Logistika a sklady

J.P. Spedition se mění na Antwell

J.P. Spedition se mění na Antwell. Spediční a přepravní společnost z Kralup nad Vltavou mění od ledna 2023 nejen svůj název, zároveň také naplno rozšiřuje své služby o pronájem dopravní techniky, klasický servis a pneuservis. 

Spediční firma J.P. Spedition & Transport vám čtenářům není úplně neznámá. Na trhu je od roku 2004 a my jsme se jí v minulosti věnovali mimo jiné i kvůli tomu, jak odlišně přistupovala ke svým zákazníkům, správě vozového parku i náboru řidičů. Skoro celodenní několikastupňový přijímací proces na pozici řidiče rozhodně není obvyklý (viz reportáž TL 2/2019). Nicméně přišel rok 2020 a do života firmy, která byla zaměřená hlavně na segment automotive, zasáhl covid a drtivá většina flotily, čítající více než 100 souprav, zůstala stát na dvoře…

Zahájení transformace

Ještě před nástupem krize už firma rozšiřovala své podnikání o servisní služby, které nabízela i ostatním dopravcům. „Po nástupu covidu bylo jasné, že musí dojít k rozsáhlejší transformaci. V prvé řadě jsem přemýšlel, co udělám s auty, už jsem nechtěl být závislý výhradně na dopravě,“ přibližuje počátky velkých změn Jan Pavlíček, který firmu J.P. Spedition & Transport v roce 2004 založil.

I nadále zůstává firma věrna vozům Renault Trucks

Zhruba polovinu vozidel si nechal pro vlastní dopravní služby, druhou polovinu začal pronajímat. A to s kompletními all-inclusive službami, které neměly tehdy a nemají asi ani dnes obdobu. „To, že nastane další krize s nedostatkem jakékoliv techniky, tehdy nikdo netušil, ani já. Tato služba je velmi úspěšná, prakticky všechny soupravy totiž máme pronajaté,“ říká Jan Pavlíček. Ke službě Rent-truck.eu se podrobněji vrátíme v samostatném článku. Nicméně v tu dobu už v jeho hlavě zrála myšlenka na to, že zcela změní strukturu firmy a s ní i její název. 

Inspirace ve zvířecím světě

Asi každého napadne otázka, proč Antwell, co to slovo znamená? Antwell je složený výraz, který má vyjádřit, co všechno nová firma dokáže a umí. „Chtěl jsem, aby s sebou název nesl skrytý význam. Ant je v angličtině mravenec. Mravenci jsou superinteligentní hmyz, který neustále něco přenáší, budují, vytvářejí si cesty a velmi dobře mezi sebou komunikují. Tvoří superkolonie, které fungují jako supermozek, a tak každý ví, co má dělat, kde být, komu pomoct, kam cestovat,“ vysvětluje Jan Pavlíček. „Fascinovala mě ta analogie k tomu, co děláme my.“ Slovo well pak představuje v angličtině blahobyt, prosperitu, spokojenost, ale také že je něco důkladně a úplně uděláno. 

Jan Pavlíček, majitel Antwell

Volba anglického názvu byla záměrná, protože firma chce dobře komunikovat i v cizině, kam kamiony této firmy jezdí. 

Z modré bílá

Jan Pavlíček i nadále zůstává věrný značce Renault Trucks, a to zejména proto, že s touto technikou mají velmi dobrou zkušenost. Hlavně ale tyto vozy znají do posledního šroubku a umějí si je sami opravit včetně složitějších diagnostických záležitostí. Došlo však k velké vizuální změně. Místo charakteristické modré barvy jsou totiž nyní tahače i návěsy bílé a vedle jména firmy Antwell jsou na nich klikaté červené čáry. „I to má samozřejmě analogii v mravenčí říši. Ty čáry naznačují cesty, které si mravenci vyznačují, stejně jako my objíždíme celou mapu Evropy,“ vysvětluje Jan Pavlíček. 

Pronájem dopravní techniky je včetně nadstandardních služeb

Anglické je i nové motto firmy: The supercolony of your logistics, volně přeloženo: Superkolonie vaší logistiky. Odkud pochází inspirace, asi netřeba vysvětlovat…

Čtyři pilíře 

Strukturu podnikání firmy Antwell tvoří čtyři základní entity, jakési „superkolonie“. Tou základní jsou i nadále spediční a přepravní služby, které de facto navazují na J.P. Spedition & Transport. Druhým pilířem je pronájem dopravní techniky (Rent-truck.eu), který dnes využívají i takové firmy jako Yusen Logistic, DHL nebo Gefco.

Třetí „kolonií“ jsou kvalitní servisní služby, a to na většinu dnes dostupných tahačů i návěsů. Posledním dílem skládačky je pneuservis, k němuž se brzy připojí i vlastní systém správy pneuhospodářství. „Co se ale s názvem nemění, je naše snaha nabízet maximální kvalitu služeb, která nás vždy odlišovala od ostatních firem,“ zakončuje s energií sobě vlastní Jan Pavlíček. 

Zdroj
Michal ŠtenglAntwell

Přečtěte si také

Back to top button