Motorismus

Počet nabíječek v Česku roste

Počet nabíječek v Česku roste! Celkově je ke konci roku 2021 evidováno již 944 dobíječek. Za poslední 2 roky jich tak přibylo téměř 600. Reálně je ale v Česku nabíjecích stanic mnohem víc a jejich počet se už zřejmě přehoupl přes 1000.

Další jsou přitom ve výstavbě, například společnost E.ON aktuálně připravuje zprovoznění dalších 90 stanic. U největších provozovatelů ČEZ, PRE a E.ON, kteří představují dvě třetiny celé tuzemské sítě, je akceptována univerzální Energokarta. S tou lze dobíjet automobil rovněž v dalších evropských zemích.

Počet nabíječek v Česku roste

V evropském srovnání Česko z hlediska počtu registrací nových elektromobilů zaostává. I tak je ale během posledních dvou let patrný výrazný nárůst počtu nových osobních bateriových elektrických vozidel i plug-in hybridů. Spolu s tím se výrazně rozrůstá také síť dobíjecích stanic. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) eviduje k 31. 12. 2021 již 944 dobíječek s 1841 nabíjecími body. Za poslední dva roky tak v Česku přibylo téměř 600 stanic pro elektrická vozidla. Přitom ke konci září jich bylo evidováno 799, takže jen v posledním čtvrtletí loňského roku jich bylo zprovozněno bezmála 150, popisuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež poskytuje Energokartu pro dobíjení elektromobilů.

Největší síť nabíječek

Největší sítě nabíječek provozují ČEZ, Pražská energetika a E.ON. Dle MPO tvořilo síť ČEZu ke konci roku 379 dobíjecích stanic, nabíječek Pražské energetiky bylo evidováno 143 a E.ON provozoval 102 stanic. V současnosti se třeba ČEZ již blíží počtu 400 stanic, Pražská energetika již letos v lednu překonala hranici 300 dobíječek a E.ON aktuálně provozuje 177 stanic s tím, že dalších 90 je jich ve výstavbě.

Univerzální karta na nabíjení

Majitelům elektromobilů může usnadnit dobíjení univerzální Energokarta, která je akceptovaná právě u nabíjecích stanic tří největších provozovatelů a současně v síti SMATRICS v Rakousku, EnBW v Německu a Ionity v celé Evropě. Toto řešení nabízí kromě cenového zvýhodnění pohodlnější způsob placení bez zbytečné administrativy. Řidič s sebou nemusí vozit několik různých čipů pro dobíjení elektromobilů u různých provozovatelů. Veškeré transakce obdrží v jednom souhrnném vyúčtování. 

Energokartu, kterou jsme na trh uvedli loni v dubnu, již aktivně využívá asi 300 firemních zákazníků. Pod svou značkou Energokartu poskytuje svým zákazníkům například i automobilky Kia a Renault. Evidujeme ale zájem ze strany dalších automobilek, leasingových společností a stejně tak od firem i živnostníků, kteří jinak primárně využívají naše tankovací karty pro odběr benzínu a nafty, dodává Damir Duraković

Jedna karta pro placení dobíjení u ČEZ, PRE a E.ON.

Zdroj
TZ

Přečtěte si také

Back to top button