Logistika a sklady

Colliers International zveřejňuje zprávu o vývoji kancelářského trhu v prvním čtvrtletí 2012 v Praze

Zdá se, že jsme na pevném základě, ale je potřeba být opatrní. Takové závěry vyplývají ze zprávy o kancelářském trhu v České republice v prvním čtvrtletí 2012.

Nejnovější zpráva nabízí stručný přehled o prvním čtvrtletí letošního roku a prognózu kancelářského trhu v Praze. Mezi klíčové závěry patří:
 
Nabídka a poptávka
Celkový objem kancelářských ploch se navýšil o 28 919 m2, a to díky dvěma kancelářským budovám, které byly dokončeny v prvním čtvrtletí 2012. Byla zahájena výstavba celkem čtyř kancelářských budov, a to v Praze 1, Praze 4 a Praze 8. Většina z nich je realizována na spekulativní bázi. Celkový objem pronajatých kancelářských prostor činil téměř 80 000 m2, což je pokles jak ve čtvrtletním, tak i meziročním porovnání. Tato čísla nicméně stále ukazují zdravou úroveň nájemní aktivity, zejména s ohledem na skutečnost, že rok 2011 byl, co se týče objemu pronajatých prostor v Praze, rekordním. Renegociace se na celkovém objemu pronajatých ploch  podílely 47 %, následovány relokacemi společností s podílem 31 %, nové pronájmy tvořily 17 %.
 
Neobsazenost
Celková míra neobsazenosti činila 12,26 %, což je zhruba v souladu s ukazateli ze závěru loňského roku. V meziročním srovnání bylo zaznamenáno mírné zlepšení. V Praze bylo k okamžitému pronájmu k dispozici celkem 345 000 m2 kanceláří. Největší nárůst neobsazenosti zaznamenala Praha 4 (ze 7,7 % na 9,9 %). Nejnižší míru neobsazenosti si udržuje Praha 5 (6,96 %). Praha 1 a Praha 8 zaznamenaly mírný pokles (11 %, resp. 13,4 %). Praha 9 (31 %) a Praha 7 (23,8 %) stále evidují neobsazenost vysoko nad celopražským průměrem.
 
Nájemné
Výše základního nájemného u budov nejvyšší kategorie ve všech částech Prahy se nezměnila. Nájemné v centru města je na úrovni 20-21 euro/m2 za měsíc. V širším centru je na úrovni 15 – 17,5 euro/m2 za měsíc a na okrajích Prahy to je 13-14,5 euro/m2 za měsíc. Efektivní nájemné, dosahované nájemci při renegociacích či stěhování, bylo o 10-15 % nižší než základní nájemné v závislosti na lokalitě, budově, velikosti pronajaté plochy a podmínek pronájmu.
 
Prognóza
V prvním čtvrtletí roku 2012 bylo ve výstavbě přes 170 000 m2 kancelářských prostor. Dokončeno by letos mělo být 84 000 m2, z nichž 60 % je již předem pronajato či prodáno. Vzhledem k tomu, že se neočekává, že všechny nově dokončené prostory budou zcela pronajaty ke dni kolaudace, může míra neobsazenosti v krátkodobém horizontu mírně vzrůst.
„Kvůli utlumení hospodářského růstu a finanční nejistotě v Eurozóně v roce 2012 je na trhu patrná jistá nervozita týkající se vývoje nájemní aktivity pro zbytek letošního roku,“ říká Jana Vlková, MRICS vedoucí oddělení pronájm kanceláří, Colliers International  v České republice. „Proto očekáváme, že někteří nájemci budou znovu zvažovat expanzi či stěhování a renegociace tak budou i nadále představovat významný podíl v celkovém objemu pronajatých ploch,“ dodala Vlková.
 
Klíčové údaje kancelářského trhu
Celková plocha kanceláří: 2 813 588 m2
Celkový objem pronajatých prostor: 79 746 m2
Mára neobsazenosti: 12,26 %
Základní nájemné prostor nejvyšší kategorie: 20 – 21 euro/m2 měsíčně
 
O Colliers International
Colliers International je jedním z předních celosvětových poskytovatelů realitních služeb. Působí v 520 kancelářích v 62 zemích světa a zaměstnává více než 12 000 profesionálů. Jako dceřiná společnost FirstService Corporation (NASDAQ: FSRV; TSX: FSV and FSV.PR.U) nabízí zázemí silného finančního partnera a lokálního managementu, které klientům zaručí zodpovědné a iniciativní řešení jejich realitních potřeb. Colliers poskytuje řadu služeb jak uživatelům prostor, tak i vlastníkům a investorům, které zahrnují globální korporátní služby, prodeje a pronájmy nemovitostí, správu nemovitostí a asset management, projektový management, poradenství při prodeji/koupi hotelů, oceňování nemovitostí, hypoteční poradenství a průzkum trhu. Společnost The Lipsey Company a magazín National Real Estate Investor zařadily Colliers International na druhé místo mezi poskytovateli komerčních realitních služeb. Více informací naleznete na www.colliers.com.
 

Přečtěte si také

Back to top button