Satelitní mýtný systém CzechToll funguje 5 let
Satelitní mýtný systém CzechToll funguje 5 let. Satelitní mýtný systém, který vybudovaly a 1. prosince 2019 úspěšně spustily společnosti CzechToll a SkyToll, oslavil výročí 5 let od svého spuštění. Nová technologie výběru mýta byla spuštěna bez komplikací a bez jakéhokoli výpadku ve výběru mýtného. Díky masivním preventivním opatření se podařilo zabránit také dopravním komplikacím způsobeným dopravci, kteří nechávali registraci do systému na poslední chvíli.
Prostřednictvím satelitní technologie bylo vybráno od 1. prosince 2019 více než 72 mld. korun na mýtném. Náklady na vybudování systému dosáhly 1,945 mld. Kč bez DPH. Systém byl 22. listopadu 2019 předán ještě před svým spuštěním do vlastnictví České republiky. Z hlediska nákladů na provoz na úrovni 7 % patří satelitní mýtný systém CzechToll k nejefektivnějším systémům pro výběr mýtného na světě.
„Případová studie bezproblémové výměny staré mikrovlnné technologie pro výběr mýtného za moderní satelitní řešení zaujala doslova celý svět. Zkušenosti z projektu jsme prezentovali na řadě konferencí na třech světových kontinentech. Systém prokázal vysokou míru flexibility při implementaci legislativních změn i rozšiřování zpoplatněné sítě a zajišťuje tím efektivní výběr finančních prostředků sloužících pro pokrytí části investic do dopravní infrastruktury v České republice,“ uvedl Petr Chvátal, generální ředitel společnosti CzechToll.
Během pěti let zpracoval elektronický mýtný systém 5,5 miliardy mýtných transakcí. Ve špičce vybírá systém mýtné každou hodinu od 33 tisíc vozidel.
Od svého spuštění plní Systém elektronického mýtného CzechToll všechny kvalitativní parametry stanovené smlouvou (tzv. SLA). Mezi klíčové patří Účinnost předpisu mýtného. V dlouhodobém průměru dosahuje CzechToll účinnosti 99,92 % na dálnicích (smlouva požaduje 99 %), na silnicích I. třídy pak 99,78 % (smlouva požaduje 95 %).
Alespoň jedenkrát se v systému od 1. prosince 2019 objevilo na zpoplatněných komunikacích 1,1 milionu unikátních registračních značek. Systém zpoplatnil jízdu vozidel s registrací z celkem 77 zemí. Nejčastěji vozidel s registračními značkami z Polska (290 tisíc unikátních RZ), České republiky (260 tis.), Německa (84 tis.), Rumunska (78 tis.) a Litvy (56 tis.).