Železniční doprava

ETCS pro lokomotivy 363.5

ETCS pro lokomotivy 363.5. Vícesystémové elektrické lokomotivy řady 363.5 nákladního dopravce ČD Cargo budou vybaveny špičkovým evropským zabezpečovacím systémem ETCS.

Zpětné vybavení 30 lokomotiv mobilní částí systému ETCS zajistí kompletně na klíč ČD – Telematika ve spolupráci se společnostmi Siemens, Škoda Transportation a AŽD Praha.  Instalace proběhne v závodě Škoda Pars v Šumperku. Lokomotivy řady 363.5 vznikly přestavbou jednotek původní řady 163 v letech 2010–2013.

Přečtěte si také

ETCS pro lokomotivy 363.5

„Vítězství ve veřejné soutěži na dovybavení lokomotiv řady 363.5 systémem ETCS pro ČD Cargo má pro nás zvláštní význam,“ uvádí Tomáš Businský, člen představenstva a ředitel úseku Infastruktura ČD – Telematiky. „Součástí dodávky na klíč je totiž i homologace pro provoz v Maďarsku, které tak po Slovensku a Polsku dále rozšiřuje oblast, kde jsme takové služby klientovi schopni dodávat,“ zdůrazňuje Tomáš Businský.

Lokomotivy 363.5 jsou významným hnacím vozidlem ČD Cargo především v mezinárodní dopravě, kde je dopravce hojně využívá pro vedení expresních nákladních vlaků. Mohou operovat v oblastech jak se stejnosměrnou, tak i střídavou napájející soustavou a jsou plně schválené pro provoz na Slovensku a v Maďarsku, což jim umožňuje vést vlaky napříč těmito státy bez nutnosti přepřahání hnacího vozidla. Lokomotivy řady 363.5 jsou také vybaveny tzv. dvojčlenným řízením, což v praxi znamená, že v případě potřeby mohou být pro vedení vlaku využity najednou dvě navzájem propojená vozidla.

„Cílem společnosti ČD Cargo je, aby lokomotivy řady 363.5 byly hned na počátku součástí flotily lokomotiv pro výhradní provoz pod ETCS,“ říká David Jelínek, ředitel odboru hospodaření s kolejovými vozidly ČD Cargo. „Se společností ČD – Telematika intenzivně spolupracujeme v oblasti mobilní části ETCS již od března roku 2019, kdy byla zahájena implementace zabezpečovače do lokomotiv řad 163 a 363. Za tři roky jsem společně posbírali mnoho zkušeností a zdolali řadu výzev, neboť v mnoha ohledech byl tento projekt první v České republice. Nový projekt bude z technického hlediska ještě zajímavější. S ohledem na řídící systém lokomotiv řady 363.5 bude totiž technické řešení více provázáno s digitálním světem,“ dodává David Jelínek. 

Společnost ČD – Telematika aktuálně mj. pracuje na dovybavení 78 vozidel řad 163 a 363 dopravce ČD Cargo, které dokončí ještě v letošním roce.   

Zdroj
TZ
Back to top button