Motorismus

Milník společnosti Scania v oblasti elektrifikace

Společnost Scania dnes uvádí na trh svou řadu elektrických nákladních vozidel. Je to milník v rámci jejího cíle udávat směr v přechodu k udržitelnému systému dopravy.

Pro společnost Scania, která se pyšní prokazatelnými úspěchy v oblasti dodávek špičkových nákladních vozidel s pohonem na naftu a obnovitelná paliva, představuje toto uvedení na trh významný krok ve vývoji společnosti. Během nadcházejících let bude společnost Scania pokračovat v rozvoji své řady elektrických vozidel pro různé účely použití, včetně dálkové dopravy a stavebnictví.

Přečtěte si také

„S velkou hrdostí oznamujeme začátek dlouhodobého závazku společnosti Scania k elektrifikaci,“ říká Henrik Henriksson, prezident a generální ředitel společnosti Scania. „V nadcházejících letech budeme každý rok uvádět na trh elektrická vozidla pro celou produktovou řadu a za tímto účelem v současné době reorganizujeme naši výrobu. Obzvláště důležité je, že během pár let rovněž představíme dálková elektrická nákladní vozidla přizpůsobená pro rychlé nabíjení během povinných 45minutových přestávek řidičů.“

Plně elektrické nákladní vozidlo Scania – nabízené s kabinami řady L a P – je vybaveno sadou akumulátorů s kapacitou 165–300 kWh pro elektromotor o výkonu 230 kW, což odpovídá přibližně 310 k. Zákazníci si mohou vybrat buď pět, nebo devět akumulátorů, přičemž druhá uvedená varianta bude poskytovat dojezd až 250 km na jedno nabití.

Plug-in hybridní nákladní vozidlo Scania, které je rovněž dostupné s kabinami řady L a P, nabízí možnost dálkové dopravy v režimu spalovacího motoru a následně v případě potřeby lze využít dojezd až 60 km v elektrickém režimu. Díky této kombinaci s obnovitelnými palivy mohou provozovatelé výrazně snížit svůj dopad na životní prostředí.

Obě tyto technologie vycházejí z modulárního systému společnosti Scania zahrnujícího odolné a spolehlivé komponenty vyzkoušené a osvědčené v rámci celého portfolia nákladních vozidel Scania.

„Přestože elektrická vozidla představují v určitých ohledech novou technologii, učinili jsme všechny možné kroky, abychom zajistili stejnou maximální provozuschopnost jako u našich ostatních nákladních vozidel,“ říká Anders Lampinen, ředitel pro nové technologie. „Společnost Scania je známa špičkovou kvalitou svých produktů a netřeba zdůrazňovat, že to platí i pro naše elektrická nákladní vozidla.“

Kromě běžné přepravy nákladu a přepravy zboží s řízenou teplotou mohou být elektrická nákladní vozidla efektivně používána s různými nástavbami jako hákové nakladače, sklápěče, autodomíchávače betonu, vozidla pro svoz odpadu a rovněž i vozidla pro hasičské a záchranné složky.

„Jsme přesvědčeni, že progresivní zákazníci budou s nadšením dláždit cestu směrem k elektrifikaci a podniknou první kroky k zajištění připravenosti jejich vozového parku na budoucnost,“ říká Lampinen. „Ve velkých dopravních společnostech s rozsáhlým vozovým parkem přináší včasná implementace příležitosti k získání zkušeností v této oblasti. Současně také víme, že velcí uživatelé dopravních služeb chtějí snižovat svou uhlíkovou stopu.“

Plně elektrické nákladní vozidlo je volitelně dodáváno s pěti akumulátory s celkovou instalovanou kapacitou 165 kWh nebo devíti akumulátory s celkovou instalovanou kapacitou 300 kWh. Díky absenci spalovacího motoru je jeden akumulátor umístěn v bývalém tunelu motoru a zbývající čtyři nebo osm akumulátorů se nachází na straně podél podvozku.

Díky tichému režimu obou nákladních vozidel a pozoruhodnému zrychlení plně elektrického nákladního vozidla s točivým momentem 2200 Nm nabízejí tyto varianty velmi odlišný a vzrušující zážitek z jízdy. „Víme, že existuje spousta mladých a zkušených řidičů, které láká nejen možnost výrazně podpořit udržitelnou dopravu, ale také být mezi prvními, kdo bude řídit tato nákladní vozidla budoucnosti.“

Ve spolupráci
transport-logistika.cz
Zdroj
TZ Scania

Přečtěte si také

Back to top button