Logistika a sklady

Vítězem covidového roku 2020 je skupina Packeta, majitel Zásilkovny. Meziročně zdvojnásobila obrat na téměř 2,5 miliardy

Skupina Packeta, která vlastní přední českou logisticko-technologickou firmu Zásilkovna, zaznamenala v roce 2020 další výrazný růst ve všech klíčových ukazatelích. Vedle dvojnásobného obratu ji vzrostlo množství zásilek na 40,5 milionů, což je meziročně 114% nárůst.

Skupina Packeta vč. Zásilkovny je od roku 2013 v zisku. Letošní rok byl ovšem ve všech ukazatelích rekordní. Rostl obrat, množství přepravených zásilek i jejich hodnota. Ta dosáhla téměř 49 miliardy korun. Zde byl růst 71 %.

Depo Nehvizdy (FOTO: Zásilkovna)

Více výdejních míst i automatů

Zásilkovna bude dále rozšiřovat svoji síť výdejních míst, a to jak formou navyšování počtu maloobchodních partnerů, tak i spouštěním vlastních automatických výdejních boxů. Tato forma vyzvedávání zásilek se mezi zákazníky těší stále větší popularitě. Například podle údajů Asociace pro elektronickou komerci využívalo před Vánoci výdejní místa až 45 procent zákazníků. V roce 2020 dosáhl počet výdejních míst za celou skupinu Packeta 5 843, v České republice 4 022. Plán na rok 2021 je 9 000 výdejních míst, 5 000 v ČR. V roce 2020 Zásilkovna výrazně podpořila maloobchodní partnery v rámci své sítě výdejních míst, když jim na provizích za vydané a podané zásilky vyplatila téměř 200 miliónů korun.

Zásilkovna má v současnosti 23 dep (FOTO: Packeta)

Na konci září spustila Packeta v České republice Z-BOXy, bezdotyková soběstačná výdejní místa napájená solárním panelem a ovládaná přes mobilní aplikaci. Aktuálně jich v ČR funguje již 102, 5 na Slovensku. V letošním roce plánuje Packeta počet Z-BOXů výrazně rozšířit. Celkové číslo na konci roku 2021 by se mělo pohybovat v řádu tisíců kusů, kromě ČR plánuje další Z-BOXy instalovat také na Slovensku a Z-BOXy bude rozšiřovat i v dalších zemích střední Evropy.

Více dep

V loňském roce otevřela Packeta 10 nových dep, celkově jich má již 27, 14 v České republice. Skupina Packeta využívá flotilu 350 dodávek pro rozvoz zásilek na výdejní místa a 110 kamiónů pro přepravu mezi depy, a to nejen na území České republiky, ale do všech států Evropy.

S logem Zásilkovna jezdí skoro 350 dodávek (FOTO: Packeta)

Dařilo se také službě Mezi námi pro přepravu zásilek mezi fyzickými osobami: počet přepravených zásilek byl 3 345 000, počet stažení mobilní aplikace přesáhl 1 000 000.

Nejlepší internetový obchodník

Rok 2020 byl úspěšný i v dalších oblastech. Zásilkovna získala Křišťálovou Lupu díky největšímu počtu hlasů ze strany veřejnosti v kategorii Internetové obchodování. Díky podpoře veřejnosti vyhrála Zásilkovna také první místo v soutěži ZONKY INNOVATION AWARDS v kategorii Přeprava lidí a věcí. Zásilkovna dále získala 3. místo Deloitte Technology Fast 50 CE 2020, a to v kategorii Tech Leaders. Ve stejné soutěži se ještě dostala do první padesátky nejrychleji rostoucích českých firem, když se s růstem o 448 % mezi lety 2016 až 2019 umístila na skvělém 22. místě. První místo získala Zásilkovna v Microsoft Awards 2019 v kategorii Inovace a modernizace aplikací s využitím platformních služeb v cloudu. Dalším úspěchem byl zisk ocenění Best Managed Company, které uděluje firma Deloitte ve 20 zemích světa a loni poprvé také v Česku. V soutěži Sodexo Zaměstnavatel roku 2020 do 500 zaměstnanců se Zásilkovna umístila na výborném 10. místě.

Pro letošní rok je cílem Zásilkovny a firem ve skupině Packeta obrat ve výši 5,2 miliard korun a 70 milionů přepravených zásilek.

Přečtěte si také

Back to top button