Logistika a sklady

Nejekologičtější průmyslová stavba světa stojí v Chebu. Postavili ji Panattoni a Accolade

Na místě zdevastovaného areálu chebských strojíren vyrostlo hlavní distribuční centrum německého online prodejce Real Digital, které bylo v těchto dnech certifikováno jako nejšetrnější průmyslová budova na světě dle nejnovějších standardů BREEAM 2016 New Construction. Projekt obdržel jako první v Česku známku Outstanding a rekordní skóre 90,68 %.

Demolice zdevastovaného areálu chebských strojíren, 90% recyklace stavebního a demoličního odpadu a ekologicky šetrná výstavba jedinečné moderní haly, v níž se splachuje dešťovou vodou, stíní předokenními žaluziemi a jejíž okolí zdobí hmyzí hotel i venkovní posilovna pro zaměstnance.

Na principy udržitelného rozvoje narazíte v budově doslova na každém z jejích 27 tisíc metrů čtverečních. Nejimpozantnější parametry má přitom v oblasti nakládání s vodou, což koresponduje se stále aktuálnějšími dopady klimatické změny. Díky unikátnímu systému splachování toalet dešťovou vodou se podařilo oproti průmyslovému standardu snížit spotřebu pitné vody o neuvěřitelných 84 %.

Panattoni Park Cheb (FOTO: Panattoni)

Hala je dále vybavena chytrým LED osvětlením, měřením a optimalizací spotřeby energie či exteriérovými žaluziemi, které významně šetří energii potřebnou na klimatizaci prostoru. To všechno se podílí na snížení spotřeby energie o 56 % a uhlíkové stopy o 58 %. Všechny zvolené stavební materiály prošly výběrem s přihlédnutím k ekologii a udržitelné výstavbě. Řada materiálů (více než 12 %) má některý z certifikátů ISO 14001, BES či FSC
i environmentální prohlášení o produktu EPD (Environmental Product Declaration). K vysokému hodnocení při certifikaci BREEAM 2016 New Construction přispěla i tzv. kvalita vnitřního prostředí, která zohledňuje pracovní podmínky pro zaměstnance.

Vnější i vnitřní osvětlení zajišťují LED (Foto: Panattoni)

„To, že projekt v Panattoni Parku Cheb South dosáhl hodnocení Outstanding při certifikaci BREEAM, svědčí o vizi klienta a tvrdé práci a odhodlání hodnotitele i širšího projektového týmu. Při realizaci skutečně udržitelné stavby s tak vysokým skóre nestačí jen zaměřit se na jednu oblast, ale je třeba sledovat všechny dohromady. Celý tým může být právem hrdý na tento úspěch, který je vzorem pro další projekty nejen v České republice, ale i po celém světě,“ řekl Shamir Ghurma, ředitel společnosti BREEAM, která po celém světě provádí certifikace udržitelného rozvoje.

Hymzí hotel (Foto: Panattoni)

„Těší mě, že budujeme v České republice ekologicky nejšetrnější budovy světa a po Amazonu v Dobrovízi, který v době svého dokončení měl nejvyšší světové hodnocení certifikace BREEAM, světovou korunu opět získává námi postavená budova. Budova distribučního centra v Panattoni Parku Cheb South nastavila laťku v oblasti udržitelné výstavby rekordním skóre přes 90 % velmi vysoko. Věřím však, že v rámci více než 2 000 000 m2 budov, které má Panattoni v Evropě nyní ve výstavbě, se najde brzy nějaká další, která tuto námi nastavenou laťku ještě překoná. Shodou okolností jde o stejnou rozlohu 2 000 000 m2, jakou jsme již dokázali certifikovat a dodat na trh. To jen potvrzuje naší pozici evropského lídra udržitelného rozvoje,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko.

„I když bylo výzvou cílit na nejvyšší úroveň certifikace – Outstanding, tento projekt byl od samého začátku jedinečný. Byla zde začleněna nadstandardní řešení, jako je systém splachování dešťovou vodou, bezpečný přístup pro chodce a cyklisty, venkovní odpočinková zóna, rozmanitá zeleň místně původních druhů, opětovné použití materiálů z demolic a mnoho dalších. Toto spolu se skvělou spoluprací všech zúčastněných stran s naším týmem vedlo k nejvyššímu ohodnocení dle certifikace BREEAM pro nově postavenou budovu v České republice,“ uvádí Malgorzata Sochacka ze společnosti Arcadis, která vedla certifikační proces BREEAM.

Součástí areálu je i venkovní posilovna pro zaměstnance (FOTO: Panattoni)

„Česká republika má v Chebu nejekologičtější halu pro moderní průmysl na celém světě dle standardů BREEAM New Construction 2016. Je to završení cesty výstavby šetrných budov, kterou jsme si s Pavlem Sovičkou vytyčili už v roce 2015. I díky tomu máme dnes jedno z nejzelenějších portfolií na světě, ve kterém hraje zásadní roli i vysoký podíl regenerace starých brownfieldů s dlouhou průmyslovou tradicí. Jsem rád, že je ČR opět na špici a že právě moderní haly dostaly takto prestižní ocenění. Razítko nejšetrnějšího přístupu ke světu kolem nás. Ano, ty haly, které jsou často neprávem označovány jako nešetrné škatule. Chtěl bych poděkovat celému týmu, který se na výstavbě i přípravě podílel,“ říká Milan Kratina, CEO skupiny Accolade, která budovu financovala a nyní vlastní.

Přečtěte si také

Back to top button