Letecká doprava

SmartWings vrátili Boeing 737 Max do provozu

Dlouhých 23 měsíců stála flotila letadel Boeing 737 Max společnosti SmartWings stejně jako desítky dalších po celém světě na letištní ploše. Ve čtvrtek 25. února bylo první letadlo 737 MAX nasazeno na komerční let Smartwings QS1152 do španělské Málagy.

Před samotným letem letadlo prošlo požadovanými úpravami a kontrolami a společnost uskutečnila ověřovací let bez cestujících. Smartwings má ve flotile celkem sedm letadel Boeing 737 MAX 8 a do začátku letní sezóny chce postupně uvést do provozu dalších 6 letadel tohoto typu.

Přečtěte si také

„Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví,“ říká Roman Vik, člen představenstva a generální ředitel Smartwings.

Letoun pilotovali letový ředitel kapitán Tomáš Nevole a kapitán Adam Bednařík. „Téměř dva roky jsme kontinuálně spolupracovali s EASA a výrobcem letounu na bezpečném návratu tohoto letadla do provozu. Jsem si jistý změnami provedenými na letadle a výcvikovými postupy pro návrat tohoto letounu do provozu. V Boeing 737 MAX mám plnou důvěru a považuji jej za jedno z nejbezpečnějších letadel,“ říká Tomáš Nevole, letový ředitel Smartwings.

Smartwings plánuje letouny Boeing 737 MAX nasazovat z Prahy, Tel Avivu, Varšavy nebo Bratislavy na linky na Kanárské ostrovy, Kapverdy, Madeiru, do Spojených Arabských Emirátů, Ománu, Maroka, Portugalska, aj.

Letadla Boeing 737 MAX v Evropě schválila do provozu Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) koncem ledna. Zprovoznění každého letadla zahrnuje proškolení pilotů, aktualizace software a hardware, a další činnosti v souladu s požadavky EASA. U každého jednotlivého letounu bude proveden před znovuzavedením do provozu ověřovací let.

Společnost Smartwings zařadila první Boeing 737 MAX 8 do své flotily koncem ledna 2018 a
byla mezi prvními v regionu střední a východní Evropy, která letouny 737 MAX začala provozovat. Stroje Boeing 737 MAX poskytují celou řadu výhod: větší dolet, lepší ekonomiku provozu, nižší spotřebu paliva, větší komfort a pohodlí pro cestující. Letadlo je o 14% úspornější než současná generace Boeingu 737NG a přináší tak menší zátěž pro životní prostředí. Výrazně nižší je také hluková stopa letounu (až o 40 %).

Smartwings patří k nejvýznamnějším hráčům charterové letecké přepravy v regionu střední Evropy. Kromě České republiky, kde pod značkou Smartwings nabízí také pravidelné linky do desítek destinací, provozuje lety z mnoha letišť ve Francii, Polsku, Maďarsku, na Slovensku a
Kanárských ostrovech. Na letišti Václava Havla Praha je skupina Smartwings největším dopravcem.

Přečtěte si také

Back to top button