Logistika a sklady

Colliers International zveřejňuje zprávu o vývoji kancelářského trhu v prvním čtvrtletí 2012 v Praze

Zdá se, že jsme na pevném základě, ale je potřeba být opatrní. Takové závěry vyplývají ze zprávy o kancelářském trhu v České republice v prvním čtvrtletí 2012.

Nejnovější zpráva nabízí stručný přehled o prvním čtvrtletí letošního roku a prognózu kancelářského trhu v Praze. Mezi klíčové závěry patří:
 
Nabídka a poptávka
Celkový objem kancelářských ploch se navýšil o 28 919 m2, a to díky dvěma kancelářským budovám, které byly dokončeny v prvním čtvrtletí 2012. Byla zahájena výstavba celkem čtyř kancelářských budov, a to v Praze 1, Praze 4 a Praze 8. Většina z nich je realizována na spekulativní bázi. Celkový objem pronajatých kancelářských prostor činil téměř 80 000 m2, což je pokles jak ve čtvrtletním, tak i meziročním porovnání. Tato čísla nicméně stále ukazují zdravou úroveň nájemní aktivity, zejména s ohledem na skutečnost, že rok 2011 byl, co se týče objemu pronajatých prostor v Praze, rekordním. Renegociace se na celkovém objemu pronajatých ploch  podílely 47 %, následovány relokacemi společností s podílem 31 %, nové pronájmy tvořily 17 %.
 
Neobsazenost
Celková míra neobsazenosti činila 12,26 %, což je zhruba v souladu s ukazateli ze závěru loňského roku. V meziročním srovnání bylo zaznamenáno mírné zlepšení. V Praze bylo k okamžitému pronájmu k dispozici celkem 345 000 m2 kanceláří. Největší nárůst neobsazenosti zaznamenala Praha 4 (ze 7,7 % na 9,9 %). Nejnižší míru neobsazenosti si udržuje Praha 5 (6,96 %). Praha 1 a Praha 8 zaznamenaly mírný pokles (11 %, resp. 13,4 %). Praha 9 (31 %) a Praha 7 (23,8 %) stále evidují neobsazenost vysoko nad celopražským průměrem.
 
Nájemné
Výše základního nájemného u budov nejvyšší kategorie ve všech částech Prahy se nezměnila. Nájemné v centru města je na úrovni 20-21 euro/m2 za měsíc. V širším centru je na úrovni 15 – 17,5 euro/m2 za měsíc a na okrajích Prahy to je 13-14,5 euro/m2 za měsíc. Efektivní nájemné, dosahované nájemci při renegociacích či stěhování, bylo o 10-15 % nižší než základní nájemné v závislosti na lokalitě, budově, velikosti pronajaté plochy a podmínek pronájmu.
 
Prognóza
V prvním čtvrtletí roku 2012 bylo ve výstavbě přes 170 000 m2 kancelářských prostor. Dokončeno by letos mělo být 84 000 m2, z nichž 60 % je již předem pronajato či prodáno. Vzhledem k tomu, že se neočekává, že všechny nově dokončené prostory budou zcela pronajaty ke dni kolaudace, může míra neobsazenosti v krátkodobém horizontu mírně vzrůst.
„Kvůli utlumení hospodářského růstu a finanční nejistotě v Eurozóně v roce 2012 je na trhu patrná jistá nervozita týkající se vývoje nájemní aktivity pro zbytek letošního roku,“ říká Jana Vlková, MRICS vedoucí oddělení pronájm kanceláří, Colliers International  v České republice. „Proto očekáváme, že někteří nájemci budou znovu zvažovat expanzi či stěhování a renegociace tak budou i nadále představovat významný podíl v celkovém objemu pronajatých ploch,“ dodala Vlková.
 
Klíčové údaje kancelářského trhu
Celková plocha kanceláří: 2 813 588 m2
Celkový objem pronajatých prostor: 79 746 m2
Mára neobsazenosti: 12,26 %
Základní nájemné prostor nejvyšší kategorie: 20 – 21 euro/m2 měsíčně
 
O Colliers International
Colliers International je jedním z předních celosvětových poskytovatelů realitních služeb. Působí v 520 kancelářích v 62 zemích světa a zaměstnává více než 12 000 profesionálů. Jako dceřiná společnost FirstService Corporation (NASDAQ: FSRV; TSX: FSV and FSV.PR.U) nabízí zázemí silného finančního partnera a lokálního managementu, které klientům zaručí zodpovědné a iniciativní řešení jejich realitních potřeb. Colliers poskytuje řadu služeb jak uživatelům prostor, tak i vlastníkům a investorům, které zahrnují globální korporátní služby, prodeje a pronájmy nemovitostí, správu nemovitostí a asset management, projektový management, poradenství při prodeji/koupi hotelů, oceňování nemovitostí, hypoteční poradenství a průzkum trhu. Společnost The Lipsey Company a magazín National Real Estate Investor zařadily Colliers International na druhé místo mezi poskytovateli komerčních realitních služeb. Více informací naleznete na www.colliers.com.
 

Přečtěte si také

Přečtěte si také

Back to top button