Logistika a sklady

Obsazenost parků je vysoká, na volné prostory jsou firmy ochotné si počkat

Na kvalitní skladové nebo výrobní prostory se vyplatí počkat. Dnes to ani jinak nejde, poptávka firem je vysoká a obsazenost P3 parků dosáhla v září téměř 100 %.

Přesto se najdou lokality, které jsou pro firmy atraktivní a volná místa aktuálně nabízejí, jako třeba P3 Prague D8 či nově vznikající prostory v P3 Lovosice a P3 Mladá Boleslav.

Rychlost, jakou se daří obsazovat uvolněné prostory, je rekordní. Standardem už dnes je, že se se zájemci podepisují smlouvy v době, kdy v hale působí ještě předchozí nájemce. „Zatímco dřív prázdný prostor čekal tři měsíce na nového nájemce, dnes může nájemce čekat i tři až šest měsíců na volný prostor,“ říká Jan Andrus, Senior Leasing Manager P3 v České republice.

Někdy se prostor průmyslového provozu uvolní jako na zavolanou. To je případ plzeňského P3 parku, ve kterém téměř ihned po uvolnění prostory o rozloze 4500 m2 přivítaly nového nájemce. Výrobní firma rychle hledala místo, kam by přesunula své zázemí, které už v lokalitě měla vybudované. Součástí budovy jsou i nezvykle velké kanceláře (1000 m2) pro stovku inženýrů. A právě to bylo pro společnost podstatné. V regionu se totiž podařilo nejen dočasně zachovat výrobu, ale také vytvořit zázemí pro vývoj a hlavně zkušené, kvalifikované zaměstnance.

Čím atraktivnější lokalita, tím vyšší obsazenost. Například haly v P3 Prague D1 mají rekordní vytíženost, některé z nich jsou obsazeny nepřetržitě více než 10 let. Mezi dlouhodobé spokojené zákazníky patří například přepravní společnost HOPI, která svou nájemní smlouvu na 46 000 m2 nedávno opět prodloužila. V blízkosti nejdůležitější české dálnice působí již 12 let. Prodloužení nájemní smlouvy na 11 000 m2 se podařilo dojednat v parku P3 Prague Horní Počernice i se společností HP Tronic, která zastřešuje značky jako Datart nebo Euronics.

K tomu, aby se haly dařilo rychle zaplnit, je zapotřebí také flexibilní přístup a dobrá komunikace s nájemci. Hezkým příkladem spolupráce je hala F v P3 Prague Horní Počernice, o kterou se dlouhodobě dělí PNS a Barvy Laky. Poštovní a novinová společnost si do dalšího období najímá menší prostor, a tak P3 mohla uvolněné metry čtvereční nabídnout sousedovi, jenž možnost rozšíření plochy velmi uvítal. „Přestože PNS i Barvy Laky mají naprosto odlišné provozy, stačily menší technické úpravy a obě společnosti už pokračují v novém uspořádání. To mimochodem ukazuje, jak jsou naše haly multifunkční,“ uzavírá Jan Andrus.

Přečtěte si také

Back to top button