Silniční doprava

D1 mezi Přerovem a Lipníkem by se mohla začít stavět za rok

Dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou by se mohla začít stavět příští rok.

V horší variantě by se práce měly zahájit nejpozději v roce 2013. Posledním nedostavěným úsekem dálnice mezi Prahou a Ostravou by tak zůstal úsek Říkovice – Přerov, kde ještě není dořešen výkup pozemků. Situace je zde složitější, řekl dnes novinářům ministr dopravy Pavel Dobeš. 
    
Oznámil také, že ministerstvo se ještě letos pustí do opravy úseku R46 mezi Olomoucí a Vyškovem, kde je kvůli špatnému stavu komunikace nyní snížena rychlost. V příštím roce by se měli řidiči dočkat výstavby obchvatu Vlachov – Rájec na silnice I/44 na Šumpersku. 
    
Rychlost stavby chybějícího dálničního úseku mezi Přerovem a Lipníkem záleží podle ministra na rozpočtu. Pokud bude schválen ve vyšší variantě, je na úsek vyčleněno na příští rok 600 milionů v korun. Pokud dostane ministerstvo méně peněz, první částka 1,6 miliardy korun je připravena na rok 2013. „V obou dvou variantách, byť s časovým zpožděním, se počítá s výstavbou tohoto prvního úseku,“ uvedl Dobeš. 
    
Pro Přerov a okolní obce je ale stejně důležitý i navazující úsek Říkovice – Přerov. Ministr to pocítil i při dnešní návštěvě Přerova, kde mu vedení tamní radnice předalo memorandum 54 starostů a hejtmanů Zlínského a Olomouckého kraje na podporu dostavby celé dálnice. „Situaci by nijak neřešilo, pokud by řidiči sjeli z dálnice v Říkovicích, projeli Přerovem a napojili se poté na dálnici na Lipník. Dálniční stavba musí být kompletní, trváme na obou úsecích,“ řekl ČTK mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal. 
    
Dobeš uvedl, že ministerstvo dopravy během příštího roku začne v kraji stavět také důležitý obchvat Vlachov – Rájec, který leží na silnici I/44 z Mohelnice do Šumperka. Stavbu bylo možné podle něj do pořadí zařadit proto, že byla zlevněna o deset procent z celkové částky zhruba jedné miliardy korun. Ředitelství silnic a dálnic navíc našlo úspory na jiných stavbách. 
    
Ministerstvo také slíbilo, že se ještě letos pustí do opravy rychlostní silnice mezi Vyškovem a Olomoucí, kde je nyní snížena rychlost na 100 kilometrů v hodině. Ještě do konce roku podle Dobeše vyčlení 148 milionů korun, které padnou především na výměnu středových svodidel. V roce 2012 půjde na samotnou rekonstrukci vozovky 192 milionů korun. Posledních 65 milionů korun vyčlení ministerstvo v roce 2013. Resort také uvolní peníze na opravu kruhového objezdu v Olomouci na výpadovce směrem na Mohelnici. V příštím roce na rekonstrukci objezdu půjde 16 milionů korun.
 

Přečtěte si také

Back to top button