Logistika a sklady

Industrial Research Forum oznamuje údaje o trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi v 1. pololetí 2013

Industrial Research Forum bylo založeno společnostmi CBRE, Colliers, DTZ a Jones Lang LaSalle s cílem poskytovat co možná nejúplnější, nejpřesnější a nejtransparentnější data o vývoji českého trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi.

Nové prostory dokončené v první polovině roku 2013
Během prvního pololetí roku 2013 bylo na český trh průmyslových nemovitostí dodáno více než 97 100 m2 nových skladových a výrobních prostor, což je o 22% méně než ve stejném období loňského roku. Z údajů shromážděných Industrial Research Forem vyplývá, že veškeré prostory dokončené v prvním pololetí roku 2013 byly zcela pronajaty ještě před dokončením výstavby. Ve většině případů (94% z nově dokončených prostor) byly prostory pronajaty výrobním společnostem a 80% (77 300 m2) ze všech nově postavených nemovitostí bylo postaveno pro společnosti působící v automobilovém průmyslu. Téměř polovina nově dokončených prostor byla dodána na průmyslový trh v Mladé Boleslavi, včetně skladové haly o velikosti 27 000 m2 postavené českou developerskou skupinou D+D Real v areálu D+D Park Kosmonosy pro společnost Škoda Auto, která je prozatím největším průmyslovým objektem dokončeným v tomto roce.
 
V průběhu 2. čtvrtletí se navýšila celková nabídka průmyslových prostor v ČR také díky tomu, že největší developer průmyslových prostor v ČR, společnost CTP, zakoupila dvě již postavené výrobní haly – bývalou halu společnosti Briggs & Stratton v Ostravě, která se stane součástí již zavedeného CTParku Ostrava, a objekt dříve užívaný společností Panasonic v žatecké průmyslové zóně Triangle, jež bude základem pro nový CTPark Žatec. Dle posledních informací IRF jsou pro obě tyto stávající budovy již nalezeni noví nájemci.
 
H1 2013 Sklady ve výstavbě a odhad nové nabídky pro celý rok 2013
Industrial Research Forum eviduje na území celé České republiky dalších 171 600 m2 průmyslových prostor ve fázi výstavby, z nichž většina (92%) je již předpronajata. Veškeré tyto plochy by měly být dokončeny ještě v tomto roce. Největší podíl (36%) těchto budovaných prostor se staví v Jihomoravském kraji (v areálech CTPark Brno a VGP Park Brno), následuje Praha (23%).
 
Vzhledem k těmto údajům by za celý rok 2013 mělo být dokončeno celkem téměř 269 000 m2, což přesáhne úroveň nové výstavby z roku 2012 přibližně o 26%. V důsledku toho se celková nabídka průmyslových prostor v České republice téměř na 4.5 milionu m2. Nějvětší nemovitostí, která bude v roce 2013 dokončena bude vývojové centrum společnosti FEI, které bude disponovat průmyslovými plochami o velikosti 33 115 m2 a kancelářemi o velikosti 12 215 m2, a nyní se nachází ve fázi výstavby v CTParku Brno.
 
Nízká úroveň spekulativní výstavby příliš neovlivní míru neobsazenosti, poměr volných prostor však může být mírně ovlivněna tím, že se ze stávajících pronajatých prostor vystěhují někteří větší nájemci, a přesunou své activity do vlastních nemovitostí. Podle informací Industrial Research Fora se na celém území České republiky nachází dalších 1.2 milionu m2 průmyslových prostor, jejichž výstavba zatím nebyla zahájena ale bylo pro ni již vydáno stavební povolení.
 

Přečtěte si také

Přečtěte si také

Back to top button