Logistika a sklady

Společnost GEFCO testuje využití alternativního pohonu v logistice

Společnost GEFCO, globální expert v oblasti multimodálních řešení dodavatelských řetězců a evropský logistický lídr v automobilovém odvětví, dokončuje testování nákladních automobilů na LNG, cílem je snižovat uhlíkovou stopu.

Tato iniciativa je součástí kontinuálního úsilí GEFCO o zlepšení environmentálního přístupu a je v souladu s ambiciózní CSR strategií, která je založena na udržitelných řešeních dodavatelského řetězce.

Přečtěte si také

Perspektivní a efektivní technologie

První výsledky testů tahače na zkapalněný zemní plyn (LNG) se ukázaly jako příznivé a potvrzují kromě ekologického přínosu i provozní schopnosti. Testy byly realizovány na třech pravidelných mezinárodních trasách společnosti GEFCO a celkově LNG kamion ujel během tří týdnů 8 460 km.

Pozitivní je údaj o spotřebě, ta je v průměru o 15 % menší, než je současná spotřeba dieselových kamionů, což znamená méně produkovaných emisí a nižší náklady. Podrobné výsledky testu momentálně společnost GEFCO zpracovává, očekává data z telemetrického systému tahače i srovnání přímé spotřeby tahače.

„Před testem bylo pro nás výzvou vybrat vhodné toky, vytvořit časový plán testování, včetně plánu tankování. Síť LNG stanic není až tak dostupná a zejména na území Slovenska a Čech mluvíme o 1 až 2 stanicích v každé zemi. Výzvou bylo sladit všechny aktéry tak, abychom mohli testování využít na 100 % v plném provozu vozidla,“ říká Zuzana Tryzňová, Cluster Innovation & Lean manager společnosti GEFCO.

„S předběžnými výsledky jsme velmi spokojeni. Kromě výrazných úspor z hlediska spotřeby paliva a emisí CO2 dosahuje LNG tahač při jízdě v tichém režimu jen 71 dB a přispívá tak k celkovému snížení hlučnosti při průjezdu krajinou.“

Z tří doposud testovaných tras vyplynulo, že díky přepravě kamionem na LNG pohon klesly emise CO2 o 17 % ve srovnání s přepravou kamionem na naftový pohon. Tento typ alternativního paliva by na dané trase umožnil snížit emise až o 25 tun CO2 ročně.

Cesta k odstranění uhlíkové stopy

LNG produkuje až o 95 % méně částic, o 90 % méně oxidů dusíku a při provozu na biometan snižuje emise CO2 až o 95 %. Jde tedy o ideální alternativu k dieselovým motorům. Poptávka po nízko-uhlíkových technologiích je stále silnější nejen ze strany veřejnosti ale i na obchodní a politické úrovni.

Při dosažení očekávaných výsledků testů plánuje společnost GEFCO zavést tento typ alternativního pohonu pro zákazníky, kteří iniciativně projevují zájem o ekologická řešení. Po získání zkušeností s LNG technologií plánuje logistická společnost GEFCO rozšíření i na ostatní zákazníky.

Ve spolupráci
transport-logistika.cz
Zdroj
TZ

Přečtěte si také

Back to top button