Silniční doprava

Nový most v San Francisku dodá Čína, Američanům se to nelíbí

Chystaný nový most přes sanfranciskou zátoku budí emoce. Klíčové části unikátní stavby, která bude největším visutým mostem se samostatným ukotvením na světě, totiž dodá čínská ocelárna.

Američané provedou převážně jen montážní práce. Některým z nich se to nelíbí, dodavatelé podle nich měli být z USA, zvláště když je v zemi vysoká nezaměstnanost. Čínská konkurence ale byla výrazně levnější. Číňané podle rozhlasové stanice NPR dodají masivní kabely, hlavní části věže, na které bude most zavěšený, a mostovku. Zakázku získali před pěti lety, když dal dodavatel stavby kalifornskému ministerstvu dopravy vybrat ze dvou variant. 
    
„Jedna obnášela domácí dodavatele, druhá mezinárodní. Byl mezi nimi rozdíl 400 milionů dolarů. V takovém případě jsme se museli rozhodnout pro mezinárodní cestu,“ podotkl Tony Anziano z ministerstva. Kalifornie se přitom vyhnula zákonnému požadavku, aby použila americkou ocel tím, že na stavbu za celkových sedm miliard dolarů nevyužívá federální peníze. Zakázku získala státní firma Shanghai Zhenhua Heavy Industries, která má podle NPR několik výhod. Jde o moderní závod, lodě na dopravu ocelových částí a levnou pracovní sílu. Dělníci si tam vydělávají kolem 12 dolarů denně. Podle Boba LaVentury z amerických ocelářských odborů tomu dělníci ve Spojených státech nemohou konkurovat. Kontrakt proto kritizuje. „Není to dobře a není to dobře pro Ameriku,“ řekl. 
    
Podla Anziana ale volba na čínskou firmu nepadla jenom kvůli nízkým pracovním nákladům. Američtí výrobci oceli prý nemají na zakázku, jako je most přes zátoku, kapacitu. Na výrobu v Číně navíc dohlíží 200 Američanů. Kalifornie je tam vyslala, když americké odbory a oborová sdružení kritizovaly kvalitu čínské oceli. Člen kalifornského zákonodárného sboru Luis Alejo přesto zakázku kritizuje. Pořízení mostu v zahraničí podle něj napáchalo Kalifornii větší škody, než kolik činí úspora. „Když se tady v Kalifornii buduje tak velký projekt, má násobný efekt. Dává práci tisícům rodin, jejichž výplaty pak jdou do naší ekonomiky. A teď všechny ty peníze natrvalo z Kalifornie zmizely,“ podotkl. 
    
Nezaměstnanost ve státě se pohybuje kolem 12 procent, což je o tři procentní body více než průměr za celou zemi. Když se nicméně o zakázce rozhodovalo, činila její míra jen zhruba pět procent. Nový most ve východní části zátoky by měl být hotový v roce 2013. Měl by být odolnější než původní most, který v roce 1989 poškodilo zemětřesení. Na rozdíl od většiny visutých mostů, které nesou dvě věže, bude zavěšen na jediné věži.
 

Přečtěte si také

Back to top button