Železniční doprava

Automatické metro ve Vídni jelo poprvé s cestujícími. Zatím jen ve zkušebním provozu

Vlak automatického metra ve Vídni svezl v rámci testovacího provozu první cestující. Zkoušky probíhají už přes 250 dní a souprava mezitím najezdila tisíce kilometrů. Do ostrého propvozu budou nasazené už příští rok a do roku 2030 Vídeň získá nejméně 33 dalších souprav X-Wagen. Už nyní však probíhá online hlasování o nové jméno.

První předsériově vyrobené vozy získal vídeňský dopravní podnik Wiener Linien počátkem loňského července. Po sestavení šestivozové soupravy zahájil dopravce důkladné testy, během nichž už vlak urazil několik tisíc kilometrů. Zkoušky se zaměřovaly mimo jiné na pohonný a brzdový systém, bezpečnostní zařízení i ruční ovládání soupravy strojvedoucím. V dalších měsících čekají nový X-Wagen jízdy s umělou zátěží, akustická měření a především také testování plně automatického provozu. Schválení pro běžný provoz by nový model vídeňského metra měl získat během příštího roku, uvádí Wiener Linien.

Ve výrobním závodě přímo ve vídeňské čtvrti Simmering mezitím probíhá produkce dalších vozů. Předání druhé soupravy je naplánováno na konec letošního roku. V příštím roce by měl Siemens Mobility dodat pět souprav a v letech 2023 až 2030 až čtyři soupravy ročně. Na rozdíl od prvního vozu by všechny ostatní soupravy měly být uvedeny do ostrého provozu už po třech měsících testování.

S novým vozem Vídeň počítá zejména na novou plně automatizovanou trasu metra U5, jejíž stavba je nyní v plném proudu. Přípravy zahrnují i změnu linkového vedení podzemní dráhy v centru Vídně. U5 totiž převezme část trasy U2, ta bude odkloněna do dalšího nového úseku. Podle radnice zvýší nové vedení kapacitu vídeňského podzemí až o 300 milionů pasažérů ročně. Otevření automatické linky je v plánu pro rok 2026. Nové X-Wageny ale Vídeň využije i v poloautomatickém provozu na linkách U1 až U4.

Stříbrné soupravy o délce 111 metrů jsou plně průchozí a v šesti vagonech uvezou 928 cestujících, tedy o 46 více než doposud nejkapacitnější vídeňské vlaky. Dopravní podnik slibuje komfortnější cestování i více místa u dveří a vylepšené prostory pro vozíčkáře a kočárky. Vídeň také nové vozy prezentuje jako ekologický projekt. Vyráběny jsou z 90 procent z recyklovatelných materiálů, za využití šetrných metod a obnovitelné energie, uvádí Wiener Linien. Město objednalo 34 souprav s opcí na dalších 11, o následný servis a údržbu se má podle smlouvy z roku 2017 starat přímo výrobce Siemens ve svém lokálním závodě. Zakázka podle radnice ve městě dlouhodobě zajistila stovku pracovních míst.

Současně s testovací jízdou za účasti představitelů města, dopravního podniku, výrobce a novinářů Vídeň vyhlásila online anketu o budoucí jméno X-Wagenů. Hlasování probíhá přes odkaz www.wienerlinien.at/x-voting do konce dubna.

Back to top button