Silniční doprava

I přes pandemii stát vybral na mýtu víc peněz, a to přes 11,5 miliard

Satelitní mýtný systém přinesl ve srovnání s původní mikrovlnnou technologií úsporu na provozních nákladech téměř 1 miliardu korun. Výnosy se navíc meziročně zvýšily o 573 milionů korun i přes negativní dopady pandemie COVID-19 na celý sektor evropské dopravy.

Za celý rok 2020 vybral stát prostřednictvím satelitního mýtného systému od dopravců na mýtném více než 11,5 miliardy korun. Meziroční růst výběru mýtného přesáhl 5,24 procent i přesto, že v době jarního omezení ekonomiky v souvislosti s bojem proti pandemii COVID-19 poklesl výběr mýtného dvouciferným tempem.

Přečtěte si také

V posledním měsíci roku 2020 zaplatili dopravci za použití zpoplatněných komunikací 897 milionů korun, o 24 procent více, než v roce 2019. Významný meziroční nárůst může být dán zejména vysokou produkcí v oblasti automobilového průmyslu, která se pozitivně promítala do výběrů mýtného v průběhu celého podzimu.

Ke konci roku 2020 bylo v elektronickém mýtném systému registrováno 546 tisíc vozidel, ke kterým vyzvedli dopravci 468 tisíc palubních jednotek. Necelou třetinu z registrovaných vozidel tvoří automobily z České republiky

Přečtěte si také

Back to top button