Zprávy

Tým MKR vyhrál Rally OiLibya a nechal za sebou i vítěze Dakaru

Historicky první zlato v soutěži rally vybojoval severočeský tým MKR Technology.

S dakarským speciálem Renault postaveným pro holandskou stáj Mammoet Rallysport vyhrál prestižní Rally OiLibya v Maroku. Euforie a radost je obrovská. Za zlatým pilotem Martinem van den Brinkem totiž zůstal i vítěz Dakaru Gerard de Rooy nebo i jeho nový parťák Aleš Loprais.
 
„Je to neuvěřitelné. Nejeli jsme do Maroka vyhrát. Cílem bylo maximálně otestovat techniku a spíše držet krok s nejlepšími. O tom, že vyhrajeme, se nikomu ani nezdálo. Martin odvedl výbornou práci stejně jako navigátor Petr, který hlídal materiál a během závodu upozorňoval na možné problémy. Díky tomu jsme minimalizovali riziko poruch a nikde neztratili. Mám nepopsatelnou radost,“ zářil hlavní konstruktér a autor projektu MKR Adventure Mario Kress.
 
Pětidenní Rally OiLibya v Maroku tým ani lépe rozjet nemohl. Hned v úvodní tři sta třicet kilometrů dlouhé etapě získal vítězství. Holandský Martin van den Brink trať ujel za tři a tři čtvrtě hodiny a postavil skvělý základ budoucímu úspěchu. Přes minutu za sebou nechal druhého Portugalce Villagru a takřka čtvrt hodiny najel na třetího Aleše Lopraise. Na deváté příčce pak dojel druhý kamion z technologického centra MKR Technology s pilotem Pascalem de Baarem, kterého ze čtvrté příčky odsunul defekt kola.
 
Bronzovou pozici Martin van den Brink přidal ve druhé dvě stě dvacet čtyři kilometry dlouhé etapě. Z vedoucí příčky na druhou ho odsunul Villagra. Dvanáctý pak dojel kolega de Baar.
 
Celou sbírku medailí zkompletoval Martin van den Brink ihned ve třetí etapě, v níž dojel s minimální ztrátou za vítězným Lopraisem. De Baarovi pak patřila etapová sedmá pozice.
 
Van den Brink se do vedení celé soutěže dostal znovu ve čtvrtém, tedy předposledním dnu, kdy dojel jen minutu za vítězným Portugalcem Villagrou. To už de Baarovi patřila pátá příčka. „Martin byl ve vedení, které jsme si přáli udržet. Věděli jsme, že musíme jet bezpečně a bez zbytečných chyb,“ podotkl Mario Kress.
 
Holandský pilot stáje Mammoet Rallysport ale úkol splnil na výbornou. Poslední pátou etapu dlouhou téměř dvě stě čtyřicet kilometrů dokončil druhý, pouhou jednu vteřinu za zlatým Alešem Lopraisem. Své maximum vylepšil i Pascal de Baar, který finišoval čtvrtý a v konečném zúčtování mu patří šesté místo. Sen se ale stal skutečností a Martin van den Brink vybojoval své první vítězství v životě a současně také první zlato pro MKR Technology. Ani jednou ho v závodě nepřekonal vítěz Dakaru z roku 2012 Gerard de Rooy. „Je to neuvěřitelné. Samozřejmě jsme se před poslední etapou obávali týmové strategie de Rooye a Lopraise, ale Martin vše zvládl a můžeme slavit náš historický úspěch,“ řekl šťastně Mario Kress.
 
Rallye OiLibya byla přitom poslední ostrou zkouškou před věhlasným Dakarem. Svými parametry nejslavnější závod světa velmi připomíná. V Maroku nechyběly zrádné kameny a úzké horské serpentiny a průsmyky, stejně jako rychlé, rovinaté pasáže nebo i duny. „Ano, byly to velmi těžké etapy a naprosto perfektní příprava na Dakar. Za naším úspěchem stojí to, že jsme opravdu hodně zamakali na tlumičích a jejich uchycení. Každou noc kluci jeli servis na sto procent, abychom předešli nebo minimalizovali nepříjemná technická překvapení. Po celou dobu v týmu vládla výborná atmosféra. To všechno mělo zásadní dopad na naše prvenství,“ pochválil svůj tým Mario Kress.
 
Kress na severu Čech v Židovicích před pěti lety založil mimořádně úspěšný truckracingový tým MKR Technology, se kterým mimo celé řady vítězství získal i Pohár konstruktérů v evropském šampionátu tahačů. Loni zahájil projekt MKR Adventure, se kterým chce dobýt i proslulý Dakar. Nakročeno má na výbornou. „Nepředbíhejme. Je to běh na dlouhou trať. Vývojem jsme zhruba v polovině. Všechno chce svůj čas. Náš cíl je stále stejný. Chceme být v elitní desítce. Na Dakaru je velká konkurence a vše je hlavně o štěstí. Nikdy nevíte, co se stane. Musíme postupovat krok za krokem a věřím, že se díky tomu velký úspěch dostaví,“ přeje si Mario Kress.
 
Výsledky – Rally OiLibya – Kamiony – celkově:
1. van den Brink (Renault) 16:51:42
2. Loprais (Iveco) +4:04
3. Villagra (Iveco) +22:06
4. de Rooy (Iveco) +46:47
5. van Genugten (Iveco) +54:11
6. de Baar (Renault) +4:29:46
11. Vrátný (Tatra) +93.38:32

Přečtěte si také

Back to top button