Logistika a sklady

Česká pobočka Panattoni je uhlíkově neutrální. A to hlavně díky vysázeným stromům

Vzhledem ke kompenzaci celkového množství uhlíkové stopy vypočteného za loňský rok získala česká pobočka v březnu 2021 status klimaticky neutrální firmy a na základě srovnání množství environmentálně certifikovaných nových budov s celkovou plochou 4,6 milionů metrů čtverečních se Panattoni dokonce stala nejzelenějším industriálním developerem Evropy.

Respekt k životnímu prostředí je velkým tématem rovněž v pražské kanceláři Panattoni. Na základě nezávislé auditní zprávy podle aplikovatelných globálních norem si nechala společnost spočítat celkovou uhlíkovou stopu za rok 2020. Analyzovány byly různé oblasti jako spotřeba vody či energií, recyklace odpadů, dojíždění do zaměstnání, pracovní cesty, nákupy, IT apod. Za loňský rok společnost dohromady vyprodukovala 80 tun CO2e.

Díky výsadbě zeleně se podařilo tuto stopu vykompenzovat dokonce dvojnásobně – hodnotou ve výši 160 tun CO2e. Ve výsledku tedy společnost Panattoni za loňský rok snížila uhlíkovou stopu Česka o 80 tun. Firma finančně podpořila výsadbu lipového stromořadí v Hrochově Týnci na Chrudimsku, dřevin v obcích Žář, Božejov a Žumberk na Českobudějovicku, stromů v obci Rybníky na Příbramsku a lipové aleje k lesu Holička v Městci Králové na Nymbursku.

„Kompenzace produkce CO2e je v tuto chvíli nejefektivnější, nejpřímější a nejsmysluplnější cesta v rozvinutých ekonomikách k dosažení CO2 neutrality. Každá investovaná Česká koruna nebo Euro do smysluplných kompenzací má daleko větší pozitivní dopad, než se snažit změnit fungování světa a vzdát se blahobytu, na který si západní svět zvykl. Vždyť společnost až v okamžiku, kdy ekonomicky nestrádá, se sama začíná starat o ekologické otázky a dopady svých činností na životní prostředí. Stačí se podívat na přístup k otázkám ekologie v rozvojových zemích, kde je vytvářeno největší znečištění naší planety,“ zamýšlí se Pavel Sovička.

Pavel Sovička

Podle Pavla Sovičky chce však letos Panattoni zajít v monitoringu a kompenzaci uhlíkové stopy ještě dále. Předmětem letošního auditu totiž nebude pouze uhlíková stopa vyprodukovaná na centrále – společnost ji bude měřit a následně kompenzovat také v rámci jednotlivých nově vznikajících projektů.

Strategii udržitelného rozvoje v Panattoni dlouhodobě zaštiťuje koncept Go Earthwise, podle jehož regulí každý z Panattoni parků musí dosáhnout minimální známky „velmi dobrý” (Very Good) podle standardů certifikace BREEAM New Construction. Nutno zmínit, že výstavbou distribučního centra pro společnost Real Digital v Panattoni Parku Cheb South dokázala společnost Panattoni loni dosáhnout ještě vyšší mety v této certifikaci – a to hodnocení Outstanding (vynikající).

Výjimečný soulad s životním prostředím navíc budova pro Real Digital dokázala potvrdit dokonce podruhé – prvním místem v prestižní oborové soutěži Best of Realty, která vyhlašuje nejlepší developerské projekty posledních 12 měsíců. Tento projekt získal v únoru 2021 ocenění i v soutěži CIJ Awards Czech Republic 2020, kdy v tvrdé konkurenci projekty napříč developerskými segmenty zvítězil v kategorii Best Leading Green Building Development. Distribuční centrum Real Digital, vybudované na brownfieldu po bývalých chebských strojírnách, tak porazilo jak kancelářské, tak rezidenční stavby.

Přečtěte si také

Back to top button