Logistika a sklady

Vodíkový kamion Gebrüder Weiss

Vodíkový kamion Gebrüder Weiss se osvědčil. Gebrüder Weiss má po roce pozitivní výsledky / 70 000 kilometrů bez emisí CO2 / plánuje se využití dalších vodíkových vozů v Rakousku a Německu.

Po prvním roce provozu vyhodnocuje poskytovatel přepravních a logistických služeb Gebrüder Weiss svoje zkušenosti se svým prvním nákladním vozem na vodík. 

Vodíkový kamion Gebrüder Weiss

Od převzetí 36tunového nákladního vozidla v lednu 2021 ujelo vozidlo přibližně 70 000 kilometrů. Spotřeba byla dokonce nižší, než udává výrobce, a za rok došlo pouze k jediné návštěvě servisu kvůli technické kontrole. „Nákup byl smysluplnou investicí do silniční nákladní dopravy šetřící zdroje. Řidiči, a především zákazníci přijali naše alternativní nákladní vozidlo velmi dobře,“ říká Peter Waldenberger, manažer řízení kvality a ochrany životního prostředí společnosti Gebrüder Weiss.

Společnost Gebrüder Weiss plánuje v budoucnu využívat vodíkové nákladní vozy především v Rakousku a jižním Německu. Současné dotační programy v Německu významně podporují využití vodíkových nákladních automobilů v regionech na sever od Alp. 

„Využití vodíkové technologie jako pohonu nákladních vozidel vnímáme jako reálnou a života schopnou alternativu také v České republice. Limitujícím faktorem je ovšem dostupnost vodíkových čerpacích stanic. Těch je na švýcarském území v tuto chvíli vybudováno devět, v České republice prozatím struktura čerpacích stanic vodíku dosud prakticky neexistuje. Přitom je nezbytnou podmínkou k rozšíření podobné přepravní techniky do běžného použití. Jakmile se podmínky v České republice změní, jsme připraveni k testování i zavádění nákladních vozů pohaněných vodíkem do každodenní logistické praxe,“ doplňuje Jan Kodada.

Kromě kamionu s palivovými články již Gebrüder Weiss provozuje několik plynových kamionů v Rakousku, Německu a Srbsku, stejně jako elektricky poháněné kamiony a dodávky v širší oblasti Vídně, mimo jiné pro svého klienta IKEA v oblasti dodávek do domácností.

Na video se můžete podívat na YouTube.

Další úspěchy: Gebrüder Weiss roste ve všech divizích. Mezinárodní přepravní a logistická firma Gebrüder Weiss dosáhla v uplynulém obchodním roce předběžného čistého obratu ve výši 2,54 mld. EUR.

Fakta a čísla o Gebrüder Weiss vodíkovém voze
typ vozidlapalivový článek Hyundai XCIENT
Přípustná celková hmotnost36 tun
maximální rychlost85 kilometrů za hodinu
kapacita nádrže32 kilogramů hydrogenu
doba tankování12 minut
Tlak v nádrži350 barů
průměrná denní vzdálenost430 kilometrů
celkově najeto od koupě vozu70,000 kilometrů
spotřebacca 7,5 kilogramů na 100 kilometrů
ujetá vzdálenost na jednu nádržcca 450 kilometrů                 
výkon motoru350 kilowattů

Zdroj
TZ

Přečtěte si také

Back to top button