Logistika a sklady

Svět dobíjí Li-Ion baterie

Ve světě technologií se v poslední době stále více prosazují Li-Ion baterie, a to zejména pro nulové emise CO2 a možnost kompletní recyklace. Proto se staly přirozenou součástí chytrých telefonů, tabletů a celé řady dalších elektronických zařízení.

Jakmile se ukázalo jejich progresivní využití, staly se jasnou volbou také pro výrobce moderních vysokozdvižných vozíků, elektromobilů, a dokonce i raket. Proč jsou tak žádané a co nám mohou přinést?

Jsou bezpečné a šetrné k životnímu prostředí

Kromě nulových emisí do ovzduší Li-Ion baterie spotřebovávají ze sítě průměrně až o 30 % méně energie než tradiční olověné baterie a opakované nabíjení nemá vliv na jejich výkon. „Li-Ion baterie představují pohon 21. století, který kombinuje šetrnost k životnímu prostředí s vysokým funkčním výkonem a úsporou energie,“ říká Václav Jung, projektový manažer společnosti STILL.

STILL byl ve svém odvětví jedním z prvních, kdo začal používat Li-Ion baterie ve svých vozících. V současnosti je již využívá velké množství zákazníků a jsou také součástí hlavní filozofie ochrany životního prostředí „ZERO Emission“, kterou se STILL už několik let jako přední výrobce elektrické manipulační techniky řídí a k níž se snaží vést i své zákazníky.

Li-Ion baterie jsou chráněny proti vniknutí pevných prachových částic a před škodlivým účinkem vniknutí vody krytem IP 65. Ten zabraňuje kontaktu elektrického proudu s vodou a eliminuje riziko vzniku škodlivých a výbušných plynů, které je v případě obyčejných baterií běžné. Li-Ion baterie nevyžadují ani doplňování elektrolytu, takže odpadá nutnost pracovat s nebezpečnou kyselinou. „Akumulátory byly testovány, aby se potvrdila jejich výjimečná odolnost a bezpečnost. Při rychlostech do 25 km/h se kryt baterie vůbec nepoškodil,“ dodává Jung.

Více než 8 hodin provozu

Li-Ion baterie jsou nepostradatelným nástrojem pro práci ve skladových prostorách. „Až dvojnásobná hustota energie umožňuje provoz na více směn bez snížení účinnosti. V případě potřeby lze baterii nabít na 50 % za pouhých 30 minut a na 100 % za pouhou hodinu a vydrží více než 8 hodin provozu. Jedná se o dobu, která nemá vliv na plynulý provoz. Li-Ion baterie se při 35–85% kapacitě nabíjejí výrazně rychleji,“ říká Václav Jung ze společnosti STILL.

Vyzdvihuje také skutečnost, že baterii není třeba před dobíjením rozebírat, protože ji lze dobíjet přímo v zařízení. Lze tak činit například během krátkých přestávek, nebo dokonce přímo v provozu, pokud se s vozíkem chvíli nepracuje. „Články jsou monitorovány v reálném čase, takže se baterie začne nabíjet přibližně do tří sekund po připojení k síti. To je výhoda oproti olověnému akumulátoru, který se před nabíjením musí určitou dobu zahřívat. Kromě toho může vozík s Li-Ion baterií využít téměř veškerou uloženou energii, protože tyto baterie lze vybít až na 10 %,“ vysvětluje.

Další významnou výhodou těchto baterií je, že mají garantovanou životnost 2 500 nabíjecích cyklů, která se v závislosti na jejich použití může dokonce až zdvojnásobit. V praxi to znamená až několikanásobně delší životnost než u olověných akumulátorů.

Zátěžové podmínky pro ně nejsou překážkou

V neposlední řadě je velkou výhodou lithiových baterií to, že odolávají velmi chladnému prostředí a vydrží teploty až -35 °C, aniž by – na rozdíl od olověných akumulátorů – ztrácely kapacitu. Na Li-Ion baterii nemá chlad žádný vliv. Tato technologie je navíc výkonná i na opačném konci teplotního spektra, kde odolává teplotám až 60 °C.

Investice, která se mnohonásobně vrátí

Ačkoli zákazníci zaplatí za Li-Ion baterii ve vysokozdvižném vozíku vyšší cenu, z dlouhodobého hlediska se to mnohonásobně vyplatí. Majitel zařízení s touto baterií se zbaví veškerých nákladů na údržbu, Li-Ion baterie jsou prakticky „bezúdržbové“. Při stejném objemu obsahuje lithiová baterie až dvakrát více energie než ta olověná, což znamená výraznou úsporu. Šetří se také místo.

U olověných akumulátorů je nezbytné zajistit nabíjecí stanice, vyhradit prostor pro nabíjení a skladování a zajistit správné nabíjení a bezpečnost při výměně. S Li-Ion bateriemi odpadá jakákoli dodatečná námaha nebo požadavky na prostor, a tedy i doplňkové náklady. Použití lithiových baterií tak zefektivní provoz a zvýší také bezpečnost a produktivitu lidí.

„Mimořádná kvalita použitých Li-Ion baterií STILL nám umožňuje garantovat zákazníkům plnou kapacitu i po 8 letech životnosti a až 80 % po 2 000 plných nabíjecích cyklech, což je nejen efektivní a ekologické, ale také ekonomické,“ říká Jung. Dodává, že zájem o tuto technologii neustále roste. Proto společnost STILL nabízí nejširší výběr Li-Ion baterií a nabíječek nejvyšší kvality a servis profesionálně vyškolených týmů.

Ve spolupráci
transport-logistika.cz
Zdroj
TZ

Přečtěte si také

Back to top button