Logistika a sklady

Malé EVO, velké výhody

Uvedením nové generace dieselových, LPG a CNG vysokozdvižných vozíků Linde H14–H20 EVO posouvá společnost Linde Material Handling (Linde MH) svou nejmenší řadu s nosností 1,4 až 2 tuny na novou úroveň.

Malé vozíky EVO jsou rozeznatelné díky černému designovému prvku, který zasahuje do červeně lakovaného šasi. Nové modely jsou k dispozici s významnými funkčními vylepšeními, jakými jsou například Linde Curve Assist pro nastavení bezpečné rychlosti při průjezdu zatáčkami, nová generace sedaček a područek pro ještě větší pohodlí a možnost zvolení jednoho ze tří jízdních režimů, které umožňují řízení spotřeby energie a požadovaného výkonu odpovídající provozním podmínkám.
 
V rámci prevence vzniku kritických situací při průjezdu zatáčkami Linde MH nově vybavuje své malé EVO dieselové, LPG a CNG vysokozdvižné vozíky systémem Linde Curve Assist, takže nyní všechny elektrické vozíky a vozíky se spalovacím motorem s nosností od 1,4 do 5 tun jsou vybaveny tímto systémem. Tento systém automaticky reguluje rychlost během zatáčení s ohledem na úhel natočení kol, čímž chrání řidiče před riskantními manévry při řízení.
 
Znatelně vylepšený komfort
Řidiči nových vozíků Linde EVO H14–H20 se mohou těšit na poslední generaci sedaček s možností nastavení dle hmotnosti řidiče, optimalizovaným rozložením tlaku, minimalizovaným přenosem vibrací a možností volby mezi mechanickým a vzduchovým odpružením. Volitelná sedačka „Super Active Comfort“ z funkčních materiálů splní i ty nejvyšší požadavky na řidičovo pohodlí.
 
Dále je kabina doplněna o novou područku vybavenou funkcí Linde Load Control. Řidiči si mohou jednoduše nastavit délku a výšku područky tak, aby vyhovovala jejich tělesným proporcím. Područka má zabudovaný také odkládací prostor pro peněženku, klíče nebo mobilní telefon.
 
Úsporný a odolný
I přestože je cena nafty nejnižší za poslední poměrně dlouhé období, úspora paliva i nadále zůstává významným tématem. Kromě komponentů, jako je například úsporný 26 kW motor a unikátní hydrostatický pohon, jsou modely Linde H14–H20 EVO nyní vybaveny elektrickým ventilátorem, který individuálně upravuje teplotu hydraulického oleje, chladicí kapaliny a plnicího vzduchu, čímž je zajištěn úsporný systém chlazení.
 
Navíc, tři různé režimy výkonu umožňují řidiči zvolit nejvýhodnější poměr mezi spotřebou paliva a výkonem: standardní režim Efficiency, energeticky úsporný Economy režim a režim Performance pro maximální výkon při manipulaci. Při nedávném testu prováděném s dieselovým vysokozdvižným vozíkem H16 D a LPG vysokozdvižným vozíkem Linde H18 T se ukázalo, že nová série Linde H14–H20 EVO na poli spotřeby energie a pracovního výkonu jednoznačně vede před svojí konkurencí.
 
Spolehlivost vozíků v provozu je jedním z nejdůležitějších požadavků zákazníků. Z tohoto důvodu je v nové řadě Linde H14–H20 ve standardní výbavě nainstalován elektronický systém ochrany motoru. Ten sleduje nejdůležitější parametry vozíku, zobrazuje chybové zprávy na displeji a v případě poruchy nebo odchylky, pokud je to nutné, sníží výkon a ochrání tak motor před dalším poškozením. Mezi sledované parametry patří například hladina motorového oleje, tlak oleje, úroveň a teplota chladicí kapaliny a teplota hydraulického oleje.
 
Zástěrky: malý detail – velký efekt
Je to jednoduchý, ale o to více efektivní doplněk, který zajistí výrazné snížení prachu a nečistot na protizávaží a na zadních světlech. Nové lapače nečistot jsou namontovány na řídící nápravě a jsou chráněny proti poškození uvnitř podběhů vozíků. Jejich výhoda spočívá nejen v nižším znečištění vozíku, ale u vozíků schválených pro silniční provoz jsou čistá zadní světla zároveň důležitým bezpečnostním prvkem.
 
Nový předpis: Dynamický test stability
Až doposud byla stabilita čelních vysokozdvižných vozíků testována staticky podle normy ISO 22915. Test se prováděl se stojícím vozidlem na naklápěcí plošině. V praxi ale stále dochází k nehodám, kdy se vozík převrátí na stranu v důsledku nesprávného řízení. Tím vznikl podnět a zároveň výzva k dynamickému testu stability. Technická komise v rámci CEN (Evropský výbor pro normalizaci) vytvořila test dynamické stability (EN 16203:2014), na základě kterého musí být boční stabilita čelních vysokozdvižných vozíků s nosností do 5 tun dodatečně ověřována výrobcem.
 
V takzvaném L-testu se nezatížený vozík se spuštěnými vidlicemi pohybuje na přesně určené trase – nejdříve na 90 procent své maximální rychlosti. Po najetí do manévrovacího prostoru musí řidič zatočit s vozíkem rychle a stabilně do 90ti stupňové zatáčky. Během tohoto manévru nesmí vozík překročit hranice dráhy, které jsou definovány v souladu s rozměry vozíku. Linde vozíky prošly všemi zkušebními jízdami i bez užití bezpečnostního systému Linde Curve Assist, a to díky své konstrukci s vysoko uloženou montáží řízené nápravy a nízkému těžišti.
 

Přečtěte si také

Back to top button