Logistika a sklady

Uhlíkově neutrální provoz

Uhlíkově neutrální provoz. Společnost DHL Supply Chain provozuje od ledna 2024 uhlíkově neutrální distribuční centrum pro společnost Eaton v CTParku Pohořelice.

Na přeměně se aktivně podílel developer CTP. Lídr v oblasti smluvní logistiky plánuje postupný přechod na uhlíkovou neutralitu u svých skladů do konce roku 2025 jako jeden z hlavních kroků k dosažení cílů společnosti v oblasti udržitelného rozvoje. Po tomto roce již budou mít neutrální bilanci emisí CO2 všechna distribuční centra DHL Supply Chain v Česku. 

„Máme velkou radost, že se nám v Pohořelicích podařilo v úzké spolupráci s naším klientem a majitelem areálu realizovat za plného provozu ambiciózní projekt náhrady plynového topení za systém tepelných čerpadel. Dosáhli jsme tím uhlíkové neutrality, k níž se společnost DHL Supply Chain zavázala po roce 2025 a které chce společnost Eaton dosáhnout ve svých provozech od roku 2030. Nový systém vytápění přinese nejen snížení emisí skleníkových plynů, ale také nižší spotřebu energie,“ říká Jan Karban, ředitel operací DHL Supply Chain pro region Morava. 

„Udržitelnost je jádrem vize budoucnosti, kterou ve společnosti Eaton zastáváme. Zlepšovat kvalitu života a životního prostředí je naším hlavním cílem, a proto jsem rád, že jsme dosáhli hlavního milníku uhlíkově neutrálního provozu v našem distribučním centru v Pohořelicích. Naše úzká spolupráce s DHL Supply Chain přispívá k jeho dekarbonizaci, což pozitivně ovlivňuje životní prostředí i náklady pro nadcházející roky. Prostřednictvím iniciativ, jako jsou chytré LED osvětlení, zlepšená izolace a nahrazení plynového vytápění systémem tepelných čerpadel, podporujeme ambiciózní cíle společnosti Eaton v oblasti udržitelnosti do roku 2030, které zahrnují snížení provozních emisí uhlíku na polovinu,“ říká Luboš Tomiška, ředitel Evropského inovačního centra společnosti Eaton.

Důsledné zaměření společnosti DHL Supply Chain na trvalou udržitelnost dokládají také další opatření a aktivity, které realizuje ve svém pohořelickém skladu. Mezi roky 2019 a 2023 se podařilo snížit spotřebu elektrické energie o 35 %. Například nově pořizované vozíky jsou již vybaveny lithium-iontovými akumulátory. Zvažuje se také možnost využití fotovoltaických panelů, které by mohly pokrývat alespoň část spotřeby elektrické energie u zařízení se stabilním provozem od osvětlení přes dopravníky až po vzduchotechniku.  

„V CTP dlouhodobě dbáme na udržitelnost napříč našimi projekty, proto když společnost DHL Supply Chain přišla s požadavkem proměnit své distribuční centrum v CTParku Pohořelice na uhlíkově neutrální, využili jsme svých zkušeností a připravili jsme komplexní plán k dosažení uhlíkové neutrality distribučního centra. V tomto projektu jsme se zaměřili nejen na významné úpravy vytápění a chladicích systémů, ale zahrnuli jsme také infrastrukturu pro elektromobilitu podporující budoucí přechod na ekologičtější dopravní prostředky,“ vysvětluje Michal Dospěl, Regional Construction Director CTP Česká republika.

Zdroj
DHL Supply Chain

Přečtěte si také

Back to top button