Zprávy

Rekordní objednávka dálkových autokarů Volvo B11R s novou karosérií Irizar I8

Společnost Volvo Group Czech Republic s.r.o. uzavřela před koncem loňského roku rekordní objednávku dálkových autobusů s významným českým a slovenským dopravcem společností STUDENT AGENCY k. s. provozovatelem autobusů RegioJet.

Zakázka byla výsledkem jednání po představení nového modelu karoserie Irizar I8 v říjnu 2015 v belgickém Kortrijk. Tak jak je pro společnosti Radima Jančury typické, byla volba vysoce moderní karoserie s nadčasovým designem ve spojení se spolehlivým, bezpečným, ekonomicky efektivním a komfortním podvozkem Volvo logickým krokem vpřed ke zkvalitnění dopravy cestujících na národních i mezinárodních linkách.
 
25 autokarů na podvozcích Volvo B11R 6×2 s motory splňující nejpřísnější emisní normu EURO VI o výkonu 339 kW (460hP) jsou právě nyní uváděny do provozu na frekventovaných linkách. Lze je spatřit na autobusových nádražích větších měst a lze říci, že zde „žlutá barva“ se znakem Volvo Irizar dominuje!
 
Nové autokary jsou označeny v horní části střechy pořadovým číslem autobusu (jedná se o pořadí autobusů ve flotile od přelomového vstupu STUDENT AGENCY na český trh – linku Praha Brno tehdy převratnými žlutými autobusy Ayats).  Letošní Volvo B11R Irizar I8 jsou v řadě od čísla 282 až po čísla překračující hranici 300.
Od roku 2011, kdy byly dodány první Volvo Irizar PB v provedení Fun&Relax v Evropě – palubní zábava od firmy Molpir, dodalo Volvo celkem 122 těchto autokarů. Celkový počet odebraných autobusů společností STUDENT AGENCY na podvozcích Volvo od roku 2007 je 149.
 
Toto číslo je výsledkem vzájemné spolupráce – partnerství založeného nejen na dodání kvalitního produktu – autokaru ale i následných služeb. 
Volvo poskytuje péči o vozidla po dobu 5 let v rámci tzv. „Gold contract“. Tím má společnost STUDENT AGENCY garantován pevný servisní náklad na km provozu autobusů. Tzn., že neočekávaná porucha jakéhokoliv komponentu negativně neovlivní ekonomiku provozu. Volvo v rámci specializovaného pracoviště servisu v Čestlicích zajišťuje STUDENT AGENCY i více nebo méně komplikované opravy havárií karoserie. Výměna čelních skel je samozřejmostí. Náhradní díly podvozků jsou z evropských skladů dodávány denně a dodávky náhradních dílů od karosáře Irizar jsou plynule zajišťovány podle potřeb zákazníka a servisů.
 
Významnou službou Volvo pro STUDENT AGENCY je prodej jejich použitých autobusů. Díky mezinárodní prodejní síti se daří prodávat autobusy od Ayatsů přes Beulas až po Irizar v kombinaci všech dosavadních podvozků ve flotile do všech evropských destinací včetně dálného východu za Uralem. Pro zajímavost lze uvést, že v letošním roce použité autobusy STUDENT AGENCY se stavem km nad 1,3 mil jsou nejvíce žádány ve Španělsku ale i v Portugalsku.  V letošním rekordním roce byl dosud uskutečněn největší prodej použitých autokarů do Španělska v počtu 7 kusů a v jednání jsou další.
 
Novinkami letošních busů jsou zejména zákonné bezpečnostní prvky podvozku Volvo: upozornění jízdy mimo vozovku opticko zvukovým signálem a vibrací sedačky i adaptivní tempomat spolu s asistencí dojezdu překážky. Pro zvýšení jízdního komfortu Volvo dodává od 2016 nové typy tlumičů pérování.
 
Karosérie Irizar má řadu zásadních vylepšení nejen estetických ale i užitkových. Na první pohled je po vstupu do vozu zřejmá jednolitá podlaha bez uličky. Luxusní polohovatelné sedačky vyvinuté Irizarem speciálně pro model I8 jsou provedení kůže textil. Pracoviště řidiče má zcela novou přístrojovou desku citlivě designovanou se všemi ovladači přehledně a logicky dostupnými. Na první pohled není viditelné, že elektrický systém nástavby již je tzv. Multiplex komunikující jednotlivé funkce datovými linkami. Je to výrazné zkvalitnění diagnostiky oprav ale také úspora kabeláže. Vnitřní osvětlení letecké schránky a celkový vnitřek vozu se zabudovanými monitory v hlavách opěradel sedaček včetně bočních tónovaných skel dávají vozu status luxusního nadčasového dopravního prostředku daleko převyšujícího současný evropský standard.
 
Je potěšující, že právě takovéto autobusy „nasazují laťku“ kvalitě přepravy osob v Evropě nejen na dálkových zahraničních linkách ale i domácích. V počtu autobusů a kvalitě výbavy je STUDENT AGENCY s autobusy RegioJet bezpochyby evropským lídrem.

Přečtěte si také

Back to top button