF složeného z HEFA-SPK dodaného společností Neste (hydroxidované estery a mastné kyseliny a syntetický parafinický petrolej) a HDO-SAK od společnosti Virent (hydroxidovaný syntetický aromatický petrolej). Jeden motor GE90 byl tak zásobován 100% SAF a druhý konvenčním leteckým palivem. 

Zkušební let dále prokázal kompatibilitu speciálně namíchaného SAF jako bezpečného a spolehlivého zdroje paliva. Slibný výsledek této iniciativy rovněž doplňuje soubor průmyslových údajů a výzkumů týkajících se směsí SAF ve vyšších poměrech, což připravuje půdu pro standardizaci a budoucí schválení 100% kapalného SAF jako náhrady leteckého paliva, tedy výrazně nad současným limitem 50 % směsi.

Adel Al Redha, provozní ředitel společnosti Emirates Airline, řekl: „Tento let je pro společnost Emirates významným okamžikem a pozitivním krokem pro naše odvětví, protože společně pracujeme na řešení jedné z našich největších výzev, kterou je snižování uhlíkové stopy. Byla to dlouhá cesta k tomu, abychom se konečně dočkali startu tohoto demonstračního letu se 100% podílem SAF. Emirates je první osobní leteckou společností na světě, která provozuje Boeing 777 poháněný motorem GE se 100% SAF. Takové iniciativy zásadním způsobem přispívají ke znalostem odvětví o SAF a poskytují údaje pro prokázání použití vyšších směsí SAF pro budoucí schvalování regulačními orgány. Doufáme, že podobné přelomové demonstrační letypomohou otevřít dveře k rozšíření dodavatelského řetězce SAF a učiní jej dostupnějším a přístupnějším v různých zeměpisných oblastech, a co je nejdůležitější, cenově dostupným pro širší přijetí v průmyslu v budoucnu.“

 „Gratuluji společnosti Emirates k tomuto úspěchu. SAF má zásadní význam pro pomoc leteckému průmyslu při dosažení jeho cíle dosáhnout do roku 2050 nulové čisté spotřeby a spolupráce, jako je tato, na celosvětovém testování 100% SAF nám pomůže přiblížit se tomuto cíli,“ řekl Aziz Koleilat, viceprezident globálního prodeje a marketingu pro region Blízkého východu, východní Evropy a Turecka společnosti GE Aerospace.

„Společnost Boeing blahopřeje společnosti Emirates k úspěšným letovým testům s využitím udržitelného leteckého paliva,“ řekl Omar Arekat, viceprezident pro komerční prodej a marketing společnosti The Boeing Company na Blízkém východě. „SAF bude hrát klíčovou roli v závazku leteckého průmyslu dosáhnout do roku 2050 nulové spotřeby, což vyžaduje silnou spolupráci v rámci odvětví. Jsme hrdí na to, že jsme mohli být partnerem společnosti Emirates při těchto testech, a těšíme se na další spolupráci s našimi partnery, která umožní široké využití SAF po celém světě.“

 „Jsme nadšeni, že jsme mohli použít naši technologii při tak významné demonstraci. Pomocná pohonná jednotka 331-500 neboli APU je nedílnou součástí systému letadla Boeing 777. APU zajišťuje spouštění hlavního motoru, řízení prostředí a nouzové záložní systémy pro letadlo na zemi i za letu. Používá stejné palivo jako hlavní pohonné motory. V současné době je APU certifikována pro provoz pouze na 50 % SAF, takže tato ukázka je prvním velkým krokem k předvedení plné funkčnosti a schopností APU při provozu na 100 % SAF,“ řekl Mosab Alkubaisy, ředitel letecké společnosti Honeywell Aerospace Middle East.

„Neste velmi úzce spolupracuje s partnery na procesu urychlení dostupnosti a využívání udržitelného leteckého paliva, které hraje klíčovou roli při snižování emisí v letecké dopravě. Abychom plně využili jeho dekarbonizační potenciál, musíme umožnit stoprocentní využití SAF a testovací lety, jako je tento uskutečněný pod vedením společnosti Emirates, které jsou důležitým krokem k 100% certifikaci SAF. Tento let je také důkazem důležitosti spolupráce pro dosažení cílů v oblasti snižování emisí. Společnost Neste je odhodlána se na tomto procesu podílet tak, aby Dubaj a Spojené arabské emiráty byly i nadále lídrem v oblasti udržitelnosti a snižování emisí v rámci leteckého průmyslu. Proto do konce roku navýšíme kapacitu výroby SAF na 1,5 milionu tun ročně. Věříme, že se nám tímto krokem podaří navýšit dodávky SAF do Dubaje,“ říká Jonathan Wood, viceprezident pro region EMEA, Renewable Aviation ve společnosti Neste. 

„Technologie společnosti Virent dokáží přeměnit široce dostupné rostlinné cukry na sloučeniny, které umožňují vznik stoprocentního udržitelného leteckého paliva, a to bez nutnosti mísení s tradičním leteckým palivem,“ říká Dave Kettner, prezident a generální poradce společnosti Virent, Inc. 

„Společně s naší mateřskou společností Marathon Petroleum Corporation jsme odhodláni uspokojit dnešní energetické potřeby a investovat do budoucnosti, která bude velmi rozmanitá. Dnešní let je skvělým příkladem tohoto závazku. Máme také radost, že můžeme spolupracovat s pokrokově smýšlejícími kolegy ze společností Emirates, GE Aerospace, Boeing, Honeywell a Neste a společně ukázat, že jsme schopni zajistit udržitelnou leteckou dopravu, a to bez nutnosti měnit dnešní moderní letecké motory nebo infrastrukturu, kterou využívá letecký průmysl,“ dodává Kettner. 

Jeho Excelence Saif Humaid Al Falasi, generální ředitel skupiny ENOC, ocenil tento úspěch, který se shoduje s cíli roku 2023, jenž byl prezidentem SAE jeho Výsostí šejkem Mohamedem bin Zayedem Al Nahyanem označen jako „rok udržitelnosti“. Je to také významný krok ke snížení emisí oxidu uhličitého a dosažení klimatické neutrality. 

Jeho Excelence dodala: „Pro ENOC je prioritou úzká spolupráce s našimi strategickými partnery při realizaci národního plánu pro udržitelné letecké palivo. Nejen, že urychluje dekarbonizaci leteckého sektoru, ale přispívá také k dosažení cílů Spojených arabských emirátů v oblasti klimatické neutrality, zvyšuje efektivitu a úsporu palivy a také staví tuto zemi do pozice regionálního hubu udržitelného leteckého paliva. Skupina ENOC se aktivně podílí na zásobování dubajských letišť leteckým palivem a zajišťuje a mísí udržitelné letecké palivo, což pomůže zabezpečit tento typ paliva ve Spojených arabských emirátech také v budoucnosti.“

Emirates se zavázala podporovat iniciativy napomáhající minimalizovat emise CO2. Letecká společnost již učinila velké pokroky v oblasti úspory paliva a také v rámci svého provozu. Emirates dále podporuje společný závazek IATA dosáhnout do roku 2050 čistých nulových emisí a zkoumá možnosti zvýšení provozní palivové účinnosti, SAF, nízkouhlíkových leteckých paliv (LCAF) a obnovitelné energie. 

Aerolinka již realizuje komplexní program palivové účinnosti, který aktivně zkoumá a zavádí způsoby, jak snížit zbytečné spalování paliva a emise všude tam, kde je to provozně možné. Mezi nejvýznamnější iniciativy programu patří provozování „flex tracků“ neboli flexibilních tras – jedná se o spolupráci s poskytovateli letových navigačních služeb s cílem vytvořit pro každý let co nejefektivnější letový pán. Tyto snahy probíhají od roku 2003 a společnost Emirates spolupracuje s IATA na rozšíření tohoto systému trasování po celém světě jako standardního provozního postupu všude tam, kde je to možné. První let Emirates poháněný SAF ve směsi s leteckým palivem se uskutečnil v roce 2017, a to z letiště Chicago O’Hare letadlem Boeing 777. V roce 2020 obdržela svou první dodávku také letadlo A380 poháněné SAF a v tom samém roce společnost také zajistila 32 tun SAF pro své lety ze Stockholmu.

Zdroj
Tisková zprávaEmirates

Přečtěte si také

Back to top button