Letecká doprava

Aerolinky Play chtějí přepravit 800 tisíc lidí

Aerolinky Play chtějí přepravit 800 tisíc lidí. Nové islandské low-costové aerolinky PLAY očekávají, 
že v letošním roce přepraví zhruba 800 tisíc cestujících. Ve druhém čtvrtletí služby PLAY využilo 181 tisíc pasažerů, v samotném červenci už to bylo 110 tisíc lidí.

Tržby by se v letošním roce měly pohybovat mezi 150 a 160 miliony dolary. Zájem o lety na Island v letních měsících navíc rychle roste, stejně jako využití PLAY pro výhodné lety mezi Evropou a Spojenými státy. PLAY rovněž oznámily první novou destinaci pro příští rok, bude jí letiště Dulles u Washingtonu.

Aerolinky Play chtějí přepravit 800 tisíc lidí

Islandské aerolinky PLAY očekávají, že v letošním roce – tedy prvním kompletním roce provozu – přepraví 800 tisíc cestujících, což by mělo přinést očekávané tržby mezi 150 a 160 miliony dolarů. Zároveň s nárůstem počtu letů klesají jednotkové náklady, PLAY proto očekávají, že ještě v letošním roce začnou vykazovat provozní zisk, uvedli zástupci společnosti při prezentaci obchodních a hospodářských výsledků za 2. čtvrtletí.

„PLAY se dostaly ze složitého startovacího kurzu nového startupu a teď je před námi klidný let. Vytvořili jsme solidní základnu, na které můžeme PLAY dále rozvíjet. Náš obchodní model se od července rozeběhl naplno, zároveň vidíme i příznivější ekonomické podmínky, např. pokles cen ropy. Máme velmi silné rezervace a počítáme s tím, že ještě v letošním roce začneme vykazovat pozitivní provozní výsledek,“ uvedl generální ředitel PLAY Birgir Jónsson.

Ve 2. čtvrtletí aerolinky PLAY přepravily 181 tisíc cestujících s tříčtvrtinovou naplněností letů. Počet cestujících i obsazenost letů postupně roste, v samotném červenci už aerolinky přepravily 110 tisíc lidí, zároveň společnost potvrzuje silný zájem o rezervace na podzimní 
i zimní měsíce.

„Lidé už nejsou v cestování omezování koronavirem. Vidíme tak velký nárůst i v rezervacích prováděných s velkým časovým předstihem, zároveň výrazně klesá počet zrušených rezervací. Na začátku příštího roku chceme rozšířit naši flotilu o další čtyři letadla, zároveň zvýšíme počet pracovníků ze současných 300 o dalších 200 lidí,“ dodal Birgir Jónsson.

PLAY ve 2. čtvrtletí dále rozšířily svůj model letů na Island v kombinaci s výhodným spojením Evropy se Spojenými státy s přestupem v Reykjavíku. Začaly létat do 14 nových destinací 
a flotilu letadel rozšířily na šest airbusů. Právě rozšíření počtů letů a velký zájem o letenky vedly ve 2. čtvrtletí k navýšení tržeb na 32,5 milionu dolarů oproti necelým 10 milionům 
v 1. čtvrtletí. Společnost nicméně dle očekávání i nadále zůstává v provozní ztrátě, která ve 2. čtvrtletí dosáhla 14,3 milionu dolarů.

První novou destinací oznámenou na příští rok je Dulles International Airport u Washingtonu D.C., první let je plánován na konec dubna. Letiště Dulles se tak stane čtvrtou destinací PLAY ve Spojených státech.

Lety z Prahy do Reykjavíku zahájily aerolinky PLAY 5. května, do konce října létají dvakrát týdně, vždy ve čtvrtek a v neděli. Atraktivitu letů na Island zvyšuje i pohodlné spojení do USA. Do Bostonu, Baltimore/Washingtonu nebo New Yorku lze s PLAY letět za méně než 10 tisíc Kč. Rezervace i další informace lze získat na https://www.flyplay.com.

PLAY nyní létá do 25 destinací a s dalším rozšiřováním destinací na obou stranách Atlantiku počítá v příštím roce. Flotilu aerolinek v tuto chvíli tvoří 6 nových Airbusů A320neo a A321neo, na jaře 2023 počítá se zapojením dalších čtyř letadel.

Zdroj
TZ
Back to top button