Silniční doprava

Nové typy převodovek

Nové typy převodovek. Řadu převodovek Scania G25CM a G33CM rozšiřují dva nové přírůstky, které ve svém označení nesou písmeno „H“ (heavy, tedy těžký, náročný).

Převodovky G25CH a G33CH sdílejí všechny ctnosti a vlastnosti svých sourozenců. Přidávají nicméně robustnější planetové soukolí a nabízejí tak nejspíše nejlepší kombinaci odolnosti, hladkého řazení a spotřeby paliva na trhu.

Nové typy převodovek

„Rozšířením nabídky o tyto převodovky jasně ukazujeme, že řada Scania XT a naše řešení pro těžařský průmysl jsou skutečně významnou součástí našeho portfolia,“ říká Stefan Dorski, senior viceprezident a ředitel divize Scania Trucks. „Převodovky jsou navrženy tak, aby se vypořádaly s výzvami, kterým čelí nákladní vozidla v těžkých provozech. Pro zákazníky to bude mít pozitivní vliv na dobu provozuschopnosti i na náklady na opravy a údržbu.“ 

Nejnovější generace automatizovaných převodovek Scania je známá svojí technickou vyspělostí. Když byla v roce 2020 představena, přinesla nejlepší parametry ve své třídě. Jedná se například o snížení spotřeby paliva a s tím spojené zvýšení efektivity, plynulé a rychlé řazení a nižší hmotnost. Jednou z jejich hlavních předností je široké spektrum převodových poměrů, které (spolu s odpovídající redukcí na zadní nápravě) zajišťuje, že motor může běžet v nízkých otáčkách a zároveň poskytovat plný točivý moment.

„Nabídka značky Scania pro těžké provozy nebyla nikdy silnější,“ říká Eduardo Landeo, produktový manažer Scania Trucks. „Nenabízíme jen širokou řadu motorů, máme i pestrou nabídku převodů zadních náprav a nyní nové ještě robustnější a odolnější převodovky. To znamená, že dokážeme ještě lépe vyhovět i těm nejnáročnějším a nejtěžším požadavkům odvětví nákladní dopravy.“ 

Optimální rovnováha

Nákladní vozidla pro těžké provozy s vysokou celkovou hmotností soupravy obvykle používají podvozek 6×4 s „krátkým“ převodem zadních náprav (3,5:1 a vyšší; někdy mnohem vyšší). V kopcovitých podmínkách nebo při vysokém valivém odporu to přináší velké zatížení na výstupní hřídel převodovky. Krátký převod, obvykle v kombinaci s nápravami s redukcemi v nábojích, je výhodný pro rozjezd vozidla. Díky němu je nákladní vozidlo silnější, ale motor při cestovní rychlosti pracuje na vyšší otáčky.

Protože Scania však usiluje o nízké otáčky motoru a příznivou spotřebu paliva, je nutné najít optimální rovnováhu mezi převodem zadní nápravě a praktickým použitím vozidla. Nové převodovky pro těžké provozy jsou navrženy tak, aby ještě více nákladních vozidel mohlo používat rychlejší převody, a přitom mělo dostatečnou sílu.

Hliníkové, tiché a účinné

Převodovky řady G s technologií Scania Opticruise byly představeny v roce 2020 a okamžitě se staly novým standardem v celém odvětví. Díky celohliníkové skříni a menším rozměrům, jsou o 60 kg lehčí než jejich předchůdkyně a nabízejí také nižší hladinu hluku.

Řada G pomáhá provozovatelům ušetřit palivo díky sníženému vnitřnímu tření i tomu, že má pouze dva synchronizátory, protože používá pneumatické akční členy a hřídelové brzdy (celkem tři). Při spolupráci s inteligentním systémem řízení motoru, jako jsou nové řadové šestiválce Super, jsou převodovky řady G synonymem pro rychlé a přesné řazení.

Zdroj
Scania

Přečtěte si také

Back to top button