Gebrüder Weis chystá misi na Mars s lidskou posádkou
Odborníci na logistiku a přepravu z Gebrüder Weiss se budou podílet na světově unikátní sérii šestnácti mezinárodních vědeckých experimentů jejímž cílem je simulace letu na Mars s lidskou posádkou.
„Do mise „Amadee-20, je zapojena celá řada mezinárodních výzkumných institucí. Naši budoucí experti jsou odpovědní za zajištění veškeré logistiky a související administrativy pro transport citlivých materiálů a vybavení do testovacího komplexu v poušti Negev v Izraeli, kde testování od 15. října do 15. listopadu 2020 proběhne,“ vysvětluje Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR.
„Jedná se nám především o dva unikátní prototypy vesmírných skafandrů a o vysoce citlivé vybavení pro realizaci 16 vědeckých experimentů, které bude provádět náš mezinárodní výzkumný tým. Objem materiálů pro misi Amadee-20 vyžaduje využít k přepravě celé dva námořní kontejnery. Ve společnosti GW jsme našli spolehlivého partnera, který je nejen jedním z evropských lídrů mezi přepravními a logistickými společnostmi, ale jeho soustředění a důraz na kvalitu a preciznost je stejný, jako v Rakouském vesmírném fóru,“ říká Dr. Gernot Grömer, ředitel OeWF.
„Specifické požadavky na analogovou misi Mars jsou pro nás vítanou příležitostí předvést naše logistické znalosti. Pro tuto výzvu jsme záměrně vybrali naše stážisty, věříme totiž, že je správné poskytovat příležitosti další, nastupující generaci logistických odborníků. Potřebují již dnes zažít váhu odpovědnosti, aby se zítra mohli stát průkopníky. Naši čtyři studenti budou sice pracovat pod supervizí zkušených expertů, budou ale osobně zodpovědní za řešení všech logistických úkolů, celních formalit a přepravy vybavení mise,“ uvádí Armin Ploner, ředitel pobočky Air & Sea Gebrüder Weiss v Halle.
Co je to analogový výzkum?
Analogové mise jsou terénní testy v lokalitách, které mají fyzickou podobnost s extrémními vesmírnými prostředími. Inženýři a vědci z vesmírných agentur při nich spolupracují s dalšími vládními agenturami, akademií a průmyslem, aby shromáždili požadavky na testování v extrémních podmínkách dříve, než budou použity ve vesmíru. Testy se zaměřují na nové technologie, robotická zařízení, vozidla, stanoviště, komunikace, výroba energie, mobilita, infrastruktura nebo skladování. „Analogový výzkum je určen k testování konceptů, pracovních postupů a vybavení k nalezení slabých míst, aby skutečná mise mohla být realizována co nejbezpečněji. Účelem simulace mise Mars na Zemi je připravit se na budoucí mise s lidskou posádkou, která se vydá na Rudou planetu. OeWF (Rakouské vesmírné fórum) je jednou z pouhých pěti výzkumných skupin na světě, která vyvinula prototyp skafandru, který během své mise používají a testují analogoví astronauti,“ doplňuje Dr. Grömer.
O misi Amadee-20
Amadee-20 je mezinárodní analogová mise na Mars s lidskou posádkou, kterou organizuje Rakouské vesmírné fórum (Össterreichisches Weltraum Forum, OeWF). Proběhne od 15. října do 15. listopadu 2020 v izraelské poušti Negev, kde místní podmínky umožňují simulaci obdobného prostředí na Marsu. V průběhu mise provede šestice speciálně trénovaných analogových astronautů OeWF experimenty pro vesmírné agentury z Rakouska, Německa, Francie, Izraele, Itálie, Portugalska,Švédska, Velké Británie a USA. Analogové astronauty (polní posádku) v Izraeli bude podporovat Středisko pro podporu mise v Innsbrucku, kde bude několik týmů mimo jiné zodpovídat za poskytování vědecké podpory polní posádce, sestavení harmonogramu mise, zálohování shromážděných údajů a sledování zdravotního stavu polní posádky. Amadee-20 je již 13. analogovou misí Rakouského vesmírného fóra simulující misi na Mars.