Různé

Zelený vodík se vyplatí za 2 roky

Zelený vodík bude za dva roky nákladově konkurenceschopný tomu šedému. Cena elektrolyzérů má klesat průměrně o 14 procent. Předpovídá to ve své analýze společnost Rething Energy. 

Vzhledem ke slibovaným úsporám z výroby, klesajícím nákladům na obnovitelné zdroje a rostoucím nákladům na emise CO2, bude zelený vodík vyráběný z obnovitelných zdrojů schopen nákladově konkurovat vodíku z fosilních paliv již za dva roky, tedy mnohem dříve, než se doposud předpokládalo

Přečtěte si také

Náklady na zelený vodík

Podle Rething Energy klesnou náklady na vodík z obnovitelných zdrojů ze současných 370 dolarů za kilogram, na jeden dolar v roce 2035 a 0,75 dolaru v roce 2050. Cena elektrolyzérů produkujících vodík s využitím energie z obnovitelných zdrojů má v souladu s křivkou učení klesat průměrně o 14 procent. Analytici jsou méně optimističtí a předpokládají, že se odvětví výroby zeleného vodíku bude rozvíjet pomaleji, a to především kvůli nedostatku vody a obnovitelných zdrojů, které jsou k jeho produkci nezbytné.

Toyota podporuje nové technologie

Jedním z průkopníků elektromobilů na vodíkové palivové články je Toyota Mirai, která se ziskem pěti hvězdiček pyšní nejvyšším hodnocením v testech Euro NCAP. Automobilka nezůstává jen u osobních vozidel. 

Zelený vodík se vyplatí již za 2 roky

Ve snaze dekarbonizovat obtížněji ovlivnitelná odvětví dopravy vyvíjí také nákladní vozy na vodík a vodíková plavidla. Finanční prostředky vložila například do start-upu Energy Observer, což je vodíkem poháněná loď. Vodík si vyrábí přímo na palubě z mořské vody. Využívá k tomu vítr, slunce a vodu. 

Autobus na vodíkový pohon bude testovat DPP v Praze na lince 170.

Více o zeleném vodíku se dočtete například na Wikipedii.

Zdroj
TZ

Přečtěte si také

Back to top button