Různé

LeasePlan slaví 60 let

LeasePlan slaví 60 let. Vedoucí společnost v externí správě podnikových autoparků LeasePlan si připomíná 60. výročí založení.

Nadnárodní skupina, která má v současnosti v portfoliu přibližně 1,6 milionu automobilů a operuje ve 28 zemích včetně České republiky, začínala jako malá firmička na pronájem kancelářského nábytku v nenápadné budově mezi amsterdamskými kanály. Na konci února 1963 ji tady otevřel podnikatel Anton Goudsmit. V průběhu let podnik rozvinul v jednoho z největších poskytovatelů operativního leasingu automobilů na světě.

Ten dnes stojí na důležité křižovatce. V nejbližší době má být dokončena globální fúze společností ALD a LeasePlan. Firma tak vstoupí do nové etapy své historie. Změna se dotkne i české pobočky.

LeasePlan slaví 60 let

LeasePlan přinesl do oboru řadu inovací. Naprosto průlomové bylo zavedení  netradičního způsobu vyúčtování, takzvané jednostranně otevřené kalkulace.

„Podstata spočívá v tom, že zákazník zná detailní ceny poskytovaných služeb, v průběhu leasingu je seznamován se skutečnými náklady na provoz a údržbu vozidel a po jeho ukončení mu náleží případný přeplatek. V opačné situaci, tedy v případě negativního výsledku, klient nic nedoplácí. Dodnes je tato varianta nejoblíbenějším způsobem účtování hlavně u velkých společností s početnými autoparky,“ vysvětluje Martin Brix, generální ředitel českého zastoupení LeasePlanu.

Počátky otevřené kalkulace sahají do 70. let minulého století, kdy holandský dealer vozů Opel Huib van der Meulen dostal nápad. Aby udržel významného klienta, nabídnul mu namísto prodeje aut jejich dlouhodobý pronájem doplněný několika službami. Když klientovi ukázal návrh měsíční splátky, ten se zděsil: „Vždyť je to drahé!“ Ale Huib van der Meulen vzal do ruky tužku a papír a rozepsal všechny položky, které splátka zahrnuje. Zákazník pochopil, že na tomhle obchodu neprodělá. Zanedlouho Huib van der Meulen posílil řady LeasePlanu, který na jeho myšlence postavil svou otevřenou kalkulaci a stal se globálním lídrem oboru.

Úspěch v České republice

Česká pobočka byla založena v roce 1995. „Příchod LeasePlanu je považován za počátek operativního leasingu v České republice. Když v květnu 1996 pořádal na pražském Žofíně první tiskovou konferenci, většina novinářů neměla o LeasePlanu ani operativním leasingu konkrétnější představu,“ říká Martin Brix.

Ještě v témže roce ale pobočka předala vozy svému prvnímu klientovi, společnosti TelSource, a velice rychle se začala prosazovat zejména v korporátním segmentu. V následujících letech se etablovala v dalších zákaznických skupinách – mezi malými a středními firmami i živnostníky. Nyní má ve flotile více než 30 tisíc vozidel. Po celou dobu své existence je tuzemskou jedničkou ve správě autoparků.

Začátek nové kapitoly

V současnosti probíhá celosvětové slučování společností ALD a LeasePlan. Plánované změny ve vlastnické struktuře mají v České republice specifickou podobu. Souhlas Evropské komise s fúzí je totiž podmíněn prodejem dceřiných firem v několika zemích, Česká republika je jednou z nich.

V této chvíli se vedou na úrovni centrály jednání se zájemci. Evropská komise bude kupujícího schvalovat na základě několika kritérií: kupující musí prokázat nejen finanční zdroje, ale také odborné znalosti, motivaci i schopnost udržovat a rozvíjet prodávané aktivity. 

„Zachování úrovně i rozsahu služeb je zásadní podmínkou pro uskutečnění prodeje,“ říká obchodní ředitel české pobočky LeasePlanu Peter Tölgyesi, „naši zákazníci proto mohou být klidní, nadále budou dostávat servis, na jaký jsou zvyklí. Úspěch LeasePlanu byl vždy založen na vysoké profesionalitě a erudici zaměstnanců, ve které se odráželo i těch šedesát let zkušeností. Tyto zkušenosti se nikam neztratí, nadále je budeme využívat v péči o flotily zákazníků. Příchod nového vlastníka by měl navíc otevřít prostor pro novou synergii, ze které budou klienti profitovat.“

LeasePlan Corporation v toku desetiletí

60. léta

V roce 1963 LeasePlan začíná ve skromných prostorách v budově mezi amsterdamskými kanály jako pronajímatel zejména kancelářského zařízení. Ale nejen toho – jednomu zákazníkovi profinancuje i 22metrovou rybářskou loď.

70. léta

Vstup do automobilového byznysu, otevření prvních zahraničních poboček v Belgii, Francii, Německu a Velké Británii. V roce 1972 LeasePlan představuje svou otevřenou kalkulaci, díky které mají klienti detailní přehled o účtovaných nákladech.

80. léta

Stěhování do moderních kanceláří v nizozemském Almere. Pokračuje dynamický růst, na konci desetiletí už LeasePlan podniká na třech kontinentech a zaměstnává přes 1000 lidí.

90. léta

V roce 1992 zahajuje činnost společnost LeasePlan International, prvním zákazníkem je FedEx. V roce 1995 LeasePlan otevírá pobočku v České republice, která se tady stává průkopníkem operativního leasingu.

První dekáda 21. století

Firma je stále aktivnější i v charitativní oblasti. V roce 2006 představuje projekt ChildPlan, který pomáhá chudým dětem v Indii a Nepálu. Díky projektu se povedlo zlepšit podmínky desítkám tisíc dětí.

Druhá dekáda 21. století

Stěhování do nových kanceláří v Amsterdamu. LeasePlan se profiluje jako podporovatel čisté mobility. Je spoluzakladatelem iniciativy EV100 skupiny nadnárodních společností, které se zavázaly, že budou usilovat o co nejrychlejší cestu k nulovým emisím ve svých flotilách. Dochází ke globální fúzi společností ALD a LeasePlan.

Zdroj
LeasePlan

Přečtěte si také

Back to top button