Logistika a sklady

Prologis se v prvním čtvrtletí zaměřil na střední Evropu a Česko

První kvartál 2021 probíhal pro společnost Prologis ve znamení intenzivní práce, a to zejména v regionu střední Evropy. Shňme novou výstavbu, leasingovou aktivitu i úroveň obsazenosti prostor ve střední Evropě a v České republice.

 • Celkové středoevropské portfolio: 4,34 milionu metrů čtverečních (Polsko, Česká republika, Slovensko, Maďarsko), z toho 1,27 milionu metrů čtverečních v České republice;
 • Celková obsazenost v regionu byla v prvním čtvrtletí 2021 stabilní, dosáhla úrovně 94,2 %, ve stejném období minulého roku činila 95,2 %. V Česku dosáhla 94,9 % ve srovnání s 98,3 % na konci prvního čtvrtletí 2020.
 • Nájemní aktivita v regionu se během prvního kvartálu týkala 446 115 metrů čtverečních, což je
  o 15 % více ve srovnání se stejným obdobím roku 2020. Nájemní aktivita sestávala z:
  • 131 700 metrů čtverečních nových pronájmů,
  • 219 700 metrů čtverečních prodloužených pronájmů.
 • Smlouvy uzavřené na českém trhu se vztahovaly na prostory o rozloze 94 400 metrů čtverečních.

Rozvržení kapitálu:

 • V prvním čtvrtletí byla zahájena výstavba tří nových budov v Poznani, Vratislavi a v okolí Prahy
  o rozloze celkově 70 000 metrů čtverečních. Veškerý nový development vznikal na míru.
 • V polských parcích Prologis Park Janki a Prologis Park Ruda Śląska byly dokončeny dvě budovy na míru s celkovou plochou 84 600 metrů čtverečních.

Provozní výsledky celkem

 • Celkové portfolio: 18,7 milionu metrů čtverečních*
 • Nájemní aktivita za první čtvrtletí 2021 – 935 719 metrů čtverečních, z toho:
  • 187 954 metrů čtverečních nových pronájmů
  • 747 765 metrů čtverečních prodloužených pronájmů
 • Změna v pronájmu prostor: +10,8 %

Klíčové pronájmy

 • 19 523 metrů čtverečních v Prologis Park Neustadt, DC1, Norimberk, Německo
 • 11 297 metrů čtverečních v Prologis Park Bologna Interporto, DC5, Itálie
 • 11 020 metrů čtverečních v Prologis Park La Granada, DC1, Barcelona, Španělsko
 • 10 284 metrů čtverečních v Prologis Fokker Park, DC3B, Amsterdam, Nizozemsko

Komentář Pawła Sapka, senior viceprezidenta a regionálního ředitele Prologis pro střední Evropu:

 „První čtvrtletí 2021 probíhalo pro Prologis ve znamení intenzivní práce, zejména v regionu střední Evropy, kde nám celková odolnost sektoru průmyslových nemovitostí a síla našeho portfolia umožnily nadále podporovat naše zaměstnance, zákazníky i partnery. Minulý rok přinesl velké výzvy, ale růst odvětví, jako jsou e-commerce, logistika či farmacie, vyústil také v řadu zajímavých příležitostí, jež se projevily v nových transakcích i výstavbě. Tři ze čtyř našich nových evropských developmentů s celkovou plochou 70 000 metrů čtverečních se nacházejí ve středoevropském regionu. Meziročně jsme také podepsali o 15 % více nájemních smluv. Zároveň jsme posílili náš tým pro zlepšování zákaznické zkušenosti (Customer Experience Team) zajišťující nejvyšší kvalitu našich služeb, které přesahují rámec čtyř stěn a střechy našich skladů.“

Komentář Bena Bannatyna, prezidenta Prologis Europe:

„V průběhu prvního čtvrtletí roku 2021 se nám dařilo podávat vysoký provozní výkon. Zaznamenali jsme nárust poptávky po logistických prostorách budovaných na míru a udržitelně, což souvisí se zlepšujícím se sentimentem zákazníků a jejich zájmem hledat konkrétní řešení, které odpovídají budoucím potřebám jejich dodavatelských řetězců. Celková leasingová aktivita Prologis Europe vzrostla ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 17,4 %, přičemž nových pronájmů meziročně přibylo o 34,8 %.

V důsledku pandemie vzrostl vliv strukturálních trendů, které navždy změnily trh s logistickými nemovitostmi. Naše pozice na trhu je dobrá a jsme více než kdykoliv předtím odhodláni pomáhat našim zákazníkům zůstat o krok před budoucností. Stále nabízíme na míru vytvářená řešení a služby prostřednictvím naší platformy Prologis Essentials Marketplace a poskytujeme zákazníkům hodnoty přesahující rámec nemovitostí – to všechno upevňuje naši pozici na klíčových trzích a umožňuje nám být stále blíže ke koncovým spotřebitelům. Na lokalitě záleží stále více a spolu s větší poptávkou po kvalitních logistických prostorách, primárně poháněnou expanzí e-commerce, se tyto faktory promítly do růstu výše nájemného.

Udržitelnost je středobodem všech našich aktivit. Cíle Prologis v oblastech přístupu k životnímu prostředí, sociální odpovědnosti a řízení (ESG) odrážejí náš závazek vytvářet hodnoty významné pro celý náš podnikatelský sektor. ESG cíle nás odlišují od konkurence, maximalizují návratnost investic pro stakeholdery a minimalizují dopady našeho podnikání na životní prostředí. Naše strategie pro eliminaci emisí skleníkových plynů (GHC) se řídí vědecky podloženými cíli (SBT), přičemž vyprodukované emise kompenzujeme ochranou deštných pralesů a klademe důraz na nejvyšší a ověřitelné standardy udržitelnosti. Díky firemní kultuře zaměřené na inovace náš evropský tým zvyšuje standardy v oblastech, jako jsou obnovitelná energie, udržitelný design budov, zelené investice či pracovní síla, a to ve spolupráci s našimi zákazníky, čímž jim pomáháme dosáhnout jejich vlastních ESG cílů.“

08.11.2011 WARSZAWA – BEN BENNATYNE – PROLOGIS FOT. BRUNO FIDRYCH +48 600 83 82 82

Přečtěte si také

Back to top button