Logistika a sklady

Outsourcing logistiky šetří náklady

Outsourcing logistiky šetří náklady. V aktuálně zhoršené hospodářské situaci se mnoho firem zaměřuje na optimalizaci svých logistických procesů a hledá nové způsoby, jak snížit náklady a zlepšit kvalitu poskytovaných služeb.

Jedním z řešení může být outsourcing logistických služeb, který nabízí mnoho výhod. Například snížení provozních nákladů, zlepšení kvality služeb díky odbornosti a zkušenostem partnerů, zvýšení flexibility a efektivity distribuce zboží a mnoho dalších.

Přečtěte si také

Outsourcing logistiky šetří náklady

Průzkum provedený společností Capgemini v roce 2017 se zaměřoval na využívání outsourcingu logistických služeb a jeho dopad na výkonnost jejich logistického řetězce. Podle výsledků tohoto průzkumu drtivá většina oslovených firem, které se rozhodly logistické operace outsourcovat, zaznamenala pozitivní změny. U 91 % společností šlo o přínosy v oblastech efektivity, 75 % pozorovalo pokles nákladů a nadpoloviční většina zaznamenala zvýšení flexibility a rychlosti reakce na tržní podmínky.

V oblasti přepravy čerstvých potravin jsou tyto výhody neoddiskutovatelné. Outsourcing logistických služeb může potravinářským firmám pomoci snížit náklady zahrnující nákup a údržbu logistických zařízení, školení a platy pro logistický personál a podobně. Potravinářské firmy také nemusejí po celý rok udržovat vlastní sklady, které kvůli sezónním výkyvům nebývají zcela zaplněné.

Místo toho mohou podniky využít služeb skladování zboží v logistických centrech, kde jsou skladovací prostory optimalizovány pro obsluhu různých sortimentních skupin, jejichž prodejní špičky se dostavují v různých obdobích roku. To umožňuje potravinářským firmám využívat své zdroje efektivněji a soustředit se na svou hlavní činnost – výrobu a prodej potravin.

S tím souvisí i vyšší flexibilita. Externí logistický partner je pružnější než interní logistické oddělení firmy a lépe se přizpůsobuje měnícím se podmínkám na trhu. Logistický operátor má k dispozici rozsáhlou síť poboček a sběrných spojů, což mu umožňuje konsolidovat zboží od několika výrobců a doručovat ho častěji do různých míst. Tím se zjednodušuje proces skladování a vykládky zboží, snižuje byrokracie a umožňuje lepší koordinace práce zaměstnanců skladu.

Vysoká efektivita díky husté síti poboček

Outsourcing logistických služeb může potravinářským firmám pomoci zlepšit také efektivitu jejich podnikání a zvýšit konkurenceschopnost na trhu. „Segment Fresh Logistics disponuje rozsáhlou sítí poboček po celém Česku a je členem European Food Network, což mu umožňuje dodávat zboží na jakékoli místo v Evropě s optimálními náklady. Využitím našich vnitrostátních nebo mezinárodních distribučních služeb mohou výrobci zvýšit svou konkurenční výhodu a doručit zboží zákazníkům i v nejvzdálenějších místech,“ popisuje ředitelka segmentu Fresh Logistics společnosti Raben pro Česko a Slovensko Michaela Dražanová.

Outsourcing přepravy a skladování zboží je pro potravinářské firmy výhodný. Logistické společnosti mohou v této oblasti nabídnout své zkušenosti a specializaci, což snižuje riziko chyb a špatné manipulace s potravinami. Díky tomu se mohou potravinářské firmy soustředit na hlavní činnost, tedy výrobu a prodej produktů. Logistická firma zajišťuje vhodné podmínky pro přepravované a skladované zboží, což pomáhá mírnit riziko poškození a znehodnocení potravin.

Potravinářské normy v Česku i ve zbytku EU vyžadují, aby tepelné podmínky potravinářských výrobků byly kontrolovány po celou dobu jejich cesty od výrobce až ke spotřebiteli. Logistické společnosti s tím musejí počítat. „Aby byla zajištěna kvalita a bezpečnost produktů, musí být teplota zboží neustále monitorována v celém procesu: od převzetí od zákazníka přes skladování až po doručení na místo určení. Zvláště u produktů z čerstvého masa a ryb s omezenou dobou trvanlivosti je klíčové udržovat nepřerušený chladicí řetězec, aby nedošlo ke znehodnocení produktů,“ vysvětluje Michaela Dražanová.

Outsourcing je na vzestupu

Outsourcing logistických služeb je nejen v oblasti potravinářství výrazným trendem, který bude v budoucnu dále růst. Potvrzuje to například i předloňský průzkum společnosti Gartner, podle kterého zvýšilo v roce 2021 svůj rozpočet na outsourcing logistiky 66 % vedoucích pracovníků v logistice a 74 % očekává zvýšení i v následujících dvou letech.

Zdroj
Raben

Přečtěte si také

Back to top button