Různé

Měsíční vozidlo od Toyoty se jmenuje po slavném off-roadu

Vozidlo, které se bude prohánět po měsící s logem Toyoty, ponese jméno Lunar Cruiser, tedy Měsíční křižník. Vybráno bylo po legendárním nezničitelném off-roadu Land Cruiser.

Dohodu o společném vývoji průzkumného vozidla podepsaly JAXA (Japonská kosmická agentura) a Toyota loni v červnu, hotový produkt by se měl představit po roce 2025. Firmy společně pracují na výrobě testovacích dílů pro jednotlivé technologické prvky i samotný prototyp vozidla.

Přečtěte si také

Práce zahrnují i simulace k ověření dostatečné výkonnosti a vlastností odvodu tepla během jízdy, výroby a vyhodnocení prototypů pneumatik. Využívá se i virtuální realita a modely v reálném měřítku kvůli vytvoření vhodného uspořádání kabiny měsíčního křižníku a jejího vybavení.

Vozidlo má být podle návrhu šest metrů dlouhé, 5,2 metru široké a 3,8 metru vysoké, což odpovídá přibližné velikosti dvou mikrobusů. Poskytne celkový obytný prostor 13 metrů krychlových, což umožní ubytování dvou osob, v nouzových případech pak poskytne zázemí až čtyřem pasažérům. Jeho dojezd je díky vodíkovým palivovým článkům až 10 000 km.

Mezinárodní vesmírný průzkum se v současnosti zaměřuje na Měsíc a planetu Mars.

Přečtěte si také

Back to top button