Logistika a sklady

Razantní nárůst investicii do nemovitostí bude pokračovat i v roce 2015

Celkový objem investičních transakcí dosáhl ve třetím čtvrtletí 1,56 mld. eur.

Údaj se vztahuje k regionu střední Evropy včetně Rumunska. Podle analytiků společnosti Cushman & Wakefield je pravděpodobné, že objem obchodů za letošní rok dosáhne 7 miliard eur. Investiční aktivita ve střední Evropě za první tři čtvrtletí letošního roku překonala o 25 % stejné období loňského roku a o 42 % převýšila pětiletý průměr.
 
Ve skutečnosti je však situace ještě příznivější, protože několik velkých smluv podepsaných ve 3. čtvrtletí se formálně uzavře až ve čtvrtém čtvrtletí. Jedná se například o koupi průmyslového portfolia společnosti Tristan Capital Partners a jejího partnera ve společném podniku, firmy VGP, v hodnotě 523 mil. eur společností P3. 
 
„Letošní rok bude pravděpodobně rekordní jak pro Českou republiku, tak pro celý investiční trh ve střední Evropě. A to hlavně díky několika velkým transakcím v průmyslovém a maloobchodním sektoru. Trh je však živý všeobecně,“ říká Jiří Fousek, vedoucí investičního týmu Cushman & Wakefield v České republice. „Letos se ve střední Evropě proinvestuje podle našich odhadů okolo sedmi miliard euro, což je nejvíce od roku 2007. A čilá aktivita investorů by měla pokračovat i v příštím roce,“ dodává Fousek. 
 
James Chapman, partner a vedoucí středoevropského investičního týmu společnosti Cushman & Wakefield, prohlásil: „Investoři letos v létě nezaháleli. Vzhledem ke značnému počtu transakcí, které by měly být uzavřeny do konce prosince, očekáváme, že celkový výsledek za letošní rok bude nejvyšší za posledních sedm let a že tento trend bude pokračovat i v roce 2015.“
 
Investiční trhy podle jednotlivých zemí
Nejvyšší objem investic za třetí čtvrtletí roku 2014 (425 mil. eur) byl zaznamenán v Polsku, které vykazuje už od roku 2008 největší investiční aktivitu ze střední Evropy v každém čtvrtletí. K výraznému nárůstu však dochází také v České republice a podíly na trhu zvyšuje i Rumunsko (375 mil. eur), Slovensko (325 mil. eur) a Maďarsko (157 mil. eur).
 
Investiční trh podle odvětví
Ve třetím čtvrtletí roku 2014 pokračoval impozantní růst průmyslového trhu, kde objem investic překonal pětiletý průměr o 125 %. K růstu má vykročeno odvětví logistiky – rozvíjí se síť silnic a dálnic a roste poptávka po skladových prostorech ze strany internetových obchodů. Pokračuje příliv kapitálu, který hledá investiční příležitosti; především nově příchozí ze Severní Ameriky a Dálného východu hledají cesty k investování značných částek. Nejvýraznějším trendem pro čtvrté čtvrtletí roku 2014 a rok 2015 však bude návrat investic do maloobchodu.
 
„Investice v sektoru maloobchodu zatím nerostou tak jako v ostatních odvětvích,“ pokračoval James Chapman ze společnosti Cushman & Wakefield. „Investoři však již zaznamenali předpovědi mimořádného růstu útraty spotřebitelů v regionu střední Evropy a ceny kvalitních projektů se zvyšují, což platí i v regionálních městech. Prodávající tak začínají uvažovat o tom, že by kvalitní centra nabídli na trhu. V příštích dvanácti měsících proto očekáváme značnou aktivitu.“
 
Největší transakce
Největší investiční transakcí ve středoevropském regionu za třetí čtvrtletí letošního roku byla koupě obchodního a kancelářského centra Eurovea v Bratislavě soukromým slovenským investorem. Druhým největším obchodem byla koupě portfolia jedenácti nákupních center Real v Rumunsku společností Auchan.
 
Shrnutí a výhled
„Investiční trh ve střední Evropě zařadil v roce 2014 vyšší rychlostní stupeň,“ uzavřel James Chapman. „Vidíme, že se na trh vrací důvěra i vytrvalost potřebná k dokončení obchodů. Trh se vyvíjí tak, že v průběhu následujících dvou let by mohl dosáhnout objemů podobných vrcholu v roce 2007.“
 

Přečtěte si také

Back to top button