Železniční doprava

Evropský týden mobility: LEO Express bojuje za vlakovou dopravu proti silnici

Evropa si ve dnech 16.- 22. 9. 2012 připomíná Evropský týden mobility, který má upozornit na problémy spojené s nárůstem automobilové dopravy a nabídnout možnosti a výhody alternativních druhů dopravy – např. té železniční.

S negativními dopady zvyšujícího se počtu automobilů se přitom potýká stále více měst a regionů v Česku i v dalších evropských zemích. Společnost LEO Express se jako nový soukromý železniční dopravce této debaty aktivně účastní.
My silniční dopravu považujeme dokonce za našeho hlavního konkurenta. Železniční doprava je jak známo bezpečnější, ekologičtější, pohodlnější, úspornější a mnohdy i levnější a rychlejší než přeprava po silnici. Přestože máme zafixováno, že u nás máme jednu z nejhustších železničních sítí na světě, cestuje v Česku vlaky výrazně méně lidí než např. v Rakousku nebo Německu. LEO Express se svými kvalitními službami a moderními vlaky jistě přispěje k tomu, aby se to změnilo a více lidí u nás využívalo služeb železnice. Češi nejsou jiní než např. Švýcaři nebo Rakušané, také chtějí pohodlí, rychlost a spolehlivost s minimem starostí. I u nás by mělo být normální, že manažer jede na služební cestu vlakem, nebo že se rodina vydá na výlet železnicí,“ zdůrazňuje Leoš Novotný, majitel nového železničního dopravce LEO Express. Ten již v letošním roce začne přepravovat cestující na trase mezi Prahou a Ostravou.
Leoš Novotný dále připomíná, že podle dostupných statistik vlak v Česku volí jen cca 3,4 % cestujících, kdežto osobní automobily přes 40 %. V přepočtu na osobokilometr je poměr lepší – cca 6 % činí osobní železniční doprava, plných 60 % ale zabírá individuální automobilová. V Dánsku, Rakousku, Francii nebo i Maďarsku má železniční doprava podíl okolo 10 % na počtu cestujících, ve Švýcarsku dokonce 16 a v Japonsku 27 %.
Chcete jezdit mezi Prahou a Ostravou vlakem nebo autem?
Krásné ilustrativní srovnání toho, v čem konkrétně je vlaková doprava výhodnější než ta silniční, ukazuje příklad trasy Praha-Ostrava.
Začněme cenou. Víte například, že jedna cesta osobním automobilem z Prahy do Ostravy a zpět vás přijde na více než 2 200 Kč? (průměrná spotřeba 8 l na 100 km; čili při vzdálenosti 742 km to je při ceně cca 38 Kč za l NATURAL 95 celkem 2 255 Kč). I při jízdě ve dvou to je stále několikanásobek toho, než když se na stejnou trasu vydáte vlakem. A ceny benzínu stále stoupají k novým rekordům.
A rychlost? Podle Googlu by cesta autem měla trvat 3 h a 25 min, kdežto vlakem se lze z Prahy do Ostravy nebo obráceně dopravit již za zhruba 3 hodiny. Ovšem přitom daleko klidněji a komfortněji.
Rozdíl v pohodlnosti cestování vlakem a autem je jako nebe a dudy. Telefonovat, surfovat na internetu, líčit se, pít pivo, víno nebo jiný alkohol – to vše v autě, zejména když jste řidič, dělat nemůžete – na rozdíl od vlaku. Zatímco v autě se ani nemůžete protáhnout, o nějakém vytažení notebooku ani nemluvě, ve vlaku můžete v klidu pracovat, hrát si, sledovat oblíbený film nebo se projít cestou na toaletu. O jídlo a pití přitom máte postaráno, až k vašemu místu vám je dle přání přinesou stevardi.
V bezpečnosti nelze železniční dopravu s tou silniční již vůbec srovnávat. Ve vlaku jste v klidu, víte, že nemusíte být v neustálém střehu jako na silnici, která leckde připomíná džungli a jako v džungli to v ní mnohdy i končí. I když v posledních letech podařilo snížit počet zraněných a usmrcených na silnicích, stále jich v automobilech umírá nesrovnatelně více než na železnici, a to i pokud vezmeme v úvahu počty ujetých kilometrů. Podle oficiální Ročenky dopravy ČR se například v roce 2010 na železnici stalo celkem 125 vážných nehod, při kterých zemřelo 48 lidí a 107 dalších se těžce zranilo, z celkového počtu 155 obětí ale bylo jen 16 cestujících, ve zbytku případů šlo většinou o přejeté osoby nebo osoby v autech, které se střetly s vlakem na přejezdu. Ve stejném roce se na silnici odehrálo 19 676 nehod, při kterých 802 lidí přišlo o život a 24 384 utrpělo zranění. Každý rok tak vlastně v autech umře jedna česká obec.
 
A co ekologičnost?
Nedávná studie Mezinárodní železniční unie (UIC) ukázala, že u železniční dopravy jsou externality, tedy náklady za které jejich původce nemusí platit, nesrovnatelně nižší než u silniční dopravy. Jde například o zácpy, nehody, dopady na klima, znečištění, hluk atd. Zatímco železniční doprava způsobuje okolo 2 % těchto nákladů, osobní automobily 62 %, těžká nákladní auta 14 %, dodávky 9 % a všechny druhy silničních prostředků vytváří dokonce 93 % externalit v dopravě. Další 4 % produkuje osobní letecká doprava a železniční doprava (nákladní i osobní) za sebou zanechává jen méně než 2 % ze všech externalit. Vnitrozemská lodní doprava pak má podíl na externalitách cca 0,3 %.
Odborníci také zjistili, že když vezmeme v úvahu osobokilometry, tak má železniční doprava zhruba čtyřikrát méně externích nákladů než silniční nebo letecká. To samé se týká i nákladní dopravy. Zatímco externí náklady na jednoho cestujícího ve vlaku činí 15,3 eura (u elektrické trakce jen 12 eur), v případě osobních automobilů to je 64,7 eura a v letecké dopravě 57,1 eura.
Když se neberou v úvahu zácpy, tak silniční doprava s železniční prohrává zejména v kategorii nehod (z nich pochází více než polovina externích nákladů ze silniční dopravy), a dále ve způsobování klimatických změn a znečištění vzduchu. U letadel zase externality z velké většiny souvisí se změnou klimatu. Například při cestě z Berlína do Varšavy za sebou motorista nechá více než dvouapůlnásobek více externalit, než cestující vlakem.
Studie je dostupná na www.cer.be/publications/studies/2312-rail-sector-study-into-the-external-costs-of-transport-in-europe. Podíl na dopravních externalitách v EU* – Osobní automobily 62 % – Autobusy 4 % – Motocykly 5 % – Lehké nákladní automobily 9 % – Těžké nákladní automobily 14 % – Nákladní vlaky 1 % – Osobní vlaky 1 % – Letadla** 4 % – Říční lodě 0,3 % * EU včetně Norska a Švýcarska, bez Malty a Kypru. ** Pouze letadla na linkách uvnitř posuzovaných států.
 

Přečtěte si také

Back to top button