Silniční doprava

Světové slovenské termoizolované nástavby VS-MONT

Firma VS-MONT patří mezi špičkové evropské dodavatele nástaveb a je pověstná svými inovativními řešeními a vysokou kvalitou produktů, které se prosadily po celé Evropě. Do její nabídky nástaveb a přípojných vozidel přibyly i termoizolované nástavby.

Termoizolované návěsy se používají k přepravě asfaltových směsí, které se z místa nakládky na určené místo vykládky musí dopravit při dodržení stanovené teploty. Vyvinout a vyrobit takovou nástavbu je náročný technologický proces. Ve VS-MONT však zůstali věrni své pověsti šikovných konstruktérů a inovátorů. Výsledkem jejich úsilí jsou termoizolované nástavby S1GT, tedy jednostranné termoizolované nástavby, a S3T – třístranné termoizolované nástavby.

Přečtěte si také

Poptávka stoupá

Zájem o termoizolované nástavby je stále vyšší. „Cítíme zvýšenou poptávku po takových nástavbách. Legislativa platná v zahraničí už přichází i k nám, proto jsme se před dvěma lety pustili do vývoje termoizolovaných nástaveb,“ říká Peter Veteška, jednatel a obchodní ředitel společnosti VS-MONT. „Naše termonástavby S1GT a S3T jsou založeny na koncepci našich jednostranných vanových půlkruhových a trojstranných nástaveb. V tomto případě je však podstatné, že mají 90 až 92% opláštění nástavby speciálními materiály, které mají dlouhodobou teplotní odolnost až do 200 °C. Takové termoizolované nástavby umíme vyrábět na dvou-, tří-, čtyř – i pětinápravové podvozky, které jsou legislativně schválené v dané zemi,“ vysvětluje Peter Veteška.

Zákazníci jsou nadmíru spokojeni

Dnešnímu konečnému produktu, který si již stihl vysloužit uznání od velkých společností, jako například Eurovia, předcházel vlastní vývoj a testování. „Dva roky jsme tyto termoizolované nástavby vyvíjeli a testovali. Chceme jít cestou kvality, investujeme do technologií, snažíme se vyrábět sofistikované produkty, které jsou kvalitní a naši zákazníci jsou s nimi spokojeni,“ přibližuje strategii společnosti Peter Veteška. „Uznání od firem, jako například Eurovia, které jsou s našimi termoizolovanými nástavbami velmi spokojeny, si vážíme o to víc, že jsou to firmy, které při své práci využívají i termonástavby od jiných společností a mohou porovnávat. První naše nástavby jsme jim dodali do České republiky a letos už mají objednané další. Jejich spokojenost zároveň zvyšuje poptávku i od menších společností.“

Unikátní technologie

Plocha krytí je jen jednou z mnoha výhod, které dělají technologii termoizolovaných nástaveb VS-MONT unikátní. „Jsou vysoce kvalitní a odolné, zaměřili jsme se i na co nejvyšší užitečné zatížení. Díky pevné a odolné konstrukci je navíc kromě přepravy asfaltových směsí mohou klienti využívat i na přepravu štěrků a písků, čímž se zvyšují možnosti využití vozidel. Tloušťka materiálu je sice kvůli opláštění a dodržení maximálního užitečného zatížení snížena, u termonástaveb nejsou použity materiály se standardní tloušťkou jako u klasických nástaveb S1G, stále v nich však lze bezpečně převážet štěrky, písky a jiný materiál, který neobsahuje velké kameny a balvany,“ popisuje Peter Veteška řešení, které zvyšuje možnosti využití vozového parku.
Unikátní je také způsob opláštění nástaveb. „Neděláme to plechem, který, kdyby se mezi vnitřním naložením nástavby a vnějším ochlazováním vytvořil kondenzát, mohl korodovat. Nástavby kompletně obalujeme speciálním materiálem na vnitřní straně a pak je tam leštěná nerezavějící ocel, která z vnější strany zakrývá izolaci. Zcela obalená je i celá podlaha, bočnice a kompletní zadní i přední čelo. Jediné, co není obalené, jsou vrchní profily nástavby, které však nepřicházejí do styku s materiálem, proto si to nevyžadují. Nástavby se nakládají jen do určité úrovně, proto není nutné izolovat jejich vrchní části,“ vysvětluje jednatel a obchodní ředitel VS-MONT.

Praktická řešení

S termonástavbami se používa speciální zaplachtování, které se dá ovládat mechanicky nebo elektricky. Použitý je také speciální sklopně-zásuvný nárazník, který se při couvání k finišeru zasune. Zadní odsypová lišta slouží k plynulému vysypávání a odsypávání materiálu do finišeru, protože dávkování směsi musí být plynulé. Přeprava asfaltových směsí podléhá přesným pravidlům a požadavkům, proto jsou termoizolované nástavby VS-MONT vybavené i teploměry. „Zákazníci chtějí mít jistotu, že na místo určení přivezou směs v požadované teplotě. Proto nabízíme různé možnosti měření teploty jako analogové teploměry v základní výbavě, nebo elektronické měření teploty na displeji, které může být umístěno pod nástavbou, nebo přímo v kabině řidiče. Teplotní záznamníky umožňují vytisknout teplotní záznam, aby jej mohl řidič předat mistru na stavbě a měl doklad o tom, že přivezl směs v požadované teplotě,“ říká Peter Veteška. VS-MONT však šel ještě dál a informace o teplotě převážené směsi dokáže zprostředkovat i pomocí mobilní aplikace. „Snažíme se vše navrhnout a vyrobit do detailu, tak, aby řidič i majitel vozidla měli co největší komfort. Již při vývoji myslíme i na koncové uživatele, řidiče a lidi, kteří budou s našimi nástavbami pracovat,“ zdůrazňuje Peter Veteška.

Made in Slovakia

VS-MONT se ve vlastní režii stará nejen o vývoj a výrobu, ale také o prodej, záruční a pozáruční servis. „Vyrábíme hotový produkt ze Slovenska s distribucí po celé Evropě. Kromě subdodávek hydrauliky a několika gumových částí si vše vyrábíme sami v našich dvou závodech. Máme vysoce kvalifikované svářeče s dlouholetými zkušenostmi a také robotizovaná pracoviště pro automatizované svařování. I to ukazuje našim klientům, že víme, co děláme a děláme to na vysoké úrovni,“ říká s hrdostí Peter Veteška.
Filozofie společnosti VS-MONT je podle jeho slov založená na dlouhodobém partnerství se zákazníky. „Výrobou sklápěcích nástaveb se zabýváme již 28 let, s mnoha partnery spolupracujeme více než 20 let. Sedmdesát procent naší produkce tvoří export, působíme v 14 státech Evropy i v dalších zemích světa, jako Austrálie, Mexiko nebo Chile. Nástavby dodáváme pro všechny renomované značky nákladních vozidel, se kterými máme uzavřené přímé kontrakty.“ Termoizolované nástavby jsou pouze jedním z mnoha produktů, které ve své nabídce VS-MONT má. Kromě nich a klasických jedno- a třístranných nástaveb nabízí také výměnné nástavby, podvalníkové přívěsy a tandemové přívěsy.

Ve spolupráci
transport-logistika.cz
Zdroj
foto: MM a VS-MONT
Back to top button