Letecká doprava

Stávka na letišti ve Frankfurtu bude pokračovat do středy ráno

Stávka na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem bude prodloužena nejméně o dalších 24 hodin.

Odborový svaz GdF uvedl, že stávka byla prodloužena až do středy ráno a je velmi pravděpodobné, že část zaměstnanců pozemního personálu bude pokračovat ve stávce i ve středu. Stávka dnes pokračuje třetím dnem a donutila firmu Fraport, provozovatele letiště, zrušit stovky letů. Dopad má i na provoz pražského letiště. 
    
Zaměstnanci, kteří mají na starosti řazení, navádění a parkování letadel, protestují kvůli mzdám a pracovním podmínkám. Odbory chtějí zvýšit mzdy, protože podle nich by mzdy měly nově odrážet i to, že práce zaměstnanců na letištní ploše je po otevření čtvrté vzletové dráhy letišti složitější. Fraport však argumentuje tím, že požadavek na zvýšení platů o 50 až 70 procent je absurdní. Na celkovém počtu zaměstnanců letiště se pracovníci řazení, navádění a parkování letadel podílejí zhruba jedním procentem. 
    
Stávka má skončit ve středu v 5:00 SEČ. Mluvčí odborového svazu GdF však uvedl, že je dost pravděpodobné, že bude pokračovat i ve středu. Odbory musí stávku oznámit 24 hodin předem. Fraport uvedl, že dnes bude zrušeno 231 z celkového počtu 1250 letů. Zhruba stejný počet bude zrušen i v úterý. Na celkovém počtu letů z letiště má téměř poloviční podíl Lufthansa, která hodlá zrušit kolem 200 vzletů a přistání. V úterý má být zrušeno 160 spojů Lufthansy a aerolinie již zrušily i osm spojů ve středu. 
    
Mluvčí pražského letiště Eva Krejčí ČTK řekla, že letiště má na dnešek z Frankfurtu nad Mohanem naplánováno pět odletů a pět příletů. Dva odlety a dva přílety byly zrušeny. Na úterý byl zrušen jeden odpolední přílet a odlet. Fraport vyzval odbory k dalšímu jednání. Žádná ze stran však zatím nenaznačila, že je ochotná k ústupkům. Fraport odhaduje, že dva dny stávky v minulém týdnu ho stály na příjmech 3,5 až čtyři miliony eur (65,8 až 75,2 milionu Kč). Analytici odhadují, že Lufthansa přišla na příjmech za tyto dny o 40 milionů eur. Frankfurt je třetím nejrušnějším letištěm v Evropě a denně odbaví zhruba 1300 letů. Loni prošlo frankfurtským letištěm rekordních 56,44 milionu cestujících, což bylo o 6,5 procenta více než v roce 2010.
 

Přečtěte si také

Back to top button