Železniční doprava

Škoda Transportation dodá Českým drahám 79 RegioPanterů

Škodovka dodá postupně během čtyř let Českým drahám 50 dvouvozových jednotek RegioPanter a 29 třívozových vlaků stejného typu.

Na nové nízkopodlažní jednotky RegioPanter ze Škody Transportation, která je součástí skupiny PPF, se mohou v následujících letech těšit cestující v Olomouckém, Moravskoslezském a Jihočeském kraji, kam je České dráhy budou dle svých plánů postupně nasazovat v letech 2023 a 2024.

Přečtěte si také

„Jednotky RegioPanter významně přispívají k zásadnímu zvyšování kvality cestování na tuzemské železnici. Naše moderní, ekologická a komfortní vozidla však slouží nejen na tratích mnoha krajů v České republice, ale například i na Slovensku a zanedlouho v Lotyšsku. I díky novým kontraktům v našich závodech v Plzni a Ostravě investujeme stovky milionů do rozšiřování a inovace výroby a současně nabíráme další zaměstnance,“ říká Petr Brzezina, předseda představenstva a prezident skupiny Škoda Transportation.

V nových vozech ocení cestující komfortní interiér, moderní výbavu, možnost pohodlné přepravy osob na invalidním vozíku i prostor pro kočárky a jízdní kola. Oproti původním jednotkám RegioPanter mají ty nové řadu technických vylepšení. Jsou vybaveny moderním informačním systémem, Wi-Fi, kamerami, možností automatického vedení vlaku a už z výroby budou vybaveny nejmodernějším vlakovým zabezpečovacím zařízením ETCS. Maximální rychlost jednotek je 160 km/h a první ze série dříve objednaných dvouvozových vlaků aktuálně procházejí testy ve zkušebním centru VUZ.

„První kontrakt na dodání až 50 jednotek jsme uzavřeli s Českými dráhami v únoru 2019. V rámci něho nyní zajišťujeme výrobu dvouvozových vlaků RegioPanter, které mají 140 míst k sezení. Druhá rámcová dohoda, až na 60 jednotek tohoto druhu, byla uzavřena v nedávné době. Z této nové smlouvy již objednaly České dráhy 29 třívozových jednotek s kapacitou 234 sedadel. Po dodání těchto nově objednaných vlaků bude v ČR v provozu již celkově 167 kusů moderních nízkopodlažních jednotek typu Panter,“ doplňuje Tomáš Ignačák, místopředseda představenstva skupiny Škoda Transportation.

Jednopodlažní jednotky ze škodovky jsou úspěšné i v zahraničí a v minulém týdnu byla do provozu na Slovensku nasezena první jednotka z celkově 25 kusů dodávaných pro ŽSSK. Brzy obdobné nízkopodlažní soupravy budou dodávány rovněž pro Lotyšské železnice a konkrétně se jedná o 32 kusů.

České dráhy již provozují desítky vlaků tohoto typu. Jedná se o 12 jednotek RegioPanter řady 440 a 8 jednotek řady 640 (oba typy jsou třívozové), 17 jednotek řady 650 (dvouvozové) a 14 jednotek pro dálkovou dopravu InterPanter řady 660 a 661 (třívozové a pětivozové).

Přečtěte si také

Back to top button