Silniční doprava

DHL Supply Chain v Česku nasadila elektrické Volvo FL

DHL Supply Chain uvádí do provozu další elektricky poháněné nákladní vozidlo ve své evropské flotile. Po úspěšném nasazení ve Spojeném království se rozroste také česká flotila o nové bezemisní vozidlo Volvo FL 42 R Electric, které zajistí nezbytný transport mezi pěti sklady ve Středočeském kraji.

Přechod na elektromobilitu vyžaduje velmi důkladnou přípravu a investice, které přesahují rámec pouhého nákupu elektricky poháněného vozidla. „Naše auta musí být neustále v pohotovosti a připravena na transport. Proto bylo potřeba v našem distribučním centru v Jirnech nejprve vybudovat nabíjecí stanici, abychom mohli nabíjet kdykoli a s dostatečným výkonem,“ vysvětluje Peter Badáň, ředitel transportu DHL Supply Chain v České republice a na Slovensku.

Přečtěte si také

V případě nového vozidla Volvo je celková kapacita akumulátorů 265 kWh. Rychlé nabíjení bude zajišťovat nová nabíjecí stanice Alpitronic Hypercharger s nabíjecím výkonem 75 kW. DHL Supply Chain zavádí v rámci strategie Go Green do praxe rozmanitá řešení pro snižování emisí a ekologické zátěže. Ve vozovém parku předního poskytovatele služeb v oblasti smluvní logistiky nalézají proto stále širší uplatnění vozidla s alternativními pohony, především na CNG a LNG. Ke snižování emisí a vyšší hospodárnosti aut přispívají rovněž solární panely. Po zahájení provozu elektricky poháněného automobilu ve službách významného zákazníka počítá DHL Supply Chain s dalším rozšiřováním flotily nákladních vozidel s bezemisním pohonem.

Vozidlo bude dobíjeno na dobíječce Alpitronic Hypercharger s nabíjecím výkonem 75 kW (FOTO: DHL)

Elektromobilita je ideální především do hustě osídlených měst a pro jízdy na krátké vzdálenosti. Přesně takový provozní profil čeká nové Volvo FL 42 R Electric s celkovou hmotností 16,7 tuny, které bude přepravovat zboží a prázdné obaly pro zákazníka DHL Supply Chain mezi pěti sklady ve Středočeském kraji. Vzhledem ke krátkým vzdálenostem mezi jednotlivými provozy ujede elektrické Volvo každý den zhruba 45 km. V celoročním provozu přechod na bezemisní elektromobilitu ušetří 5 tun emisí CO2.

„Tým v České republice uskutečnil nasazením elektrického nákladního vozidla další krok k dosažení ‚nulových emisí‘ do roku 2050 v rámci strategie Go Green. Na náš tým jsem opravdu hrdý, omezuje znečišťování ovzduší, a tím vytváří zelenější a bezpečnější životní prostředí pro všechny,“ říká Warren Bodley, ředitel transportu pro střední a východní Evropu společnosti DHL Supply Chain.

„Podnikání v oblasti nákladní dopravy se dramaticky mění a udržitelnost je pro mnoho našich zákazníků stále důležitější obchodní výhodou. Jsem rád, že dodáním tohoto prvního elektrického nákladního vozidla Volvo FL v České republice otevíráme úplně novou kapitolu. Je bez pochyby, že elektromobilita má velkou budoucnost i v našem oboru a podobná vozidla budeme v blízké budoucnosti na našich cestách potkávat stále častěji,“ říká Vladimír Sklář, obchodní ředitel společnosti Volvo Trucks Česká republika.

DHL si na vozidlo nechalo udělat i registrační značku na přání (FOTO: DHL)

„Naší strategií je nabízet zákazníkům udržitelná řešení a diskutovat s nimi o důležitosti využívání alternativních pohonů vozidel s cílem naplňovat strategii snižování emisí CO2,“ říká Peter Badáň, ředitel transportu DHL Supply Chain v České republice a na Slovensku, a dodává: „DHL testuje nejrůznější technologické novinky a snaží se neustále vyhledávat možnosti, jak emise CO2 snižovat. Doprava nám dává v tomto směru obrovský prostor.“

Technické parametry VOLVO FL 42 R ELECTRIC

Celková hmotnost: 16,7 t
Komponenty: 4x lithium-iontové trakční akumulátory, 265 kWh (BOL), 600 V, NMC (nikl-mangan-kobalt) články
Výkon motoru: 130 kW souvislá jízda / 185 kW max., maximální moment: 425 Nm
Dojezd: v režimu distribuce přibližně 230 km v závislosti na podmínkách provozu
Regenerativní motorová brzda
Reduktor se 2 rychlostmi vpřed a 1 vzad
Komplet spoilery
Tempomat s ovládáním na volantu
Klimatizace
Vzduchové odpružení přední i zadní nápravy
LED osvětlení
DURA BRIGHT ráfky
Adaptivní tempomat, nouzová brzda, systém varování před kolizí, LKS – hlídání jízdního pruhu
Vozidlo je vybaveno online systémem Volvo Connect a servisně je zajištěno servisní smlouvou Volvo Gold. Financování poskytuje společnost Volvo Financial Services.
Nástavba: Marmont, skříňová nástavba FerroFoam
Hydraulické čelo: zasouvací Dhollandia DH-SM.15

Přečtěte si také

Back to top button