SmartBox 2 umí víc než jen sledovat polohu
SmartBox 2 umí víc než jen sledovat polohu. Na rozdíl od běžných GPS trackerů v sobě toto špičkové zařízení od české společnosti Eurosat kombinuje GPS sledování, měření fyzikálních veličin a pokročilou bezdrátovou komunikaci. Obrovskou předností je také extrémní výdrž baterie a snadnost použití.
Zařízení Smartbox 2 je kompletně český produkt, vývoj i výroba hardwaru a softwaru totiž probíhá tzv. in-house, přímo u společnosti Eurosatu. Tato firma, založená v roce 1995, jež se specializuje na prodej zabezpečovací a sledovací techniky, si vyvíjí i vlastní firmware a dokáže velmi pružně reagovat na specifické požadavky zákazníků.
Díky tomu může Smartbox neustále rozšiřovat své funkcionality a přizpůsobovat se novým scénářům použití, kterých je opravdu hodně.

Výrobce nabízí kompletní řadu monitorovacích jednotek s různými konfiguracemi, které se odlišují rozměry, kapacitou baterie, počtem a typem senzorů včetně jejich citlivosti. Všechny modely jsou vybaveny LTE modulem, který zajišťuje vysokorychlostní a stabilní datovou komunikaci v mobilních sítích. Modelová řada LoRa je navíc osazena extra modulem pro bezdrátovou komunikaci s externími měřícími čidly.

Mezi nejpopulárnější modely patří Smartbox Mini, Smartbox 2 LITE nebo Smartbox 2 EMM LORA. Kompletní modelovou nabídku naleznete na webových stránkách. Jedno ale mají všechny společné.
Co z něj dělá „smart“ zařízení?
Smartbox totiž není jen další obyčejný tracker sloužící primárně ke sledování pozice objektů, k čemuž používá sítě GPS, Glonass, Galileo nebo BeiDou a tam, kde k nim není přístup, jako třeba ve skladech či v hustě osídlených oblastech, se orientuje pomocí wi-fi skeneru MAC adres. Tato krabička je totiž osazena celou řadou čidel, která měří teplotu (–20 °C až +60 °C), vlhkost (0 až 100 %), tlak vzduchu (50 až 115 kPa), úroveň osvětlení (1 až 50 000 lx), náklon a 3D orientaci (0°až 180°), vibrace, překlopení, zrychlení nebo nárazy. Už z toho je patrné, k čemu ji lze použít. „Tato jednotka má poměrně široké možnosti využití od sledování zboží citlivého na teplotní řetězec, jako jsou třeba léky či vakcíny, poslouží k hlídání drahého, křehkého zboží nebo zásilek citlivých na světlo či otřes,“ vysvětluje Martin Brablec, vedoucí pražské pobočky společnosti Eurosat.

Díky technologii LoRa, což je bezdrátová komunikační technologie navržená pro internet věcí (IoT), která umožňuje přenos malého množství dat na velké vzdálenosti při velmi nízké spotřebě energie, lze k hlavní jednotce připojit další bezdrátová čidla a rozšířit možnosti měření. Například hlavní jednotka může být u řidiče a další menší ve čtyřech přepravních boxech, kde měří individuálně teplotu nebo další veličiny. Pomocí čidel s drátovým připojením je možné zařízení nainstalovat do dodávek a propojit jej se senzory dveří, čidly vlhkosti nebo teploty. Jednotka je ale vhodná i pro přepravu letadlem, protože automaticky pozná, že je na palubě, a vypne datové přenosy.
On-line správa a alarmy
„Chytrost“ jednotky spočívá také v propracovaném ovládacím softwaru. Smartbox se dá spravovat přes webové rozhraní nebo pomocí mobilní aplikace pro Android a iOS. Všechny jednotky (ať už v autě, v boxu, nebo samostatně) lze navíc jednoduše spravovat z jednoho systému. „Mezi pokročilé funkce patří například geofencing, který pohlídá, zda se sledovaný objekt pohybuje v definované oblasti,“ popisuje Martin Brablec. „Uživatel si může nastavit povolené trasy, mimo které nesmí vozidlo, resp. sledovaná zásilka vyjet.“
Důležitou funkcionalitou jsou alarmy. Smartbox hlídá různé události, jako jsou překročení teploty, vibrace, otevření dveří vozidla, prudké světlo signalizující neoprávněné otevření zásilky, náklon, prudké zrychlení či naopak zpomalení, jež ukazuje na možný náraz, apod., přičemž systém může odesílat notifikace e-mailem, SMS nebo i na pult centrální ochrany.
Navíc je ovládací systém kompatibilní s API rozhraními a může být napojen na další telematické systémy, takže se dá integrovat do větších logistických a skladovacích řešení.
Chytrá, robustní konstrukce s extrémní výdrží
Další předností jsou kompaktní rozměry jednotek. Klasický Smartbox má rozměry 95 × 144 × 33 mm, varianta Mini 86 × 50 × 30 mm. Baterie mají kapacitu 2,6 a 12 Ah, zajišťující výdrž klidně až čtyři měsíce, díky čemuž se hodí i pro transkontinentální cestování. „Dlouhou výdrž zajišťuje i vlastní power management,“ vysvětluje Martin Brablec.

Zařízení se snadno připevňuje pomocí silných magnetů nebo popruhů a je voděodolné, takže je vhodné i pro náročné provozní podmínky. Jenom je důležité přemýšlet, kam se Smartbox umístí. Pokud totiž bude v kovové krabici nebo v kontejneru, není zaručeno, že bude přesně fungovat kvůli nedostupnosti internetu. Jakmile se ale jednotka k síti připojí, data se okamžitě odešlou.
Ceny a provoz
Kromě samotného nákupu zařízení (v různých verzích podle potřeby) se platí za přenos a zpracování dat, orientační cena je 180 Kč za jednotku na měsíc.