Logistika a sklady

Česká pošta se rozdělí na dvě firmy

Česká pošta se má rozdělit na dvě firmy tím, že se oddělí státní a komerční služby. Z České pošty se oddělí pobočková síť včetně zaměstnanců, která poskytuje služby státu, a vznikne tak nový státní podnik. Kromě toho bude pošta dále poskytovat komerční služby.

Nový model by měl být zaveden do tří let. V pátek o tom na tiskové konferenci informovali český ministr vnitra Jan Hamáček a generální ředitel České pošty Roman Knap. Současné financování České pošty není dlouhodobě udržitelné, protože státní firma musí provozovat i „nerentabilní“ pobočky v malých obcích. „Poslední kompenzace za tuto univerzální službu přišli v roce 2017 a pošta ji nyní musí financovat sama,“ uvedl Hamáček.

Pošta musí provozovat síť nejméně 3200 poboček nebo zajistit doručování listovních zásilek a některých balíkových zásilek po celém území České republiky. Za to může od státu požadovat úhradu nákladů ve výši až 1,5 miliardy Kč. Finanční situaci státního podniku má vyřešit oddělení těchto služeb od komerčního provozu pošty. „Z České pošty bude vyňata pobočková síť včetně sítě zaměstnanců a stane se samostatným státním podnikem,“ uvedl Hamáček. Nový model by měl začít fungovat do tří let.

„Cílem změn je, aby občané mohli využívat pobočky tak, jak jsou na to zvyklí,“ uvedl Hamáček. Mnoha zahraničním poštám, například ve Velké Británii, se podle něj tento model osvědčil. Hamáček dodal, že změny neznamenají propouštění, rušení poboček ani privatizaci pošty. Nyní má vzniknout pracovní skupina, která změny připraví. „Je to další fáze restrukturalizace pošty, kterou jsme začali v roce 2018,“ dodal šéf pošty Roman Knap.

Ztráta České pošty se loni pro pandemii prohloubila o 1 miliardu Kč na 1,382 miliardy Kč. Původně počítala s ještě o 400 milionů Kč vyšší ztrátou. Negativní vliv pandemie představuje více než polovinu loňské ztráty. V tomto roce rok je podnik zatím v provozním zisku 25 milionů Kč.

Ve spolupráci
transport-logistika.cz
Zdroj
TASR

Přečtěte si také

Back to top button