Logistika a sklady

Logistika se bude digitalizovat

Logistika se bude digitalizovat. Logistika patří k sektorům nejméně zasažených digitalizací. Standardním pracovním nástrojem pro většinu manažerů v logistických odděleních, i u samotných dopravců, je stále telefon, tužka, papír.

To se ale má dle dat globální poradenské společnosti Gartner v blízké budoucnosti změnit. Zatímco v roce 2021 využívalo digitální logistický ekosystém 1 % z dotazovaných manažerů, v roce 2025 to má být již 23 %.

To potvrzuje i André Dravecký, jeden ze zakladatelů českého startupu Ringil, který se právě digitalizací logistických procesů zabývá. “Oslovuje nás celá řada firem. Od globálních značek jako je Yankee Candles nebo Notino, po lokální, veřejnosti neznáme, společnosti. Pomáháme jim řídit distribuci nákladu od A do Z. Od avizace jejich dodavatelů po doručení klientům. Zapojujeme všechny subjekty na jednom místě a šetříme až 15 procent nákladů na transport a až 80 procent manuální a administrativní práce,” uvádí Dravecký.

Potenciál v digitalizaci logistiky vidí i investoři. Do Ringilu na jaře letošního roku investoval český fond Depo Ventures, Alex Pilař nebo i andělský investor ze Silicon Valley Isaac Applbaum.

Digitalizace logistiky má kromě zřejmých byznysových výhod spočívajících v úspoře nákladů pro firmy i pozitivní dopady na životní prostředí. V celé EU jezdí v současnosti přibližně 20 % ze všech kamionů prázdných, často při zpáteční cestě od zákazníka. To znamená 34 miliard “mrtvých” kilometrů, které tvoří zbytečné emise

Dravecký dále tvrdí, že technologie a digitalizace jsou jedinou reálnou cestou, jak se společnost může posunout k udržitelnější budoucnosti. Omezovat jakýmkoliv způsobem nákladní dopravu je dle Draveckého nereálné: “Koneckonců zboží, které kamiony převážejí, využíváme v denním životě všichni. Je zde ale obrovský prostor k vyšší efektivitě a z ní plynoucí úspory pohonných hmot,” uzavírá Dravecký.

Zdroj
Ringil

Přečtěte si také

Back to top button