Logistika a sklady

Elektrické čelní vozíky posilují

Jungheinrich představí na veletrhu LogiMAT 2020 koncept čelního elektrického vozíku pro blízkou budoucnost. Pokračující trend ústupu spalovacích vozíků je podpořen novými inovacemi v elektrické trakci

Trend snižování podílu spalovacích vozíků na trhu čelních vysokozdvižných vozíků je patrný již řadu let. V západní Evropě je převaha elektrických vozíků o něco větší, ale trend je patrný i v České republice. Výhody elektricky poháněných čelních vozíků jsou obecně známé, nižší provozní náklady, nulové emise v místě používání, nízké vibrace a hluk, tedy vyšší pohodlí a bezpečnost pro zaměstnance. I nevýhody jsou jasné, vyšší pořizovací náklady a nižší výkon. Je tomu ale stále tak?

S příchodem tvrdších a tvrdších emisních norem jsou spalovací vozíky vybavovány filtry pevných částic a stále složitějšími motory, které zvyšují jejich cenu, která se tak přibližuje ceně elektrických vozíků. Na druhé straně se pak velmi rychle osvědčily lithium-iontové baterie do elektrických vozíků. Díky nim odpadá nutnost výměny baterie i v non-stop provozu, což šetří náklady na druhou baterii, výměnou stanici, nabíjárnu a v případě větších flotil není zapotřebí pořizovat ani nabíječ ke každému vozíku. Cenový argument z minulosti tak dnes již neobstojí. V okamžiku nasazení na 2 a více směn se během celého životního cyklu vozíku vyplatí investice do elektrické trakce. Navíc lithiové baterie mají násobně delší životnost oproti olověným, takže nehrozí ani vysoké náklady na pořízení další baterie po několika letech provozu.

Dlouho také platilo, že v nejnáročnějších aplikacích elektrika oproti dieselu, nebo plynu prostě neobstojí. Právě i nástup lithium-iontových baterií umožnil další zvýšení výkonu a spolehlivosti elektrických vozíků. Lithiové baterie navíc mohou být plně integrovány do vozíku. Podobně jako u retraku Jungheinrich ETV 216i, či vozíku Jungheinrich ERC 216zi i připravovaná novinka v segmentu čelních vozíků již nepočítá s výměnou baterie. Díky tomu může být baterie perfektně chráněna před povětrnostními vlivy a vozík tak obstojí i v těch nejnáročnějších a nejšpinavějších podmínkách.

Přečtěte si také

Back to top button